REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdź swój PIT-37 lub PIT-38 w usłudze Twój e-PIT

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Sprawdzić swój e-PIT
Sprawdzić swój e-PIT

REKLAMA

REKLAMA

Z końcem kwietnia upływa termin na rozliczenie się z podatku za 2018 r. Warto sprawdzić swój PIT-37 lub PIT-38 w usłudze Twój e-PIT. Nawet jeżeli zeznanie wypełniła fiskus, warto do niego zajrzeć, choćby po to, żeby upewnić się, jaka jest kwota do ewentualnej dopłaty.

Zachęca do tego również Ministerstwo Finansów na Portalu Podatkowym. Zaleca logować się do usługi i sprawdzić swoje dane.

REKLAMA

Autopromocja

Formalnie podatnicy, którym w tym roku PIT-37 lub PIT-38 przygotowała Krajowa Administracja Skarbowa (w ramach usługi Twój e-PIT), mogą niczego nie robić. W takiej sytuacji zeznanie będzie automatycznie uznane za złożone w dniu 30 kwietnia w kształcie przygotowanym przez KAS. W praktyce jednak takie podejście może być zgubne.

- Trzeba bowiem pamiętać, że automatyczne zatwierdzenie zeznania (bez udziału podatnika) oznacza jedynie wypełnienie formalnego obowiązku co do złożenia dokumentu. Nie gwarantuje jednak, że treść w nim zawarta jest prawidłowa - ostrzega Arkadiusz Kwieciński z Biura Rachunkowego ARCO.

Przypomina, że administracja skarbowa odpowiada jedynie za błędy i oczywiste omyłki powstałe z winy urzędników (błędne algorytmy, wyliczenia itp.), które powinna sama skorygować (wynika to z art. 45ce ustawy o PIT). Natomiast odpowiedzialność za wykazanie wszystkich źródeł przychodów (także mimo nieotrzymania PIT-11 od pracodawcy lub innego podmiotu zatrudniającego), prawidłowość odliczeń i inne kwestie merytoryczne (np. wysokość przysługujących kosztów uzyskania przychodu) spoczywa już na podatniku.

Błędy w systemie

Są też inne powody, dla których warto zajrzeć do swojego zeznania, mimo że zostało ono przygotowane przez KAS. Arkadiusz Kwieciński podaje przykład podatnika, który próbując zalogować się do Twojego e-PIT, otrzymał informację, że usługa jest dla niego niedostępna. Powód? Prowadzenie działalności gospodarczej. W rzeczywistości podatnik ten nigdy nie miał firmy i nie figuruje w rejestrach jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Gdyby nie zajrzał do Twojego e-PIT-a, nie zorientowałby się nawet, że skarbówka nie przygotowała mu zeznania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym roku padnie kolejny rekord zeznań złożonych przez internet. W połowie kwietnia było ich już ok. 13 mln

Wcześniej informowaliśmy też, że w Twoim e-PIT mogą być błędnie obliczane 50-proc. koszty uzyskania przychodów dla twórców. Pisaliśmy o tym w artykule "Urząd poprawi zeznanie. Podatnik nie zobaczy tego na swoim koncie" - DGP nr 69/2019. Problem został już wyeliminowany.

Uwaga na ulgi i odliczenia

Poprawność przygotowanego przez KAS zeznania powinny też sprawdzić osoby korzystające z ulg i odliczeń. Fiskus nie zawsze posiada informacje niezbędne do ich uwzględniania w zeznaniu. Chodzi zwłaszcza o ulgę na dzieci.

- Jeżeli dziecko urodziło się w trakcie ubiegłego roku, to podatnik sam powinien uwzględnić ulgę w zeznaniu. Fiskus tego za niego nie zrobi - przypomina Grzegorz Grochowina, starszy menedżer w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.

REKLAMA

Do Twojego e-PIT warto zalogować się również po to, żeby zmienić organizację pożytku publicznego, jeśli nie chcemy, aby fiskus przekazał 1 proc. naszego podatku na organizację wskazaną w ubiegłym roku. System przepisuje ją bowiem automatycznie z zeszłorocznego zeznania.

Jeśli niczego nie chcemy zmieniać, to warto przynajmniej sprawdzić, czy organizacja, na którą przekazaliśmy w ubiegłym roku swój 1 proc. podatku, nadal istnieje. Jeżeli jej już nie ma, to pieniądze z 1 proc. PIT nie zasilą konta żadnej organizacji.

Zdaniem Grzegorza Grochowiny na luksus niezaglądania do zeznania przygotowanego przez KAS może sobie pozwolić niewielu podatników. - W zasadzie tylko ci, którzy mają jedno źródło dochodów i nie korzystają z żadnych ulg. W ich przypadku ryzyko pomyłki w przygotowanym przez skarbówkę zeznaniu rocznym jest niewielkie - mówi ekspert.

Co zatwierdzić, czego nie

Arkadiusz Kwieciński przypomina, że wprowadzone zmiany (np. polegające na wskazaniu innej organizacji pożytku publicznego, wspólnym rozliczeniu z małżonkiem, dodaniu numeru rachunku bankowego) trzeba jeszcze zatwierdzić. Jeżeli podatnik tego nie zrobi i nie wyśle zmodyfikowanego zeznania, to z upływem 30 kwietnia zostanie ono przyjęte bez tych zmian, czyli w pierwotnej wersji przygotowanej przez KAS.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

A co w razie samodzielnego składania zeznania? Czy trzeba w jakiś sposób anulować to przygotowane przez KA? - pytają czytelnicy DGP.

- Nie ma takiej potrzeby, zeznanie złożone samodzielnie przez podatnika anuluje to z systemu Twój e-PIT - wyjaśnia Arkadiusz Kwieciński.

Potwierdza to również Ministerstwo Finansów na Portalu Podatkowym.

Co z małżonkami

Kolejna wątpliwość dotyczy sytuacji, gdy mąż i żona chcą się rozliczyć wspólnie. Wiadomo, że fiskus tego za nich nie zrobi, ale czy wystarczy, że zmian w Twoim e-PIT dokona tylko jeden z małżonków, czy oboje muszą się zalogować i zaznaczyć wspólne rozliczenie? - pyta czytelnik DGP.

Odpowiedź na to pytanie można również znaleźć na Portalu Podatkowym. Jak wyjaśnia MF, wystarczy, że do usługi Twój e-PIT zaloguje się jeden z małżonków i wybierze odpowiednią opcję. W takiej sytuacji drugi małżonek nie musi się logować, by odrzucić zeznanie przygotowane mu przez KAS. Zeznanie udostępnione przez usługę Twój e-PIT dla drugiego z małżonków zostanie automatycznie anulowane - zapewnia MF.


Odroczony termin płatności

Jeżeli podatnicy niczego nie zrobią z zeznaniem przygotowanym im przez KAS, a wynika z niego dopłata, to urząd powiadomi do końca maja o konieczności zapłaty podatku. Podatek trzeba będzie uiścić w ciągu 7 dni.

To swoista preferencja dla osób, które zdadzą się na usługę zaoferowaną w tym roku po raz pierwszy przez fiskusa. Zasadniczo bowiem podatek wynikający z zeznania rocznego trzeba uiścić na konto urzędu skarbowego do 30 kwietnia.

- Niewątpliwie jest to przywilej dla tej grupy podatników - potwierdza Grzegorz Grochowina. Dodaje, że taki był cel Ministerstwa Finansów - zachęcić jak największą grupę podatników do skorzystania z usługi Twój e-PIT.

Inną zachętą jest szybszy zwrot nadpłaty - maksymalnie w ciągu 45 dni. Osoby, które złożą papierowe zeznanie, dostają zwrot nadpłaty w terminie dwa razy dłuższym (90 dni).

Usługa nie dla wszystkich

W tym roku jeszcze KAS nie wypełniała zeznań osobom, które prowadzą działalność gospodarczą czy osiągają przychody zagraniczne. W takich przypadkach trzeba się rozliczyć samemu, bo zeznania nie ma w systemie Twój e-PIT.

Arkadiusz Kwieciński podaje przykład podatnika, który w 2018 r. prowadził działalność gospodarczą i jednocześnie był zatrudniony na etacie. Był przekonany, że z dochodów z pracy nie musi samodzielnie się rozliczać i... wyrzucił PIT-11 otrzymany od pracodawcy.

- To błąd - mówi ekspert. - Dochody z pracy etatowej, umów cywilnoprawnych, renty, emerytury należy połączyć z dochodami z działalności gospodarczej i wykazać w zeznaniu PIT-36, które w tym roku jeszcze trzeba złożyć samodzielnie. ©℗

Łukasz Zalewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA