| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Prawie 875 mln zł z 1% PIT dla organizacji pożytku publicznego

Prawie 875 mln zł z 1% PIT dla organizacji pożytku publicznego

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2019 r. 14,5 mln podatników PIT przekazało organizacjom pożytku publicznego (OPP) łącznie 874,4 mln zł, czyli o 110,5 mln zł więcej niż w roku poprzednim.

"W tym roku nie tylko namawialiśmy, ale również znacznie ułatwiliśmy Polakom rozliczenie podatków, w tym przekazanie 1 proc.  poprzez usługę Twój e-PIT. Korzystając z niej oraz tradycyjnych sposobów rozliczeń, Polacy przekazali na rzecz OPP prawie 875 mln zł" - powiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

W 2019 r. łączna kwota 1 proc. podatku należnego przekazana organizacjom pożytku publicznego (z rozliczenia za 2018 r.) wyniosła 874,4 mln zł. To o 110,5 mln zł więcej od kwoty przekazanej rok wcześniej (z rozliczenia za 2017 r.) - wtedy było to 763,9 mln zł.

Z możliwości przekazania 1 proc. podatku skorzystało 14,5 mln podatników, czyli o 0,4 mln więcej w porównaniu do roku ubiegłego.  Natomiast średnia przekazana OPP kwota w 2019 r. to 60 zł.

"Bardzo dziękujemy i serdecznie zapraszamy do przekazywania 1 proc. podatku na rzecz OPP w kolejnych latach" – dodał minister Jerzy Kwieciński.

Przekazania środków z tytułu 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych z rozliczenia za 2018 r. na rzecz organizacji pożytku publicznego dokonywali, tak jak w roku ubiegłym, naczelnicy urzędów skarbowych.

Przekazania dokonano na podstawie wniosków podatników zawartych w:

1. zeznaniach podatkowych, w których opodatkowanie następuje według: 
- skali podatkowej (PIT-36, PIT-37), 
- 19% stawki podatku od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej (PIT-36L),
- 19% stawki podatku od dochodów z zysków kapitałowych (PIT-38), 
- 19% stawki podatku od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych (PIT-39),
- ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28),
- 19% stawki od dochodów z zagranicznej spółki kontrolowanej (PIT-CFC).

2. Oświadczeniu o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (PIT-OP) - prawo do złożenia PIT-OP przysługuje od rozliczenia za 2016 r. podatnikowi, który od organu rentowego otrzymał roczne obliczenie podatku PIT-40A, a podatek wynikający z tego obliczenia jest podatkiem należnym od podatnika za dany rok.

W informacji przygotowanej przez Departament Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów, dotyczącej kwot 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych przekazanych organizacjom pożytku publicznego w 2019 roku (z rozliczenia za 2018 rok) znalazły się również:

1) Liczba podatników, którzy w 2019 r. dokonali przekazania 1% należnego podatku, wynikającego z rozliczenia za 2018 r., na rzecz organizacji pożytku publicznego - w podziale na poszczególne izby administracji skarbowej;

2) Wykaz kwot 1% należnego podatku zadysponowanych na rzecz OPP - w podziale na poszczególne izby administracji skarbowej;

Ponadto Ministerstwo Finansów opublikowało:
- pełny wykaz organizacji pożytku publicznego, które w 2019 r. otrzymały 1% należnego podatku za 2018 r. (stan na dzień 16 września 2019 r. ) oraz
- wykaz z liczbami podatników, którzy w 2019 r. przekazali 1% należnego podatku za 2018 r. na rzecz poszczególnych organizacji pożytku publicznego, (stan na dzień 16 września 2019 r.).

Organizacją pożytku publicznego, która otrzymała w 2019 r. największą łączną kwotę wsparcia z tytułu 1% PIT jest (tak jak w poprzednich latach) Fundacja Dzieciom "Zdążyć z pomocą". 1% swojego podatku przekazało tej fundacji ponad 2,9 mln podatników na łączną kwotę ponad 185,5 mln złotych.

Drugie miejsce przypadło Fundacji Avalon -  Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym - niewiele ponad 47 mln złotych.

A trzecie miejsce pod względem otrzymanej w 2019 roku kwoty 1% PIT zajęła Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko" - prawie 42,4 mln złotych.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Informacje o kwotach 1% PIT przekazanych w poprzednich latach można znaleźć na stronie archiwalnej Ministerstwa Finansów w części PIT/Statystyki w folderach dotyczących poszczególnych lat.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »