reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Prawie 875 mln zł z 1% PIT dla organizacji pożytku publicznego

Prawie 875 mln zł z 1% PIT dla organizacji pożytku publicznego

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2019 r. 14,5 mln podatników PIT przekazało organizacjom pożytku publicznego (OPP) łącznie 874,4 mln zł, czyli o 110,5 mln zł więcej niż w roku poprzednim.

"W tym roku nie tylko namawialiśmy, ale również znacznie ułatwiliśmy Polakom rozliczenie podatków, w tym przekazanie 1 proc.  poprzez usługę Twój e-PIT. Korzystając z niej oraz tradycyjnych sposobów rozliczeń, Polacy przekazali na rzecz OPP prawie 875 mln zł" - powiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

W 2019 r. łączna kwota 1 proc. podatku należnego przekazana organizacjom pożytku publicznego (z rozliczenia za 2018 r.) wyniosła 874,4 mln zł. To o 110,5 mln zł więcej od kwoty przekazanej rok wcześniej (z rozliczenia za 2017 r.) - wtedy było to 763,9 mln zł.

Z możliwości przekazania 1 proc. podatku skorzystało 14,5 mln podatników, czyli o 0,4 mln więcej w porównaniu do roku ubiegłego.  Natomiast średnia przekazana OPP kwota w 2019 r. to 60 zł.

"Bardzo dziękujemy i serdecznie zapraszamy do przekazywania 1 proc. podatku na rzecz OPP w kolejnych latach" – dodał minister Jerzy Kwieciński.

Przekazania środków z tytułu 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych z rozliczenia za 2018 r. na rzecz organizacji pożytku publicznego dokonywali, tak jak w roku ubiegłym, naczelnicy urzędów skarbowych.

Przekazania dokonano na podstawie wniosków podatników zawartych w:

1. zeznaniach podatkowych, w których opodatkowanie następuje według: 
- skali podatkowej (PIT-36, PIT-37), 
- 19% stawki podatku od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej (PIT-36L),
- 19% stawki podatku od dochodów z zysków kapitałowych (PIT-38), 
- 19% stawki podatku od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych (PIT-39),
- ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28),
- 19% stawki od dochodów z zagranicznej spółki kontrolowanej (PIT-CFC).

2. Oświadczeniu o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (PIT-OP) - prawo do złożenia PIT-OP przysługuje od rozliczenia za 2016 r. podatnikowi, który od organu rentowego otrzymał roczne obliczenie podatku PIT-40A, a podatek wynikający z tego obliczenia jest podatkiem należnym od podatnika za dany rok.

W informacji przygotowanej przez Departament Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów, dotyczącej kwot 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych przekazanych organizacjom pożytku publicznego w 2019 roku (z rozliczenia za 2018 rok) znalazły się również:

1) Liczba podatników, którzy w 2019 r. dokonali przekazania 1% należnego podatku, wynikającego z rozliczenia za 2018 r., na rzecz organizacji pożytku publicznego - w podziale na poszczególne izby administracji skarbowej;

2) Wykaz kwot 1% należnego podatku zadysponowanych na rzecz OPP - w podziale na poszczególne izby administracji skarbowej;

Ponadto Ministerstwo Finansów opublikowało:
- pełny wykaz organizacji pożytku publicznego, które w 2019 r. otrzymały 1% należnego podatku za 2018 r. (stan na dzień 16 września 2019 r. ) oraz
- wykaz z liczbami podatników, którzy w 2019 r. przekazali 1% należnego podatku za 2018 r. na rzecz poszczególnych organizacji pożytku publicznego, (stan na dzień 16 września 2019 r.).

Organizacją pożytku publicznego, która otrzymała w 2019 r. największą łączną kwotę wsparcia z tytułu 1% PIT jest (tak jak w poprzednich latach) Fundacja Dzieciom "Zdążyć z pomocą". 1% swojego podatku przekazało tej fundacji ponad 2,9 mln podatników na łączną kwotę ponad 185,5 mln złotych.

Drugie miejsce przypadło Fundacji Avalon -  Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym - niewiele ponad 47 mln złotych.

A trzecie miejsce pod względem otrzymanej w 2019 roku kwoty 1% PIT zajęła Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko" - prawie 42,4 mln złotych.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Informacje o kwotach 1% PIT przekazanych w poprzednich latach można znaleźć na stronie archiwalnej Ministerstwa Finansów w części PIT/Statystyki w folderach dotyczących poszczególnych lat.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama