REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawie 875 mln zł z 1% PIT dla organizacji pożytku publicznego

Prawie 875 mln zł z 1% PIT dla organizacji pożytku publicznego
Prawie 875 mln zł z 1% PIT dla organizacji pożytku publicznego
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2019 r. 14,5 mln podatników PIT przekazało organizacjom pożytku publicznego (OPP) łącznie 874,4 mln zł, czyli o 110,5 mln zł więcej niż w roku poprzednim.

"W tym roku nie tylko namawialiśmy, ale również znacznie ułatwiliśmy Polakom rozliczenie podatków, w tym przekazanie 1 proc.  poprzez usługę Twój e-PIT. Korzystając z niej oraz tradycyjnych sposobów rozliczeń, Polacy przekazali na rzecz OPP prawie 875 mln zł" - powiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Autopromocja

W 2019 r. łączna kwota 1 proc. podatku należnego przekazana organizacjom pożytku publicznego (z rozliczenia za 2018 r.) wyniosła 874,4 mln zł. To o 110,5 mln zł więcej od kwoty przekazanej rok wcześniej (z rozliczenia za 2017 r.) - wtedy było to 763,9 mln zł.

Z możliwości przekazania 1 proc. podatku skorzystało 14,5 mln podatników, czyli o 0,4 mln więcej w porównaniu do roku ubiegłego.  Natomiast średnia przekazana OPP kwota w 2019 r. to 60 zł.

"Bardzo dziękujemy i serdecznie zapraszamy do przekazywania 1 proc. podatku na rzecz OPP w kolejnych latach" – dodał minister Jerzy Kwieciński.

Przekazania środków z tytułu 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych z rozliczenia za 2018 r. na rzecz organizacji pożytku publicznego dokonywali, tak jak w roku ubiegłym, naczelnicy urzędów skarbowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przekazania dokonano na podstawie wniosków podatników zawartych w:

1. zeznaniach podatkowych, w których opodatkowanie następuje według: 
- skali podatkowej (PIT-36, PIT-37), 
- 19% stawki podatku od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej (PIT-36L),
- 19% stawki podatku od dochodów z zysków kapitałowych (PIT-38), 
- 19% stawki podatku od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych (PIT-39),
- ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28),
- 19% stawki od dochodów z zagranicznej spółki kontrolowanej (PIT-CFC).

2. Oświadczeniu o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (PIT-OP) - prawo do złożenia PIT-OP przysługuje od rozliczenia za 2016 r. podatnikowi, który od organu rentowego otrzymał roczne obliczenie podatku PIT-40A, a podatek wynikający z tego obliczenia jest podatkiem należnym od podatnika za dany rok.

W informacji przygotowanej przez Departament Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów, dotyczącej kwot 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych przekazanych organizacjom pożytku publicznego w 2019 roku (z rozliczenia za 2018 rok) znalazły się również:

1) Liczba podatników, którzy w 2019 r. dokonali przekazania 1% należnego podatku, wynikającego z rozliczenia za 2018 r., na rzecz organizacji pożytku publicznego - w podziale na poszczególne izby administracji skarbowej;

2) Wykaz kwot 1% należnego podatku zadysponowanych na rzecz OPP - w podziale na poszczególne izby administracji skarbowej;

Ponadto Ministerstwo Finansów opublikowało:
- pełny wykaz organizacji pożytku publicznego, które w 2019 r. otrzymały 1% należnego podatku za 2018 r. (stan na dzień 16 września 2019 r. ) oraz
- wykaz z liczbami podatników, którzy w 2019 r. przekazali 1% należnego podatku za 2018 r. na rzecz poszczególnych organizacji pożytku publicznego, (stan na dzień 16 września 2019 r.).

Organizacją pożytku publicznego, która otrzymała w 2019 r. największą łączną kwotę wsparcia z tytułu 1% PIT jest (tak jak w poprzednich latach) Fundacja Dzieciom "Zdążyć z pomocą". 1% swojego podatku przekazało tej fundacji ponad 2,9 mln podatników na łączną kwotę ponad 185,5 mln złotych.

Drugie miejsce przypadło Fundacji Avalon -  Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym - niewiele ponad 47 mln złotych.

A trzecie miejsce pod względem otrzymanej w 2019 roku kwoty 1% PIT zajęła Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko" - prawie 42,4 mln złotych.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Informacje o kwotach 1% PIT przekazanych w poprzednich latach można znaleźć na stronie archiwalnej Ministerstwa Finansów w części PIT/Statystyki w folderach dotyczących poszczególnych lat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

Składka zdrowotna - rozliczenie roczne za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA