REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie VAT handlu elektronicznego w UE - zmiany od 2021 roku

Opodatkowanie VAT handlu elektronicznego w UE - zmiany od 2021 roku
Opodatkowanie VAT handlu elektronicznego w UE - zmiany od 2021 roku

REKLAMA

REKLAMA

11 grudnia 2018 r. Komisja Europejska przedstawiła szczegółowe przepisy mające ułatwić płynne przejście do nowego systemu VAT dla handlu elektronicznego, który zacznie obowiązywać w styczniu 2021 r. Proponowane przepisy definiują rolę internetowych platform handlowych w walce z oszustwami podatkowymi oraz zmniejszają obciążenia administracyjne dla firm sprzedających towary przez internet.

Inicjatywa Komisji Europejskiej jest lementem reakcji UE na oszustwa w zakresie VAT oraz służą poprawie poboru VAT od sprzedaży przez internet. Mają one pomóc państwom członkowskim odzyskać 5 mld euro przychodów podatkowych rocznie od sprzedaży przez internet. Wartość ta do 2020 r. wzrośnie do 7 mld euro. 

Autopromocja

Pierre Moscovici, komisarz do spraw gospodarczych i finansowych, podatków i ceł, stwierdził: W 2021 r. UE wprowadza nowy system podatku VAT, aby ułatwić przedsiębiorstwom sprzedaż towarów przez internet, a państwom członkowskim odzyskanie utraconych dochodów z podatku VAT. Proponowane dzisiaj przepisy pomogą przedsiębiorcom rozwijać sprzedaż, a oszuści i firmy, które uchylają się przed zobowiązaniami, przestaną stanowić nieuczciwą konkurencję. Ważną rolę do odegrania mają przy tym internetowe platformy handlowe.

Strona internetowa DG TAXUD na temat VAT w handlu elektronicznym, akty prawne

Nowy system VAT dla sprzedawców internetowych 

Dzięki zaproponowanym 11 grudnia 2018 r. przepisom wykonawczym nowy system VAT dla przedsiębiorców sprzedających przez internet będzie gotowy zaraz po wejściu w życie nowych ram prawnych w 2021 r. Przedstawiono nowe elementy składowe systemu, które będą niezbędne, aby firmy internetowe mogły w pełni korzystać z jednolitego rynku UE.

Dzięki elektronicznemu portalowi będącemu „punktem kompleksowej obsługi” przedsiębiorcy sprzedający towary przez internet będą mogli załatwić formalności związane z VAT w UE za pośrednictwem przystępnego portalu internetowego, w swoim własnym języku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przeciwnym razie rejestracja na potrzeby podatku VAT byłaby konieczna w każdym z państw członkowskich UE, w którym prowadzona jest sprzedaż, co jest uważane za jedną z największych barier dla małych firm prowadzących transgraniczną działalność handlową. W przypadku dostawców usług elektronicznych system funkcjonuje już od 2015 r. i działa bardzo dobrze.

VAT 2019

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: Biuletyn VAT

Niezależni sprzedawcy korzystający z internetowych platform handlowych też muszą płacić VAT

Od 2021 r. duże internetowe platformy handlowe będą musiały dopilnować, aby VAT był również pobierany w sytuacji, gdy firmy spoza UE sprzedają za ich pośrednictwem towary konsumentom w UE. W ogłoszonych dziś przepisach wyjaśniono, w jakich przypadkach uznaje się, że platformy ułatwiają taką sprzedaż między użytkownikami. Wyszczególniono, jakie dane muszą być przechowywane przez platformy handlowe przy sprzedaży przez ich interfejs. Internetowe platformy handlowe będą ponosić odpowiedzialność za nieuiszczenie VAT-u, organy podatkowe będą więc mogły domagać się zwrotu podatku, jeżeli sprzedawcy spoza UE nie dopełnią swoich obowiązków.

W nowych przepisach przewidziano w szczególności, że prawidłowy VAT będzie naliczany w przypadku towarów z magazynów w UE, nawet jeżeli teoretycznie są one sprzedawane konsumentom przez firmy spoza UE. W obecnej sytuacji państwa członkowskie mają trudności w odzyskaniu VAT-u z tego rodzaju sprzedaży. 

Nowe przepisy techniczne zostały opracowane w porozumieniu z samymi platformami internetowymi i z organami państw członkowskich. Ich uzupełnieniem są uproszczenia w zakresie VAT-u, które ograniczają niepotrzebne obciążenia dla platform handlowych, tak aby mogły one skoncentrować się na swojej podstawowej działalności. 

Dalsze działania

Proponowane przepisy wykonawcze zostaną teraz przesłane do zatwierdzenia państwom członkowskim w Radzie oraz do zaopiniowania Parlamentowi Europejskiemu. Komisja wzywa do szybkiego porozumienia w 2019 r., aby zapewnić przedsiębiorcom płynne przejście na nowy system VAT w handlu elektronicznym w 2021 r. 

Kontekst

Przedłożone 11 grudnia 2018 r. rozporządzenia wykonawcze to szczegółowe przepisy niezbędne do sprawnego wdrożenia przez państwa członkowskie nowego systemu podatku VAT w handlu elektronicznym, uzgodnionego w grudniu 2017 r. i mającego wejść w życie w styczniu 2021 r. 

Przepisy te są kontynuacją propozycji Komisji dotyczących gruntownej reformy unijnego systemu VAT, przedstawionych w październiku 2017 r., oraz planu działania w sprawie VAT w kierunku jednolitego unijnego obszaru VAT, przedstawionego w kwietniu 2016 r.

Wspólny podatek od wartości dodanej (VAT) odgrywa na europejskim jednolitym rynku ważną rolę. VAT jest ważnym i stale rosnącym źródłem dochodów w UE – w 2015 r. kwota pobrana z tytułu tego podatku wyniosła ponad bilion euro, co odpowiada 7 proc. unijnego PKB. Jeden z zasobów własnych UE również jest oparty na podatku VAT.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Komisja Europejska

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

REKLAMA