| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek od sprzedaży detalicznej od 1 stycznia 2020 roku?

Podatek od sprzedaży detalicznej od 1 stycznia 2020 roku?

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii postuluje, żeby rozważyć wznowienie poboru podatku od sprzedaży detalicznej dopiero od 1 stycznia 2020 r. - napisał resort w opinii do projektu ustawy. Z projektu wynika, że podatek ma objąć przychody osiągnięte od dnia 1 września 2019 r.

"Podmioty objęte podatkiem, w zaufaniu do stabilności prawa, przyjęły i realizują swoje roczne plany finansowe, w których mogły nie uwzględnić wznowienia poboru podatku w trakcie roku. Co więcej, proponowany art. 2 projektu uzależnia przesunięcie terminu zapłaty podatku od wniesienia odwołania od wyroku Sądu Unii Europejskiej (co jest zdarzeniem przyszłym i niepewnym, jak również w żaden sposób niezależnym od podmiotów objętych podatkiem). W związku z tym, do uznania projektodawcy przedstawiamy postulat, by rozważyć wznowienie poboru podatku od 1 stycznia 2020 r." - napisał resort.

Podatek od sprzedaży detalicznej w Polsce został zawieszony w 2016 r. w związku ze sporem z Komisją Europejską, jednak w połowie maja br. Polska wygrała sprawę przeciwko KE w Sądzie Unii Europejskiej dotyczącą poboru tego podatku.

Jak wynika z projektu ustawy, podatek od sprzedaży detalicznej miałby objąć przychody osiągnięte od dnia 1 września 2019 r. Zaznaczono jednak, że z uwagi na możliwość skorzystania przez KE z prawa do złożenia odwołania od wyroku SUE i przebieg postępowania w drugiej instancji, zasadne jest przedłużenie terminu wpłat podatku od sprzedaży detalicznej.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zakładała wprowadzenie dwóch stawek podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. (PAP Biznes)

pat/ ana/

W dniu 16 maja 2019 r. Sąd Unii Europejskiej (SUE) w połączonych sprawach sygn. T-83/16 i T-624/17 stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej (KE) dotyczących podatku od sprzedaży detalicznej, tj.: decyzji z dnia 19 września 2016 r. (C(2016) 5596 final) o wszczęciu postępowania w sprawie pomocy państwa SA.44351(2016/EO) (Polska - Podatek od sprzedaży detalicznej w Polsce) oraz nakazującej zawieszenie stosowania podatku na podstawie art. 13 ust. 1 rozporządzenia Rady (EU) 2015/1589, a także decyzji z dnia 30 czerwca 2017 r. (UE) 2018/160), w której KE ostatecznie uznała, że przepisy ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej są niezgodne z regułami pomocy publicznej.

SUE całkowicie podzielił stanowisko Polski, i orzekł, że podatek od sprzedaży detalicznej nie stanowi pomocy państwa. Sąd stwierdził nieważność zarówno wstępnej, jak i ostatecznej decyzji KE w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej, oraz obciążył KE wszystkimi kosztami poniesionymi przez Polskę w związku z postępowaniem.

Do 31 grudnia 2019 r. zawieszone jest pobieranie podatku od sprzedaży detalicznej, na podstawie art. 11a ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej (Dz. U. z 2018 r. poz.1325 i 2402).

Wyrok SUE oznacza, że podatek od sprzedaży detalicznej może być pobierany, brak jest zatem konieczności dalszego zawieszenia obowiązywania ww. przepisów.

Stąd Minister Finansów przedłożył projekt nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej w celu przywrócenia możliwości stosowania tej ustawy od 1 września 2019 r.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Polecamy: INFORLEX Biznes

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »