reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Firmy chcą więcej czasu na wdrożenie nowych struktur JPK_VAT

Firmy chcą więcej czasu na wdrożenie nowych struktur JPK_VAT

Zgodnie z przepisami już w tym roku deklaracje podatkowe VAT-7 i VAT-7K zostaną zastąpione nowymi strukturami JPK_VAT. Pracodawcy apelują o odroczenie wejścia w życie tych zmian do 1 stycznia 2021 r., stwierdzając, że nie są w stanie w tak krótkim okresie implementować nowych, skomplikowanych przepisów.

W nawiązaniu do niniejszego artykułu otrzymaliśmy z Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów następujące wyjaśnienia:

Odnosząc się do artykułu pt. „Firmy chcą więcej czasu na wdrożenie nowych struktur JPK_VAT” opublikowanego 27.01.2020 r. na stronie internetowej https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/3600684,Firmy-chca-wiecej-czasu-na-wdrozenie-nowych-struktur-JPK-VAT.html wyjaśniamy, że MF / KAS zapewniło dużo czasu na wdrożenie nowych rozwiązań. Informacja nt. nowej schemy została poddana konsultacjom podatkowym na rok przed jej wdrożeniem. Rozporządzenie wraz z nową schemą zostało upublicznione pół roku przed wdrożeniem.
Niezrozumiałe jest zatem stwierdzenie wyrażone przez Przemysława Pruszyńskiego, sekretarza Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan, że duże przedsiębiorstwa na wprowadzenie nowej struktury mają zaledwie dwa miesiące.

6 sierpnia 2019 r. MF przekazało do konsultacji podatkowych nowy wzór schemy. Po konsultacjach podatkowych 15 października 2019 r. wydane zostało rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Rozporządzenie wraz z nowym wzorem schemy zostało udostępnione przedsiębiorcom niezwłocznie 18.10.2019 r. - https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/jpk-vat-z-deklaracja/

Przypomnijmy, że od 1 kwietnia 2020 roku dla dużych firm, a od 1 lipca 2020 roku dla mikro, małych i średnich, ma wejść w życie obowiązek zastąpienia deklaracji podatkowych VAT-7 i VAT-7K oraz pliku JPK_VAT strukturami podatkowymi JPK_V7M i JPK_V7K.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, JPK_V7M /V7K to nowa, skomplikowana struktura, która wbrew powszechnie panującemu przekonaniu dotyczy nie tylko połączenia JPK_VAT z formularzem deklaracji VAT, ale przede wszystkim wymusza dokonanie przez wszystkie przedsiębiorstwa (duże i małe) czasochłonnej i wielowymiarowej analizy w obszarze grup produktów i usług, typów (procedur) transakcji oraz typów dokumentów w celu oznaczenia ich w systemach księgowych w nowy, niespotykany wcześniej sposób.

W związku z czym, jak podkreślają pracodawcy, wymusza to zmianę istniejących procesów, schematów księgowych, a w niektórych przypadkach nawet wprowadzenie zupełnie nowych procesów, aby uzyskać z systemów księgowych wymagane dane i informacje.

- Duże przedsiębiorstwa na wprowadzenie nowej struktury mają zaledwie dwa miesiące. I muszą to zrobić równocześnie ze sporządzeniem sprawozdania finansowego za 2019 rok, przygotowania rocznego rozliczenia CIT, a także deklaracji dotyczącej podatku u źródła i podatku od nieruchomości. Co więcej, implementacja nowej struktury V7M /V7K musi zostać wykonana przez przedsiębiorstwa równocześnie z kolejną, skomplikowaną implementacją przepisów VAT - tj. przepisów wprowadzających nową matrycę VAT. To oznacza ogromne obciążenie firm pracami związanymi z wdrożeniem przepisów wprowadzających skomplikowane zmiany w systemach księgowych. Dlatego apelujemy o odroczenie nowego obowiązku o co najmniej 9 miesięcy - mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Za odroczeniem terminu wejścia w życie nowego obowiązku przemawia brak ostatecznej jego struktury, skomplikowanie procesu i złożoność systemów, brak objaśnień resortu finansów i wiedzy jak interpretować niektóre pola nowej struktury, konieczność raportowania informacji, które dotychczas nie były przekazywane, równoległe wdrażanie innych obowiązków, czy niewydolność działów finansowych firm ze względu na prace związane z zamknięciem roku, rozliczeniem podatku CIT.

Konfederacja Lewiatan

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2019/2020

Polecamy: Instrukcje VAT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Konfederacja Lewiatan

Zdjęcia

Firmy potrzebują więcej czasu na wdrożenie nowych struktur JPK _VAT /Fot. Shutterstock
Firmy potrzebują więcej czasu na wdrożenie nowych struktur JPK _VAT /Fot. Shutterstock

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama