| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spadkobierca ma prawo do zwrotu

Spadkobierca ma prawo do zwrotu

Wydając decyzję o odpowiedzialności spadkobierców, organy podatkowe sprawdzają i określają nie tylko wysokość podatku lub straty. Weryfikują też wysokość nadpłaty lub zwrotu, gdy spadkodawca deklaracji nie złożył.

Ordynacja podatkowa daje fiskusowi możliwość orzekania o odpowiedzialności spadkobierców za zaległości spadkodawcy (art. 100). Przed nowelizacją przepis ten nic nie mówił o uprawnieniach spadkobierców, w sytuacji gdy w deklaracji została wykazana nadpłata albo zwrot podatku. Zmiana wprowadza w tym zakresie korzystne dla nich rozwiązania. Obecnie organy podatkowe zobowiązane są także określić w odrębnych decyzjach wysokość nadpłaty albo zwrotu podatku (w tym VAT).

Poprzednio problemy stwarzała zwłaszcza sytuacja, gdy zmarły podatnik VAT nie zdążył złożyć deklaracji. Przepisy ustawy o VAT nie regulują wprost kwestii, czy taką deklarację może złożyć następca prawny zmarłego. Wynika z nich natomiast, że powinna ona zawierać podpis podatnika. Dlatego najczęściej organy podatkowe odmawiały zwrotu podatku naliczonego lub nadwyżki, nawet gdy przyjęły deklarację podpisaną przez spadkobiercę zmarłego. Postępowały tak również w sytuacji, gdy spadkobierca chciał kontynuować działalność gospodarczą zmarłego. Tymczasem NSA (w orzeczeniu z 15 października 2003 r.) uznał, że w tych okolicznościach nic nie stoi na przeszkodzie, by następca prawny dostarczył za zmarłego na jego nazwisko deklarację VAT-7, przez co nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego, a nawet zwrotu nadwyżki podatku (sygn. akt III SA 3566/01). Po nowelizacji art. 100 Ordynacji – te uprawnienia spadkobiercy zmarłego podatnika VAT znalazły podstawę prawną.

Piotr Trocha


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK