REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poprzednia stawka, czyli podwyżka

REKLAMA

Minister Finansów koryguje wyborcze obietnice Prawa i Sprawiedliwości dotyczące podatków. Niewykluczona jest podwyżka akcyzy na paliwa. Na likwidację podatku Belki mamy jeszcze poczekać.
W swojej kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość obiecywało m.in., że nie będzie podnosić akcyzy na paliwa i zlikwiduje podatek od zysków kapitałowych. W exposé premier Kazimierz Marcinkiewicz nie precyzował jednak, czy chodzi o podatek od zysków z giełdy, z oszczędności czy oba podatki. W ubiegłym tygodniu mówiono już tylko o likwidacji podatku giełdowego.

W piątkowym wywiadzie dla PAP pani minister powiedziała, że nie było mowy, iż podatek od zysków z giełd zostanie zlikwidowany na początku 2006 r. roku. Ponadto rząd zastanawia się nad powrotem do poprzedniej stawki akcyzy na paliwa.

Oświadczeniem minister zdziwiony jest poseł Wojciech Jasiński, przewodniczący Komisji Finansów Publicznych. – Nie jestem w stanie powiedzieć nic na ten temat. Będę rozmawiał o tym z panią minister – powiedział W. Jasiński.

Także Marek Zuber, doradca ekonomiczny premiera, nie chciał komentować wypowiedzi pani minister. Zapewnił jednak, że nie będzie podwyżek akcyzy. Dodał, że ma na myśli podwyżki zapowiadane jeszcze przez poprzedniego ministra finansów Mirosław Gronickiego. Zgodnie z założeniami podatek miałby wzrastać cztery razy – o 2 grosze w styczniu, 8 groszy w II kwartale i o 3 grosze w następnych kwartałach. Niewykluczone jednak, że od nowego roku nastąpi powrót do stawek sprzed 15 września, kiedy akcyza na benzynę spadła o 25 gr na litrze. Wtedy traci moc wrześniowe rozporządzenie M. Gronickiego obniżające stawkę. W rzeczywistości oznaczałoby to podwyżkę akcyzy w stosunku do obecnie obowiązującej. W detalu benzyna zdrożałaby o ok. 30 gr.

– Jeżeli nastąpi powrót do poprzednich stawek, to obniżymy inne składniki ceny paliw, tak by konsumenci nie odczuli zmian. Niewykluczone jednak, że akcyza zostanie utrzymana na obecnym poziomie – powiedział M. Zuber. Jego zdaniem brak realnej konkurencji na rynku paliw spowodował, że klienci stacji benzynowych nie odczuli wrześniowej obniżki akcyzy. Po prostu rafinerie podniosły marże.

Wczoraj w radiowych Sygnałach Dnia premier powiedział, że nie będzie zgody na to, by budżet rezygnował z pieniędzy, nie po to, by obniżyć ceny paliw, tylko po to, by podnieść zyski rafinerii polskich.

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej zaapelowali do ministra finansów, by pozostawić akcyzę na dotychczasowym poziomie.

M. Zuber zapewnił, że rząd chce zlikwidować podatek od zysków kapitałowych i podatek Belki od zysków z odsetek na lokatach.

– Z drugiej strony musimy brać pod uwagę możliwości budżetu. Rozważamy kilka wariantów, w tym, by zlikwidować te podatki od połowy 2006 r. – powiedział M. Zuber.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA