| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Konsultacje podatkowe w zakresie zasad Programu Współdziałania

Konsultacje podatkowe w zakresie zasad Programu Współdziałania

Ministerstwo Finansów informuje, że prowadzi konsultacje podatkowe w zakresie zasad Programu Współdziałania, opartego o wytyczne OECD dotyczące cooperative compliance. Program ma na celu oparcie współpracy pomiędzy Krajową Administracją Skarbową i największymi podatnikami na wzajemnym zaufaniu, przejrzystości i pewności działania.

Program Współdziałania, jak wyjaśnia resort finansów, to nowa forma współpracy Krajowej Administracji Skarbowej z dużymi podmiotami, oparta na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu oraz transparentności wykraczającej poza ustawowe obowiązki. Celem Programu jest podjęcie wspólnych działań zmierzających do zapewnienia przestrzegania prawa podatkowego.

Założenia Programu, które uwzględniają wytyczne OECD, zostały wpisane w projekt ustawy Nowa Ordynacja Podatkowa. Zaproponowane rozwiązania umożliwią podatnikom prowadzenie działalności gospodarczej w warunkach pewności w zakresie zagadnień podatkowych i zapewnią im szereg korzyści wynikających z przystąpienia do Programu.

Uczestnikami konsultacji są m.in. przedstawiciele biznesu, firm doradczych i audytorskich oraz organizacji reprezentujących interesy przedsiębiorców.

Konsultacje mają na celu wypracowanie propozycji rozwiązań w zakresie m.in. standardu Ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego, zasad prowadzenia audytu podatkowego i współpracy stron umowy o współdziałanie oraz zebranie opinii na temat przygotowanych propozycji rozwiązań.

Istotnym elementem konsultacji są Ramy Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego. Ich wprowadzenie jest jednym z warunków przystąpienia do Programu Współdziałania.

Prace dotyczą również zasad audytu podatkowego, do którego przeprowadzania uprawniony jest Szef Krajowej Administracji Skarbowej, a także zasad współpracy pomiędzy Krajową Administracją Skarbową i podatnikami, którzy podpiszą umowę o współdziałanie. Konsultacje w tym zakresie odnoszą się do przepisów zaproponowanych w projekcie ustawy Nowa Ordynacja Podatkowa oraz do spraw organizacyjnych, w tym procesu realizacji Programu Współdziałania.

Polecamy: Wiosenne rabaty do – 50%
Bestsellery – podatki, rachunkowość, prawo pracy

Dowiedz się więcej>>

Działania, podejmowane w ramach konsultacji przez grupy robocze, wpisują się w fundament Programu, którego filarami są wzajemne zaufanie, zrozumienie i transparentność.

Podsumowanie i zakończenie prac zaplanowane jest na 27 czerwca 2019 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »