REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przestępczość akcyzowa w Polsce

Subskrybuj nas na Youtube
Przestępczość akcyzowa w Polsce
Przestępczość akcyzowa w Polsce
www.sxc.hu

REKLAMA

REKLAMA

Przestępczość akcyzowa jest specyficzna, można ją porównać do narkotykowej - mówił PAP szef Krajowej Administracji Skarbowej nadinsp. Piotr Walczak. Dodał, że przestępcy wciąż szukają nowych metod na ominięcie tego podatku, dlatego KAS cały czas analizuje sytuację na rynku towarów objętych akcyzą.

"Zorganizowana przestępczość, która tym się zajmuje, szuka nowych metod, by ominąć nasze uszczelnienia systemowe" - powiedział szef Krajowej Administracji Skarbowej, wiceminister finansów. Podał przykład z ostatnich miesięcy z rynku LPG. "Zauważyliśmy, rozmawiając także z legalnym biznesem, że mogą tu występować pewne zaburzenia. W dużym skrócie - chodzi o wykorzystywanie gazu, który był zwolniony z podatku akcyzowego, do celów napędowych. Zaczęliśmy to analizować i stwierdziliśmy, że rzeczywiście tutaj trzeba uszczelnić system - wprowadziliśmy zmiany w ustawie o SENT (system monitorowania przewozu towarów - PAP), które już weszły w życie" - mówił.

REKLAMA

Autopromocja

Dodał, że KAS zwraca uwagę na te towary, gdzie występuje tzw. przenikanie się kodów, czyli mogą one być użyte do innych celów - np. jako paliwo do pojazdów. "Na przykład olej napędowy i olej smarowy mają zbliżone właściwości chemiczne czy fizyczne, ale jednocześnie są obłożone podatkami o innym oprocentowaniu. To jeden z tematów, którym się przyglądamy. Nasza analityka jest coraz skuteczniejsza i udaje nam się dobrze typować przestępców, którzy zajmują się tym procederem" - ocenił.

Jego zdaniem ten wyścig z przestępcami zawsze będzie trwał, bo podatek akcyzowy jest taką daniną, która w jakimś stopniu powoduje, że zawsze powstaje szara strefa. W żadnym państwie nie udało się doprowadzić do sytuacji, że szara strefa w tym zakresie zniknęła - podkreślił.

Walczak ocenił, że przestępczość akcyzowa jest specyficzna. "W walce z nią chodzi o wyłapanie nielegalnego towaru - czy to pochodzącego z przemytu, czy z nielegalnej produkcji w Polsce - dlatego można ją porównać do przestępczości narkotykowej" - dodał.

Krajowa Administracja Skarbowa w ciągu 11 miesięcy br. zlikwidowała 24 nielegalne fabryki wyrobów tytoniowych, ujawniła ok. 222,8 mln sztuk papierosów bez akcyzy, ok. 96 ton tytoniu do palenia i ponad 104 tony suszu tytoniowego. Od początku roku do końca listopada br. na przejściach granicznych KAS ujawniła przemyt ponad 119 mln szt. papierosów, ponad 1,46 mln litrów alkoholu oraz ok. 425 tys. litrów paliw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Proszę zwrócić uwagę na skuteczność - podkreślam kwestię wyrobów tytoniowych, bo one mają najlepszą metodologię badania - chociażby niezależne badania, z których korzysta Komisja Europejska. Według nich w ciągu paru lat zeszliśmy z prawie 20-proc. tytoniowej szarej strefy do ok. 9,4 proc. - to jest naprawdę rewelacyjny wynik - zrobiliśmy tu ogromny postęp" - ocenił.

Szef KAS podkreślił, że działania kontrolne na granicy Polski odniosły skutek prewencyjny. Jak wcześniej podawała służba, nielegalny przewóz papierosów zmniejszył się o 30 proc., a przewóz nielegalnego alkoholu - o 154 proc. Dodano wtedy, że to efekt wykorzystania analizy ryzyka, urządzeń RTG do prześwietlania ładunków i wykorzystywania psów służbowych szkolonych do wykrywania nielegalnych towarów.

Walczak dodał, że w branży tytoniowej udaje się skutecznie walczyć z szarą strefą, mimo długiej granicy Polski z Rosją, Białorusią i Ukrainą - państwami, gdzie ceny papierosów są bardzo niskie. "Doszliśmy do rekordowego wyniku w historii, jeżeli chodzi o tytoniową szarą strefę. Jak to zrobiliśmy? Z jednej strony udało nam się uszczelnić granicę - to jest ewidentny fakt, ale z drugiej strony Krajowa Administracja Skarbowa wyspecjalizowała się w wyłapywaniu, często profesjonalnie zorganizowanych nielegalnych fabryk papierosów - uszczelnienie granic spowodowało, że zaczęły one powstawać w Polsce" - powiedział.

Jak dodał, udało się stworzyć metodologię walki z tym procederem i rzeczywiście jesteśmy tutaj bardzo skuteczni - czy to samodzielnie, czy to we współpracy z innymi służbami.

Zaznaczył, że problem nielegalnego alkoholu w Polsce również zdecydowanie się zmniejszył i dzięki skutecznemu wykrywaniu nielegalnych oczyszczalni alkoholu jest zdecydowanie mniejszy, niż jeszcze kilka lat temu. Według danych do IV kwartału br. KAS zajęła ponad 59 tys. litrów alkoholu bez akcyzy, ujawniła siedem nielegalnych rozlewni alkoholu oraz siedem działających na dużą skalę bimbrowni.

"Większość osób nie zdaję sobie z tego sprawy, ale - jak wynika z naszych badań laboratoryjnych - tzw. duch puszczy to w 90 proc. przypadków odkażony alkohol, który tylko udaje bimber. Ludzie myślą, że piją naturalny alkohol, a to absolutnie nie jest prawdą. Po prostu cena powoduje, że nie opłaca się produkować bimbru, i on pochodzi z odkażonego alkoholu" - powiedział. Jak mówił, ilość zawartych tam szkodliwych substancji jest "porażająca, zagrażająca życiu i zdrowiu". (PAP)

autor: Radosław Jankiewicz

rkj/ drag/ pad/

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

REKLAMA

Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Prof. Modzelewski wyjaśnia jak to możliwe

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

REKLAMA

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

Czego najczęściej dotyczą kontrole z urzędu skarbowego i ZUS-u?

Przedsiębiorcy mają szereg obowiązków wobec państwa - jako podatnicy muszą przestrzegać przepisów podatkowych, a jako płatnicy stosować normy z zakresu ubezpieczeń społecznych. W obu tych sferach często dochodzi do uchybień. Dlatego upoważnione organy sprawdzają, czy firmy przestrzegają obowiązujących przepisów. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze obszary, które podlegają kontroli organów podatkowych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA