REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prof. Witold Modzelewski pierwszym świadkiem komisji ds. VAT

Subskrybuj nas na Youtube
Prof. Witold Modzelewski pierwszym świadkiem komisji ds. VAT /Fot. Fotolia
Prof. Witold Modzelewski pierwszym świadkiem komisji ds. VAT /Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Komisja śledcza ds. VAT przesłucha pierwszego świadka, będzie nim prof. Witold Modzelewski - poinformował szef komisji Marcin Horała. Przesłuchanie odbędzie się w dniu 18 września br.

REKLAMA

Komisja śledcza ds. VAT zbiera się w środę, 12 września, na drugim, organizacyjnym i zamkniętym posiedzeniu.

"Będą kolejne wnioski dowodowe, myślę, że zdecydujemy, żeby wezwać paru kolejnych świadków, być może przejrzymy jakieś dokumenty" - powiedział PAP Marcin Horała, pytany o planowany przebieg tego posiedzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szef komisji śledczej nie chciał ujawnić, jacy świadkowie mogliby zostać wezwani. "Nie będę zdradzał na razie tych nazwisk, ale one są dosyć oczywiste, chodzi o kierownictwo resortu finansów oraz kierownictwa ministerstwa sprawiedliwości, dopóki minister był prokuratorem generalnym, a potem samej prokuratury, to dwie oczywiste pule świadków" - powiedział.

Wiceministrami finansów w latach 2007-15, które obejmuje swoim zainteresowaniem komisja, byli m.in. Jacek Kapica, Jarosław Neneman, Andrzej Parafianowicz, Agnieszka Królikowska, Hanna Majszczyk, a także obecni posłowie PO Janusz Cichoń i Izabela Leszczyna. Z kolei np. prokuratorami krajowymi, w strukturze resortu sprawiedliwości, byli Marek Staszak i Edward Zalewski.

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

Podczas poprzedniego posiedzenia, 30 sierpnia br., komisja wezwała na świadka eksperta od podatku VAT prof. Witolda Modzelewskiego, byłego ministra finansów (w latach 2007-13) Jacka Rostowskiego, byłych ministrów sprawiedliwości, a zarazem prokuratorów generalnych (w latach 2007-09) Zbigniewa Ćwiąkalskiego i Andrzeja Czumę, a także prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, kierującego PG po roku 2010, gdy oddzielono tę instytucje od MS.

Jedynym ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym z tamtego okresu, który na razie nie został wezwany, jest obecny prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, który stał na czele resortu sprawiedliwości i prokuratury generalnej w latach 2009-10, a następnie, w latach 2010-11, był tylko ministrem sprawiedliwości.

Horała przyznał, że Kwiatkowski nie został wezwany, ponieważ jest obecnie prezesem NIK, więc komisja będzie chciała go przesłuchać "w obydwu rolach". "Ja osobiście gdzieś pod koniec prac widzę przesłuchanie prezesa NIK, bo on będzie opowiadał o raportach Izby, więc takie całościowe, podsumowujące rzeczy" - wyjaśnił.

Podczas niedawnego Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes NIK miał wystąpienie na temat problemu wyłudzeń podatku VAT. Przedstawił dane, z których wynikało, że od roku 2015 odnotowano znaczący wzrost ściągalności tego podatku, co było spowodowane przede wszystkim wdrożonymi mechanizmami prawnymi, ale także wzrostem gospodarczym i wzrostem konsumpcji. Mówił też, że jego zdaniem w 2018 roku nie będzie już tak znaczącej poprawy ściągalności VAT.

Horała powiedział, że ma nadzieję, iż świadkowie wezwani w środę wypełnią przesłuchania komisji do końca roku. "Moją intencją jest, by tą pierwszą grupę pięciu świadków przesłuchać do początków listopada, więc kolejnych pięciu-siedmiu do końca roku" - zaznaczył.

"Wezwaliśmy już pana profesora Modzelewskiego na 18 września i zapowiedział, że się stawi. 18 września będzie więc pierwsze publiczne przesłuchanie" - powiedział szef komisji śledczej.

Horała pytany, czy komisja zajmie się także np. tematem hazardu przyznał, że kwestie podatku VAT i akcyzy są na tyle obszerne, że to raczej mało prawdopodobne. (PAP)

pś/ pad/ skr/

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Księgowi nie spodziewają się w najbliższej przyszłości wielkich rewolucji w wynagrodzeniu i systemie swojej pracy

Co księgowi naprawdę myślą o kondycji swojej branży? Ukazał się pierwszy w Polsce barometr nastrojów księgowych. Jak oceniają oni miniony rok, czego oczekują po 2025. Odpowiedzi badanych księgowych pokazują prawdziwy obraz branży.

Zasada wielokrotności opodatkowania wyrobów akcyzowych w przypadku wtórnego obowiązku podatkowego a zmiana podatkowego przeznaczenia wyrobu akcyzowego

Istotnym problemem prawnym i praktycznym jest możliwość wielokrotnego opodatkowania tego samego wyrobu akcyzowego na etapie wtórnego obowiązku podatkowego (zwanego również obowiązkiem podatkowym drugiego stopnia.) – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ulga na ekspansje a koszty marketingowe – jak szeroki jest katalog wydatków?

Niedawna interpretacja podatkowa (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.66.2025.2.ED) dla producenta opakowań z tworzyw sztucznych rozstrzyga tę kwestię, wskazując, które wydatki targowe i promocyjne podlegają odliczeniu, a które - mimo argumentacji podatnika - pozostają poza zakresem ulgi. Organ zastosował ścisłą wykładnię językową, potwierdzając kwalifikowalność jedynie części ponoszonych przez przedsiębiorców kosztów.

KSeF 2026: Pożegnanie z papierowymi fakturami. Jak przygotować się na rewolucję w rozliczeniach VAT i uniknąć kar i problemów z fiskusem [branża TSL]

Niecały rok dzieli podatników VAT (w tym branżę transportową) od księgowej rewolucji. Ministerstwo Finansów potwierdziło w komunikacie z kwietnia 2025 r., że początek 2026 roku to ostateczny termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur dla większości przedsiębiorców. Oznacza to, że już niedługo sektor TSL, zdominowany przez rozliczenia papierowe, musi stać się cyfrowy. To wyzwanie zwłaszcza dla spedycji, które rozliczają się z wieloma podmiotami równocześnie. Jak przygotować się do wdrożenia KSeF, by uniknąć problemów i kar?

REKLAMA

Co myślą księgowi o przyszłości swojej branży? Barometr nastrojów księgowych 2025 ujawnia kulisy rynku

Czy zawód księgowego przechodzi kryzys, czy może ewoluuje w stronę większego znaczenia strategicznego? Nowo opublikowany Barometr nastrojów księgowych 2025 to pierwsze tego typu badanie w Polsce, które w kompleksowy sposób analizuje wyzwania, emocje i kierunki rozwoju zawodu księgowego.

Zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych prawdopodobnie od 2026 r. Koniec obecnych korzyści? Co planuje Ministerstwo Finansów?

Fundacje rodzinne miały być długo oczekiwanym narzędziem sukcesji i ochrony majątku polskich przedsiębiorców. W Polsce działa około 800 tysięcy firm rodzinnych, które odpowiadają za nawet 20% PKB. To właśnie dla nich fundacje miały stać się mechanizmem zapewniającym ciągłość, bezpieczeństwo i porządek w zarządzaniu majątkiem. Choć ich konstrukcja budzi zainteresowanie i daje realne korzyści, to już po dwóch latach funkcjonowania szykują się poważne zmiany prawne. O ich konsekwencjach mówi adwokat Michał Pomorski, specjalista w zakresie prawa podatkowego z kancelarii Pomorski Tax Legal Finance.

Korygowałeś deklaracje podatkowe po otrzymaniu subwencji z PFR? Możesz być bezpodstawnie pozwany – sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Wśród ponad 16 tys. pozwów, które Polski Fundusz Rozwoju (PFR) złożył przeciwko przedsiębiorcom w ramach programu „Tarcza Finansowa”, około 2700 dotyczy firm (wg danych z 2023 r.), które po złożeniu wniosku o subwencję dokonały korekty deklaracji podatkowych.

KSeF: zbliżająca się zmiana, która nie wybaczy opóźnień

Wprowadzenie obowiązku KSeF jest nie tylko kwestią spełnienia wymogów – to zmiana, która ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie działów finansowych i księgowych. W przypadku dużych organizacji proces przygotowań jest złożony i wymaga dokładnego planowania.

REKLAMA

Kiedy Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy? – Stan legislacyjny i wyzwania przed przedsiębiorcami

11 kwietnia 2025 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy dotyczący obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który reguluje wdrożenie tego systemu w Polsce. Choć przepisy nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone, większość kluczowych kwestii jest już znana, co daje przedsiębiorcom czas na rozpoczęcie przygotowań do nadchodzących zmian.

Dlaczego dokumentacja pochodzenia towarów to filar bezpiecznego handlu międzynarodowego?

Brak odpowiedniej dokumentacji pochodzenia towarów może kosztować firmę czas, pieniądze i reputację. Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie prowadzić dokumentację, by uniknąć kar, ułatwić odprawy celne i zabezpieczyć interesy swojej firmy w handlu międzynarodowym.

REKLAMA