reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nadal trzeba stosować uchylone rozporządzenie

Nadal trzeba stosować uchylone rozporządzenie

Ostatnio pojawił się pogląd jednej z izb skarbowych, że rozporządzenie określające listę wydatków podlegających odliczeniu w ramach ulgi remontowej nie może być stosowane przez podatników w rozliczeniu za 2005 r.

Na szczęście tej opinii nie podzieliły ani Ministerstwo Finansów, ani pozostałe izby skarbowe. Mimo że rozporządzenie zostało uchylone, nadal może być stosowane.

W jednej z izb skarbowych poinformowano nas, że uchylenie rozporządzenia zawierającego katalog wydatków umożliwiających dokonanie odliczeń w ramach ulgi remontowej oznacza, że zarówno podatnicy, jak i organy podatkowe nie mogą już wprost kierować się postanowieniami tego aktu prawnego. W konsekwencji w każdym przypadku organy podatkowe będą musiały dokonać indywidualnej oceny, czy wydatki poniesione zostały w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych podatnika i są bezpośrednio związane z remontem czy modernizacją.

W rozliczeniu za 2005 rok nadal stosujemy ministerialną listę wydatków remontowych.

Na szczęście dla podatników poglądu tego nie podzieliło ani Ministerstwo Finansów, ani inne izby skarbowe. Z wyjaśnień MF wynika, że z uwagi na fakt, że w 2005 r. odliczeń z tytułu poniesienia wydatków na remont i modernizację budynku (lokalu) mieszkalnego podatnicy dokonują na zasadach obowiązujących w 2003 r., stąd też do tego rodzaju wydatków nadal ma zastosowanie wspomniane rozporządzenie.
Takie samo stanowisko jak resort zajęło 15 izb skarbowych.

– W związku z realizacją praw nabytych nadal może być stosowane rozporządzenie pod kątem oceny, czy określone wydatki podlegają odliczeniu w ramach ulgi remontowej. Trzeba też mieć na uwadze, że na podstawie przepisów rozporządzenia na przestrzeni ostatnich lat ukształtowała się pewna praktyka, z którą – wobec braku nowszych uregulowań w tym zakresie – trudno byłoby tak po prostu zerwać – wyjaśnił Mariusz Olech z Izby Skarbowej w Lublinie.

Przypomnijmy, że z ulgi remontowej podatnicy będą mogli skorzystać po raz ostatni rozliczając się z fiskusem za 2005 r. Przepisy regulujące te kwestie zostały co prawda uchylone, jednak na mocy przepisów, które je uchylały, nadal można je stosować. Przy czym regulacje te stosuje się w brzmieniu, jakie miały w 2003 r.

Natomiast rodzaje wydatków mieszczących się w zakresie ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zawierało rozporządzenie ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz.U. nr 156, poz. 788). Również rozporządzenie zostało uchylone, ale można nadal z niego korzystać przy rozliczeniach za 2005 r.

 Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama