| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Umorzone stypendium nie jest przychodem

Umorzone stypendium nie jest przychodem

Podatnik nie uzyska dodatkowego przychodu, gdy zostanie zwolniony z obowiązku zwrotu części fundowanego stypendium.


Podatnik w latach 2001-2004 otrzymywał stypendium fundowane i wypłacane przez kopalnię, które było rozliczane w zeznaniach podatkowych. W 2005 roku połowa stypendium została umorzona, a drugą połowę podatnik musiał zwrócić płatnikowi, czyli kopalni. Zdaniem podatnika nie miał on obowiązku wykazywania kwoty umorzonego stypendium w zeznaniu podatkowym za 2005 rok, ponieważ podatek z tego tytułu został już zapłacony i rozliczony w zeznaniach podatkowych za lata 2001-2004.

Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu w wydanej decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego wyjaśnił, że stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 9) ustawy z 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) jednym z przychodów z tzw. innych źródeł są stypendia.
Zatem stypendium wypłacone podatnikowi przez kopalnię w latach 2001-2004 stanowiło przychód z innych źródeł podlegający opodatkowaniu, od którego płatnik, tj. kopalnia, zobowiązany był pobrać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy i odprowadzić je do właściwego urzędu skarbowego.

Stypendium fundowane z zasady ma charakter bezzwrotny, a tylko w wyjątkowych sytuacjach istnieje obowiązek zwrotu otrzymanego świadczenia. Okoliczności zwrotu stypendium unormowane były także w umowie o stypendium fundowane. Dlatego też przychód z tytułu stypendium, w rozumieniu art. 11 ust. 1 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, powstawał w momencie otrzymania przez podatnika tego stypendium.

W 2005 roku z powodu wystąpienia okoliczności warunkujących zwrot stypendium kopalnia (fundator) wyraziła zgodę na umorzenie podatnikowi połowy pobranego w latach 2001-2004 stypendium, a pozostałą należną kwotę rozłożyła na raty. Podatnik w związku ze zwolnieniem go z obowiązku zwrotu połowy pobranego w latach 2001-2004 stypendium nie uzyskał dodatkowego przychodu, gdyż wykazano, że przychód z tytułu otrzymanego stypendium został już w całości opodatkowany w chwili jego wypłaty.

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej we Wrocławiu, Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze z 12 lipca 2006 r. (nr PD-I-415/89/06).

EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »