| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak obliczyć podatek z faktur wystawionych w walutach obcych

Jak obliczyć podatek z faktur wystawionych w walutach obcych

Gdy podatnik dokonuje obrotu międzynarodowego, pojawia się problem, według jakiego kursu należy przeliczyć kwoty wyrażone w dokumencie faktury. Ponadto trzeba wskazać, że nawet faktury wystawiane przez polskiego podatnika mogą być wyrażone w walucie obcej. Bez względu jednak na przyjętą walutę faktury wartość podatku zawsze musi być określona w złotówkach. Zatem nie tylko w obrocie z zagranicą, ale i krajowym może zaistnieć potrzeba przeliczenia na złotówki kwot zapisanych w fakturze VAT w walucie obcej.

Kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane w fakturze VAT muszą być przeliczane na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury. W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. Zasady te mają jednak zastosowanie jedynie w tych przypadkach, w których faktura została wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. Jeżeli podatnik nie wystawi faktury w obowiązującym go terminie, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.
Oczywiście zarówno zasada, zgodnie z którą zafakturowany podatek od towarów i usług musi być wyrażony w walucie polskiej (złotówkach), jak i metody przeliczania kwot wyrażonych w dokumencie faktury w innej walucie niż złotówki stosowane są w odniesieniu do faktur wystawianych na podstawie polskich regulacji podatkowych (przez polskich podatników).
Ponad wszelką wątpliwość w taki sposób fakturowane muszą być zatem:
• sprzedaż krajowa (gdyby należność „z faktury” była wyrażona w walucie obcej),
• wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów,
• eksport towarów.
Obowiązek oznaczenia podatku w złotych polskich ciąży też na podatnikach wystawiających faktury wewnętrzne w związku z dokonaniem przez nich:
• wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
• importu usług,
• nabycia towarów, z tytułu dokonania którego podatnikiem jest nabywca, a nie dostawca.
Oczywiste jest, że w przypadku dokonywania tych transakcji polski podatnik, przy wystawianiu faktury wewnętrznej i opodatkowaniu tych czynności, dla ustalenia właściwych kwot musi posłużyć się dokumentami przekazanymi mu przez dostawcę lub, odpowiednio, świadczącego usługę. Oznacza to konieczność przeliczenia kwot zapisanych w zagranicznych dokumentach źródłowych na złotówki. W § 37 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT Minister Finansów nakazał stosować dokładnie takie same zasady jak przy przeliczaniu kwot wyrażonych w walucie obcej zapisanych w „polskich” (tj. wystawionych zgodnie z krajowymi regulacjami) fakturach VAT.
Należy przypomnieć, że w przypadku importu towarów faktura wewnętrzna nie jest wystawiana, a rozliczenie podatku od towarów i usług dokonywane jest na podstawie dokumentu celnego (SAD), w którym kwoty zawsze przeliczane są przy zastosowaniu kursu celnego – czyli definiowanie, na potrzeby VAT, metody przeliczania na złotówki kwot zapisanych w walucie obcej jest zbędne.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK