REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sporny zaliczkowy zwrot VAT

REKLAMA

W określonych sytuacjach przedsiębiorcom nabywającym towary i usługi przysługuje prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego w formie zaliczki. Obowiązujące przepisy określają także warunki oraz tryb uzyskania zwrotu zaliczkowego. Do regulacji tych jednak zgłaszane są zastrzeżenia. Dlaczego?
Na pytania odpowiadają Jerzy Martini i Marek Wojda, doradcy podatkowi w Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.
– Przepisy regulujące zwrot zaliczkowy, zarówno w wersji aktualnie obowiązującej, jak i istniejącej przed 1 czerwca 2005 r., należy uznać za wysoce problematyczne z punktu widzenia zgodności z podstawowymi zasadami VAT wynikającymi z VI dyrektywy. Chodzi o zasadę neutralności i współmierności. Już samo pojęcie „zaliczkowy” budzi poważne wątpliwości, gdyż może sugerować, że ustawodawca uznaje zwrot nadwyżki podatku naliczonego przed rozpoczęciem wykonywania czynności opodatkowanych za pewien przywilej. Tymczasem zwrot taki w świetle VI dyrektywy i orzecznictwa ETS należy traktować analogicznie jak zwrot nadwyżki podatku po rozpoczęciu wykonywania czynności opodatkowanych, a więc jako niezbędny element VAT, gwarantujący zachowanie neutralności tego podatku dla podatników.
Skoro sprawa jest sporna, to czy zajmował się nią Europejski Trybunał Sprawiedliwości?

– ETS wielokrotnie podkreślał, że celem systemu odliczeń jest zwolnienie przedsiębiorcy w całości z ciężaru VAT przypadającego do zapłaty lub zapłaconego w toku wszelkiej jego działalności gospodarczej. To właśnie wspólny system VAT zapewnia konsekwentnie, że wszelka działalność gospodarcza, bez względu na jej cel lub rezultat, jest opodatkowana w całkowicie neutralny sposób, pod warunkiem że sama podlega VAT. W wyroku w sprawie C-110/98 Gabalfrisa ETS uznał podobny do obowiązującego w polskiej ustawie zwrotu zaliczkowego system zwrotu, jaki obowiązywał w Hiszpanii za niezgodny z VI dyrektywą.

Czy zasada neutralności VAT dla przedsiębiorców wymaga, aby już pierwszy wydatek inwestycyjny poniesiony w celu i z intencją rozpoczęcia działalności był traktowany jako działalność gospodarcza?

– Tak. To zresztą było również przedmiotem orzeczeń ETS. Sprzeczne z zasadą neutralności byłoby, gdyby działalność ta nie była uważana za rozpoczętą do czasu rozpoczęcia rzeczywistego wykorzystywania przedsiębiorstwa, to jest do czasu, gdy zacznie ono przynosić dochód podlegający opodatkowaniu. Każda inna wykładnia art. 4 VI dyrektywy obciążałaby przedsiębiorcę kosztem VAT w toku jego działalności gospodarczej, nie pozwalając mu odliczyć tego podatku zgodnie z art. 17 VI dyrektywy. Przez to spowodowałaby arbitralne rozróżnienie pomiędzy wydatkami inwestycyjnymi poniesionymi przed rozpoczęciem rzeczywistego wykorzystywania przedsiębiorstwa a wydatkami poniesionymi w toku jego działalności (por. m.in. uzasadnienie wyroku w sprawie C-268/83 Rompelman).
Notował Krzysztof Tomaszewski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA