| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowa ulga może zachęcać do nadużyć

Nowa ulga może zachęcać do nadużyć

Dziś Sejm ma zająć się rządowym projektem ustawy o spółdzielniach socjalnych. Eksperci krytykują propozycje zwolnienia podatkowego dla tych spółdzielni.

Oprócz zwolnienia podatkowego spółdzielnie socjalne będą mogły liczyć na zwolnienie z opłat sądowych wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego i refundację składek na ubezpieczenie społeczne.
Zdaniem rządu, spółdzielnie socjalne mają ułatwić aktywizację zawodową i zaistnienie na rynku pracy bezrobotnych, bezdomnych, uzależnionych od alkoholu, narkotyków (po terapiach odwykowych) chorych psychicznie, zwalnianych z zakładów karnych, uchodźców.
Według rządu w nowych krajach UE 23 mln osób jest członkami spółdzielni. Stanowią oni 2,3 proc. zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin w 132 tys. spółdzielni. 83,5 mln ludzi związanych jest z ich działalnością. Z kolei w USA 100 mln osób należy do 47 tys. spółdzielni.

JAK BĘDĄ DZIAŁAĆ SPÓŁDZIELNIE
Spółdzielnie socjalne będą prowadzić działalność na podstawie ustawy, statutu oraz przepisów prawa spółdzielczego. Mimo tego, całość nadwyżki bilansowej przeznaczana jest na fundusz zasobowy (nie mniej niż 40 proc.), na cele związane z reintegracją społeczno-zawodową jej członków, na cele związane z działalnością oświatowo-kulturalną spółdzielni (nie mniej niż 40 proc.) oraz na inne cele związane z działalnością spółdzielni.
Spółdzielnia ma liczyć co najmniej 5 osób, nie więcej jednak niż 50. Jeśli członkowie spółdzielni nie będą posiadać odpowiednich kwalifikacji potrzebnych do wykonywania w niej zadań, wówczas w spółdzielni będą mogli zostać zatrudnieni fachowcy. Ich liczba nie będzie mogła przekroczyć 1/5 liczby członków spółdzielni.
Będzie ona m.in. mieć możliwość refundacji kosztu składek na ubezpieczenie społeczne osób tworzących spółdzielnię, ale zagrożonych wykluczeniem społecznym. Spółdzielnia będzie także zwolniona z opłat sądowych postępowania o wpis spółdzielni do Krajowego Rejestru Sądowego.

Marcin Musiał
marcin.musial@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »