| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Rozliczenie PIT-38 w usłudze Twój e-PIT

Rozliczenie PIT-38 w usłudze Twój e-PIT

Od tego roku rozliczenie niektórych rocznych deklaracji PIT jest dużo prostsze, Ministerstwo Finansów uruchomiło bowiem usługę Twój e-PIT. Za pośrednictwem tej nowej usług oprócz PIT-37 i PIT-36 można rozliczyć także PIT-38 za ubiegły rok podatkowy. Jak zrobić to prawidłowo?

Artykuł prezentuje szczegóły rozliczenia PIT-38 w usłudze Twój e-PIT, zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów.

Cel złożenia deklaracji

Podatnicy, którzy:

  1. mieszkają w Polsce (podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu) – składają zeznanie do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Jeśli w trakcie roku podatkowego podatnik zmienił miejsce zamieszkania i wyjechał z Polski – do urzędu skarbowego właściwego według ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce,
  2. nie mieszkają w Polsce (podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu) – składają zeznanie do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

W części tej należy również podać (zaznaczając właściwy kwadrat) cel złożenia formularza.

Warto pamiętać, że na podstawie art. 81 Ordynacji podatkowej, podatnik ma prawo do skorygowania złożonego zeznania. Zgodnie z art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej, może złożyć korektę deklaracji.

Przypadki, kiedy nie można złożyć korekty regulują przepisy Ordynacji podatkowej, a od 1 marca 2017 r. również przepisy ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 508, z późn. zm.).

Dochody/straty

W części C deklaracji PIT-38 należy wykazać kwoty przychodów, koszty uzyskania przychodów, dochody lub straty na podstawie informacji PIT-8C i innych posiadanych dokumentów dotyczących uzyskanych przychodów i poniesionych kosztów.

Przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (udziałów w spółkach albo udziałów w spółdzielniach) powstaje w momencie przeniesienia własności papierów wartościowych (udziałów) na kupującego.

Oznacza to, że przychodem są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Przychód należny z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. b ustawy o PIT oraz przychód z realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, powstaje w momencie realizacji tych praw.

Przychód z informacji PIT-8C

Wiersz 1 wypełniają podatnicy na podstawie informacji PIT-8C:

  • w poz. 19 należy wykazać sumę kwot z poz. 34 informacji PIT-8C.
  • w poz. 20 należy wykazać sumę kwot z poz. 35 informacji PIT-8C oraz innych kosztów związanych z przychodami

wymienionymi w poz. 34 tej informacji, niewykazanych przez podmiot ją sporządzający. Koszty te ustala się na podstawie posiadanych przez podatnika dokumentów.

Wiersz 2

  • w poz. 21 należy wykazać przychody:
    • z części E informacji PIT-8C, do których nie ma zastosowania art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956, z późn. zm.),
    • uzyskane w Polsce, w przypadku gdy podmiot niebędący płatnikiem podatku nie był zobowiązany do sporządzenia informacji PIT-8C,
    • uzyskane za granicą (np. ze zbycia akcji, zbycia udziałów w spółkach, w tym także objętych za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część).
  • w poz. 22 należy wykazać, na podstawie posiadanych przez podatnika dokumentów, koszty uzyskania przychodów ujętych w poz. 21.

Koszty uzyskania przychodu to:

  • wydatki poniesione na nabycie odpłatnie zbywanego papieru wartościowego (cena jednostkowa x ilość papierów wartościowych)
  • oraz wydatki poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane np. z obsługą rachunku przez biuro maklerskie (prowizje zapłacone przy kupnie i sprzedaży papierów wartościowych, związane z prowadzeniem lub założeniem rachunku, transferu, zdeponowania papierów, itp.).

W przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce kapitałowej, udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych nabytych przez podatnika w drodze spadku, kosztami uzyskania przychodu są wydatki poniesione przez spadkodawcę aby objąć lub nabyć te udziały oraz papiery wartościowe.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

W przypadku nabycia przez podatnika udziałów w spółce, udziałów w spółdzielni lub papierów wartościowych w drodze darowizny cena nabycia wynosi 0 zł. Wolny od podatku jest dochód uzyskany ze zbycia udziałów w spółce kapitałowej, udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych otrzymanych w drodze darowizny w części, która odpowiada kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

Wiersz 3 – służy do ustalenia dochodu – poz. 25, lub straty – poz. 26.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Xandia

Doradztwo finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »