REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przestępczość akcyzowa w Polsce

Subskrybuj nas na Youtube
Przestępczość akcyzowa w Polsce
Przestępczość akcyzowa w Polsce
www.sxc.hu

REKLAMA

REKLAMA

Przestępczość akcyzowa jest specyficzna, można ją porównać do narkotykowej - mówił PAP szef Krajowej Administracji Skarbowej nadinsp. Piotr Walczak. Dodał, że przestępcy wciąż szukają nowych metod na ominięcie tego podatku, dlatego KAS cały czas analizuje sytuację na rynku towarów objętych akcyzą.

"Zorganizowana przestępczość, która tym się zajmuje, szuka nowych metod, by ominąć nasze uszczelnienia systemowe" - powiedział szef Krajowej Administracji Skarbowej, wiceminister finansów. Podał przykład z ostatnich miesięcy z rynku LPG. "Zauważyliśmy, rozmawiając także z legalnym biznesem, że mogą tu występować pewne zaburzenia. W dużym skrócie - chodzi o wykorzystywanie gazu, który był zwolniony z podatku akcyzowego, do celów napędowych. Zaczęliśmy to analizować i stwierdziliśmy, że rzeczywiście tutaj trzeba uszczelnić system - wprowadziliśmy zmiany w ustawie o SENT (system monitorowania przewozu towarów - PAP), które już weszły w życie" - mówił.

REKLAMA

Autopromocja

Dodał, że KAS zwraca uwagę na te towary, gdzie występuje tzw. przenikanie się kodów, czyli mogą one być użyte do innych celów - np. jako paliwo do pojazdów. "Na przykład olej napędowy i olej smarowy mają zbliżone właściwości chemiczne czy fizyczne, ale jednocześnie są obłożone podatkami o innym oprocentowaniu. To jeden z tematów, którym się przyglądamy. Nasza analityka jest coraz skuteczniejsza i udaje nam się dobrze typować przestępców, którzy zajmują się tym procederem" - ocenił.

Jego zdaniem ten wyścig z przestępcami zawsze będzie trwał, bo podatek akcyzowy jest taką daniną, która w jakimś stopniu powoduje, że zawsze powstaje szara strefa. W żadnym państwie nie udało się doprowadzić do sytuacji, że szara strefa w tym zakresie zniknęła - podkreślił.

Walczak ocenił, że przestępczość akcyzowa jest specyficzna. "W walce z nią chodzi o wyłapanie nielegalnego towaru - czy to pochodzącego z przemytu, czy z nielegalnej produkcji w Polsce - dlatego można ją porównać do przestępczości narkotykowej" - dodał.

Krajowa Administracja Skarbowa w ciągu 11 miesięcy br. zlikwidowała 24 nielegalne fabryki wyrobów tytoniowych, ujawniła ok. 222,8 mln sztuk papierosów bez akcyzy, ok. 96 ton tytoniu do palenia i ponad 104 tony suszu tytoniowego. Od początku roku do końca listopada br. na przejściach granicznych KAS ujawniła przemyt ponad 119 mln szt. papierosów, ponad 1,46 mln litrów alkoholu oraz ok. 425 tys. litrów paliw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Proszę zwrócić uwagę na skuteczność - podkreślam kwestię wyrobów tytoniowych, bo one mają najlepszą metodologię badania - chociażby niezależne badania, z których korzysta Komisja Europejska. Według nich w ciągu paru lat zeszliśmy z prawie 20-proc. tytoniowej szarej strefy do ok. 9,4 proc. - to jest naprawdę rewelacyjny wynik - zrobiliśmy tu ogromny postęp" - ocenił.

Szef KAS podkreślił, że działania kontrolne na granicy Polski odniosły skutek prewencyjny. Jak wcześniej podawała służba, nielegalny przewóz papierosów zmniejszył się o 30 proc., a przewóz nielegalnego alkoholu - o 154 proc. Dodano wtedy, że to efekt wykorzystania analizy ryzyka, urządzeń RTG do prześwietlania ładunków i wykorzystywania psów służbowych szkolonych do wykrywania nielegalnych towarów.

Walczak dodał, że w branży tytoniowej udaje się skutecznie walczyć z szarą strefą, mimo długiej granicy Polski z Rosją, Białorusią i Ukrainą - państwami, gdzie ceny papierosów są bardzo niskie. "Doszliśmy do rekordowego wyniku w historii, jeżeli chodzi o tytoniową szarą strefę. Jak to zrobiliśmy? Z jednej strony udało nam się uszczelnić granicę - to jest ewidentny fakt, ale z drugiej strony Krajowa Administracja Skarbowa wyspecjalizowała się w wyłapywaniu, często profesjonalnie zorganizowanych nielegalnych fabryk papierosów - uszczelnienie granic spowodowało, że zaczęły one powstawać w Polsce" - powiedział.

Jak dodał, udało się stworzyć metodologię walki z tym procederem i rzeczywiście jesteśmy tutaj bardzo skuteczni - czy to samodzielnie, czy to we współpracy z innymi służbami.

Zaznaczył, że problem nielegalnego alkoholu w Polsce również zdecydowanie się zmniejszył i dzięki skutecznemu wykrywaniu nielegalnych oczyszczalni alkoholu jest zdecydowanie mniejszy, niż jeszcze kilka lat temu. Według danych do IV kwartału br. KAS zajęła ponad 59 tys. litrów alkoholu bez akcyzy, ujawniła siedem nielegalnych rozlewni alkoholu oraz siedem działających na dużą skalę bimbrowni.

"Większość osób nie zdaję sobie z tego sprawy, ale - jak wynika z naszych badań laboratoryjnych - tzw. duch puszczy to w 90 proc. przypadków odkażony alkohol, który tylko udaje bimber. Ludzie myślą, że piją naturalny alkohol, a to absolutnie nie jest prawdą. Po prostu cena powoduje, że nie opłaca się produkować bimbru, i on pochodzi z odkażonego alkoholu" - powiedział. Jak mówił, ilość zawartych tam szkodliwych substancji jest "porażająca, zagrażająca życiu i zdrowiu". (PAP)

autor: Radosław Jankiewicz

rkj/ drag/ pad/

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA