REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Twój e-PIT w 2020 roku nie dla przedsiębiorców

Twój e-PIT w 2020 roku nie dla przedsiębiorców
Twój e-PIT w 2020 roku nie dla przedsiębiorców

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów nie zdąży na 15 lutego 2020 r. przygotować usługi Twój e-PIT dla przedsiębiorców składających zeznania PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L i PIT-36LS. Dlatego też chce znowelizować ustawę o PIT i ustawę o ryczałcie, by wykreślić z nich przepisy określające zasady udostępniania tym podatnikom przez organy podatkowe na portalu podatki gov.pl ww. wypełnionych zeznań podatkowych. Jak informuje MF nowelizacja ta będzie miała ten skutek, że co prawda usługa Twój e-PIT będzie dotyczyć w 2020 roku (oprócz PIT-37 i PIT-38) także PIT-28 i PIT-36. Jednak w zakresie PIT-28 i PIT-36 usługa Twój e-PIT nie będzie dotyczyć przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Aktualizacja z 31 grudnia 2019 r.
Projekt ten został przyjęty przez Radę Ministrów 23 grudnia 2019 r.
Jak informuje Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie naszej redakcji: "
Podczas ostatniego posiedzenia (23.12.2019 r.) Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt przewiduje zmianę zakresu usługi polegającej na udostępnianiu przez organy podatkowe wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych (Twój e-PIT). Usługa w 2020 r. będzie dotyczyć analogicznie jak w 2019 r. zeznań na formularzach PIT-37 i PIT-38 oraz (to nowość) dodatkowo PIT-28 i PIT-36. W zakresie PIT-28 i PIT-36 – nie będzie dotyczyć przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.  Powyższa zmiana nie przesądza o rezygnacji z udostępniania wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych dla przedsiębiorców, gdyż część usług dedykowanych przedsiębiorcom będzie dostępna w ramach projektu e-Urząd Skarbowy, nad którym obecnie pracuje MF."

24 grudnia 2019 r. projekt ten wpłynął do Sejmu i 30 grudnia 2019 r. został skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu. Nie ma więc żadnych szans, by projekt ten został uchwalony przed końcem 2019 roku.

REKLAMA

Autopromocja

wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod nr UD38 pojawił się projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Celem tej nowelizacji jest zmiana zakresu usługi polegającej na udostępnianiu przez organy podatkowe wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych (usługa Twój e-PIT). Usługa ta nie znajdzie w 2020 roku zastosowania do zeznań (PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L i PIT-36LS) za 2019 rok składanych przez podatników PIT i ryczałtu w związku z prowadzoną przez nich pozarolniczą działalnością gospodarczą lub działami specjalnymi produkcji rolnej.

Modyfikacja ta wymaga zmiany ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Regulacje w zakresie udostępniania podatnikom zeznań przez organ podatkowy wynikają bowiem z przepisów art. 45cd –45cf ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 21c i art. 21d ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zostały one wprowadzone ustawą z dnia 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2126).

REKLAMA

W pierwszym etapie usługa Twój e-PIT została udostępniona do rozliczenia podatku za 2018 r. dla podatników będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, składającymi zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 oraz podatników uzyskujących przychody z kapitałów pieniężnych składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drugi etap zakłada (wg aktualnie obowiązujących przepisów) realizację usługi Twój e-PIT w odniesieniu do zeznań PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L i PIT-36LS, poczynając od rozliczenia podatku za 2019 r. W ramach usługi, dla rozliczenia za 2019 r., powyższe zeznania powinny być dostępne od dnia 15 lutego 2020 r.

Polecamy: INFORLEX Biznes

Polecamy: Przedsiębiorca przed sądem

Jednakże (jak tłumaczy Ministerstwo Finansów) biorąc pod uwagę wprowadzone w ostatnim czasie zmiany w otoczeniu legislacyjnym, które nie zostały przewidziane przy realizacji pierwszego etapu usługi, a które w pierwszej kolejności wpływają na konstrukcję udostępnionych za pośrednictwem portalu podatkowego formularzy podatkowych PIT-37 i PIT-38 oraz równoległą implementację kolejnych formularzy, w tym PIT-36 i PIT-28, należy stwierdzić, że istnieje ryzyko niedotrzymania terminów realizacji drugiego etapu oraz powstania dużej ilości błędów, co z punktu widzenia odpowiedzialności administracji podatkowej za bezpieczeństwo danych udostępnionych podatnikowi, jest niedopuszczalne.

Ministerstwo Finansów zaznacza jednocześnie, że omawiana nowelizacja nie przesądza o rezygnacji z udostępniania w usłudze wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych dla podatników (Twój e-PIT) prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, lecz uruchomienie jej w późniejszym terminie. Zdaniem MF późniejsze uruchomienie usługi dla tej grupy podatników pozwoli na implementację do systemu zmian legislacyjnych w zakresie PIT-37 i PIT-38 oraz uwzględnienie racjonalizatorskich wniosków podatników, którzy korzystali z usługi, rozliczając swoje zeznanie podatkowe za rok 2018.

Przesunięcie w czasie uruchomienia II etapu usługi Twój e-PIT pozwoli (zdaniem MF) na przygotowanie mechanizmów do pozyskania danych z rejestrów zewnętrznych niezbędnych do zasilenia wstępnie wypełnionych przez organy podatkowe formularzy podatkowych udostępnionych podatnikowi za pośrednictwem portalu podatkowego, tak aby uzyskać pewność ich poprawności i bezpieczeństwa. Zmiana ta umożliwi również (wg MF) udoskonalanie aplikacji, w ramach której aktywowana została usługa udostępnienia podatnikowi za pośrednictwem portalu podatkowego rocznego zeznania podatkowego wstępnie przygotowanego przez organy podatkowe dla podatnika rozliczającego się na formularzach podatkowych PIT-37 i PIT-38 oraz rozszerzenie funkcjonalności usługi w zakresie udostępnienia i możliwości złożenia przez podatnika nowych wersji deklaracji PIT-37 i PIT-38 za rok 2019.

Co ciekawe jeszcze na początku grudnia 2019 r. w rozmowie z PAP dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów Dariusz Aniećko informował, że "(...) od 15 lutego 2020 r. w usłudze udostępnione zostaną nowe formularze PIT-36 oraz PIT-28, a usługa zostanie w pełni zintegrowana z zewnętrznymi rejestrami, m.in. PESEL oraz szkolnictwa wyższego."

Tak więc (jeżeli omawiany projekt nowelizacji przejdzie procedurę legislacyjną i stanie się obowiązującym prawem - już wiadomo, że tak się nie stanie przed końcem 2019 roku) usługa Twój e-PIT będzie dostępna (tak jak w zeszłym roku) tylko dla podatników rozliczających się na PIT-37 i PIT-38.
Warto jednak zauważyć, że z wytycznych dot. prawidłowej legislacji, jakie w swoich wyrokach wskazywał Trybunał Konstytucyjny (zob. np. wyrok z 15 lutego 2005 r. - sygn. K 48/04), niekorzystne dla podatników PIT zmiany w ustawie powinny zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw przed końcem listopada, by mogły wejść w życie od stycznia (tj. od nowego roku podatkowego). A przecież omawiana zmiana nie jest korzystna dla podatników, bo likwiduje (obecne w aktualnie obowiązujących przepisach) istotne ułatwienie formalne przy składaniu zeznań podatkowych.

Ministerstwo Finansów nie informuje jednocześnie od którego roku (2021 r., czy 2022 r.?) możliwe stanie się uruchomienie usługi Twój e-PIT dla przedsiębiorców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA