reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czy podatek turystyczny zastąpi opłatę uzdrowiskową?

Czy podatek turystyczny zastąpi opłatę uzdrowiskową?

Zarząd Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP przedstawił nowo powołanej minister rozwoju – Jadwidze Emilewicz stanowisko w sprawie pomysłu likwidacji opłaty uzdrowiskowej. Zdaniem Stowarzyszenia likwidacja opłaty miejscowej i zamiana jej na podatek turystyczny jest raczej powszechnie aprobowana (pomijając kwestie jego konstrukcji i propozycji centralizacji) - jednak propozycja likwidacji opłaty uzdrowiskowej musi budzić zdziwienie, bo jej status i cel jest zupełnie inny niż opłaty miejscowej.

Przesłana do prekonsultacji elektronicznej „Biała księga regulacji systemu promocji turystycznej w Polsce” przygotowana przez Departament Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki wywołała duże zaniepokojenie w gminach uzdrowiskowych. Wśród przedstawionych propozycji zmian w prawie turystycznym, uzdrowiskowym i podatkowym pojawił się pomysł likwidacji opłaty uzdrowiskowej i zastąpienia jej podatkiem turystycznym.

W analizie systemu poboru i wydatkowania opłaty uzdrowiskowej przez gminy uzdrowiskowe całkowicie pominięto, że poza zadaniami określonym w ustawie o samorządzie gminnym, gminy wykonują dodatkowo bardzo kosztowne zadania, określone w art. 46 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. Jak wynika z informacji prezydentów, burmistrzów i wójtów dochody z opłaty uzdrowiskowej nie wystarczają na pokrycie wszystkich zadań nałożonych na gminy uzdrowiskowe.

O ile likwidacja opłaty miejscowej i zamiana jej na podatek turystyczny jest raczej powszechnie aprobowana (pomijając kwestie jego konstrukcji i propozycji centralizacji), o tyle propozycja likwidacji opłaty uzdrowiskowej musi budzić zdziwienie, bo jej status i cel jest zupełnie inny niż opłaty miejscowej. Opłaty te były i są pobierane z różnych tytułów, a cel wydatkowania środków pochodzących z tych opłat jest całkowicie odmienny.

Dr Jan Golba, prezes Zarządu SGU RP uważa, że „Opłata uzdrowiskowa jest rozwiązaniem bardzo dobrym i sprawdzonym przez ostatnie 14 lat jej stosowania, pełniącym nie tylko funkcje rozwojowe i fiskalne, ale też motywacyjne. Jej likwidacja doprowadzi do ponownej zapaści uzdrowisk, jaką już przeżywały w początku lat dziewięćdziesiątych”.

Zarząd stowarzyszenia uważa, że propozycja dot. opłaty uzdrowiskowej zaproponowana w dokumencie jest nieprzemyślana, oderwana od realiów, zaproponowana bez rozeznania specyfiki funkcjonowania gmin uzdrowiskowych, szkodliwa i niewątpliwie jest niezgodna z art. 167 ust. 1 Konstytucji RP który brzmi: „Jednostkom samorządu terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań”.

Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP http://sgurp.pl/

Źródło informacji: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Ignaczak

Psycholog i mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama