REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot VAT dla turystów trzeba uprościć

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Przepisy ustawy o VAT utrudniają działalność tax free - uważa firma Global Refund Polska, która złożyła tzw. wniosek lobbingowy do Ministerstwa Finansów.
 
 
Zajmująca się zwrotem VAT zagranicznym turystom firma Global Refund Polska skorzystała z przysługującego jej prawa i wystąpiła ze zgłoszeniem lobbingowym do Ministerstwa Finansów. Chce zmiany przepisów regulujących zasady zwrotu VAT turystom.

Potrzebne zaświadczenie…
Proponowane zmiany dotyczą art. 127 ustawy o VAT. Jeden z głównych problemów wiąże się z trybem i warunkami otrzymania z Ministerstwa Finansów specjalnego zaświadczenia, które jest niezbędnym kryterium do prowadzenie zwrotu VAT podróżnym. Firma musi występować do ministerstwa o takie zaświadczenie kilka razy w roku. Tymczasem dokument tax free jest ważny przez 6 miesięcy od końca miesiąca sprzedaży. Według spółki zaświadczenie powinno więc uwzględniać długoterminowy charakter usługi zwrotu VAT.
Według Rafała Kłagisza, doradcy podatkowego z kancelarii Nowakowski i Wspólnicy, propozycja Global Refund Polska idzie w dobrym kierunku.
Dyskusyjna może być jednak kwestia czasowej ważności zaświadczeń, wydawanych przez ministra finansów, pozwalających prowadzić działalność tax free. Z jednej strony pojawia się argument jednolitych zasad i uczciwej konkurencji w kontekście wspólnego rynku europejskiego, z drugiej zaś argument prawa polskiego ustawodawcy do wprowadzenia mechanizmów ograniczających ewentualne nadużycia.
– Jeżeli przepisy przewidują maksymalny, nie dłuższy niż rok, okres ważności zaświadczenia, to pewność obrotu wymaga, aby przewidziany był też okres minimalny – proponuje Andrzej Bernatek, doradca z KPMG.
Jacek Reps, adwokat z Kancelarii Reps Wojnar, tłumaczy, że zaproponowana przez GRP zmiana zmierza do umożliwienia prowadzenia działalność w zakresie zwrotu VAT na podstawie jednorazowo uzyskanego bezterminowego i nieodwołalnego zaświadczenia.
Według Rafała Kłagisza, słuszny jest argument, że zaświadczenie powinno określać stan na dzień jego wydania, a nie na przyszłość.

PROPOZYCJE GLOBAL REFUND POLSKA
1. Dodanie ust. 9 do dotychczasowego brzmienia art. 127
Zmiana ta uniezależni procedurę wydania zaświadczenia od formy kaucji gwarancyjnej.
2. Dodanie do art. 127 ust. 11 lit. a)
Obecny tryb wydawania zaświadczeń jest sprzeczny z Ordynacją podatkową. Zaświadczenie powinno dotyczyć stanu na dzień spełnienia określonych warunków, a nie na przyszłość.
3. Dodanie do art. 127 ust. 11 lit. b)
Obecny stan wprowadza nadzwyczajne sankcje karne w postaci utraty prawa do prowadzenia statutowej działalności spółki za jakiekolwiek zaległości podatkowe niezależnie od ich wysokości i przyczyny ich zaistnienia. Stwarza to nieuzasadnione ryzyko ekonomiczne dla podmiotu świadczącego usługi tax free, jak i jego kontrahentów.
4. Dodanie do art. 127 ust. 11 lit. c)
Spółka prowadząca działalność tax free nie powinna być zmuszana do kilkakrotnego uzyskiwania potwierdzenia, że może zacząć tę działalność. Warunki do uzyskania zaświadczenia muszą z natury rzeczy odnosić się do podmiotu, który działalność tax free chce dopiero rozpocząć.

…i brak zaległości
Inna kwestia, której dotyczy inicjatywa Global Refund Polska, dotyczy modyfikacji powtarzającego się w polskich przepisach podatkowych wymogu, aby podatnik występujący z określonym wnioskiem nie miał zaległości podatkowych bądź też uregulował zaległości wraz z odsetkami za zwłokę w terminie 30 dni od dnia powstania tych zaległości.
Eksperci są zdania, że propozycja firmy w tym zakresie zasługuje na poparcie. W praktyce, literalne stosowanie obecnych przepisów może uniemożliwić podatnikom jakąkolwiek działalność. Andrzej Bernatek wskazuje, że nawet zaległość w wysokości 5 zł będzie wiązała się z negatywnymi konsekwencjami. Poza tym podatnik nie ma możliwości uregulowania takiej zaległości w terminie 30 dni od jej powstania, na przykład wtedy, gdy wykazała ją dopiero kontrola podatkowa, która nastąpiła po kilku miesiącach.
Eksperci proponują, by umożliwić podatnikowi uregulowanie zaległości w określonym terminie od dnia stwierdzenia zaległości przez organ skarbowy.

oraz weryfikacja
Kontrowersje budzi propozycja zmiany art. 127 ust. 11 lit. c). Zdaniem adwokata Repsa ze znowelizowanego przepisu wynikałoby wprost, że podmiot uprawniony do wykonywania tej działalności w momencie wejścia w życie zmian do ustawy nie może być już tego uprawnienia w żaden sposób pozbawiony.
– Natomiast podmioty na nowo ubiegające się o wydanie zaświadczenia musiałyby na dzień złożenia wniosku spełnić te wymogi – uważa adwokat. Kontrola administracyjna nad tymi podmiotami – zamiast być dokonywana rokrocznie – sprowadzałaby się do jednorazowego stwierdzenia, że na konkretny dzień określone wymogi są spełnione, a to co nastąpi po tym dniu jest bez znaczenia.
– Autorom projektu zabrakło wiary w to, że można przeforsować projekt zniesienia wszelkich rygorów prowadzenia działalności w zakresie zwrotu VAT – poprzez skreślenie w art. 127 w całości ust. 8-12 – podsumowuje adwokat Jacek Reps.

MARCIN MUSIAŁ
marcin.musial@infor.pl


Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

REKLAMA

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

REKLAMA