reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Doradcy podatkowi apelują do Ministra Finansów o pilne przesunięcie terminów podatkowych

Doradcy podatkowi apelują do Ministra Finansów o pilne przesunięcie terminów podatkowych

W związku z epidemią koronawirusa, samorząd doradców podatkowych zaapelował do Ministra Finansów oraz Minister Rozwoju o przesunięcie terminów podatkowych, odstąpienie od wymierzania kar za ich niedochowanie oraz szybkie przyjęcie specustawy, łagodzącej negatywne skutki zaistniałej sytuacji kryzysowej.

W swoim apelu Krajowa Rada Doradców Podatkowych zwraca uwagę na fakt, że ograniczenia i profilaktyka związane z pojawieniem się w Polsce koronawirusa mogą spowodować znaczne trudności w realizacji obowiązków podatkowych, zwłaszcza przez małe i średnie firmy. W ocenie KRDP owe utrudnienia będą coraz bardziej narastać wraz z pojawianiem się coraz większej liczby ognisk choroby.

- Odpowiednie działanie w zakresie profilaktyki nie powinno ograniczać się jedynie do kwestii zdrowotnych, bowiem równie istotnym czynnikiem funkcjonowania społeczeństwa i państwa jest szeroko rozumiana aktywność gospodarcza oraz zapewnienie jej prawidłowego funkcjonowania - tłumaczy stanowisko doradców podatkowych prof. Adam Mariański, Przewodniczący KRDP

Samorząd doradców podatkowych deklaruje chęć pomocy przy określeniu tych obszarów prawa podatkowego, które powinny zostać uwzględnione w działaniach ministerstwa i wymagają szybkiej interwencji. Apel został dziś (12.03) przekazany do Ministra Finansów, Tadeusza Kościńskiego oraz Minister Rozwoju, Jadwigi Emilewicz.

Poniżej pełna treść listu Krajowej Rady Doradców Podatkowych do Ministra Finansów i Minister Rozwoju.

Mając na uwadze okoliczności, a przede wszystkim ograniczenia, wynikające z pojawienia się na terytoriom Polski przypadków zarażenia koronawirusem, Prezydium Krajowej Rady Doradców Podatkowych zdecydowało o podjęciu przez samorząd zawodowy, stosownych do zmieniających się okoliczności, działań ochronnych, w tym zmierzających do czasowego ograniczenia aktywności wewnątrzzawodowej.

Powyższe działania mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, a przede wszystkim zminimalizowanie ryzyka zarażenia. Wierzymy, że bez pogłębiania atmosfery szeroko rozumianej paniki, pomogą one uniknąć nowych zakażeń i przyśpieszą powrót do normalnego trybu funkcjonowania.

Pragniemy jednak zwrócić uwagę, że ograniczenia i profilaktyka związane z pojawieniem się w Polsce koronawirusa spowodować mogą znaczne trudności w zakresie realizacji części nałożonych przez państwo obowiązków – w tym podatkowych - zarówno dla przedstawicieli naszej grupy zawodowej, ale i przede wszystkim dla podatników – w szczególności małych i średnich przedsiębiorców. W ocenie Krajowej Rady Doradców Podatkowych owe utrudnienia mogą - z pojawianiem się coraz większej ilości ognisk choroby - bardziej narastać, dlatego też zwracamy się do Państwa z zapytaniem czy istnieje możliwość ograniczenia ewentualnych negatywnych skutków braku realizacji przez podatników niektórych powinności wynikających z przepisów prawa?

Jako samorząd zawodowy doradców podatkowych apelujemy o podjęcie działań legislacyjnych polegających na uchwaleniu w trybie pilnym ustawy (tzw. specustawa) oraz wydaniu innych aktów wykonawczych ograniczających negatywne skutki niedopełnienia przez klientów doradców podatkowych ich obowiązków podatkowych w związku z okolicznościami, na które nie mają wpływu, np. poprzez stosowne wydłużenie terminów przewidzianych w prawie podatkowym bądź odstąpienie od wymierzania kar za ich niedochowanie.

Odpowiednie działanie w zakresie profilaktyki nie powinno ograniczać się jedynie do kwestii zdrowotnych, bowiem równie istotnym czynnikiem funkcjonowania społeczeństwa i państwa jest szeroko rozumiana ich aktywność gospodarcza oraz zapewnienie jej prawidłowego funkcjonowania.

Krajowa Rada Doradców Podatkowych wyraża chęć pomocy w określeniu obszarów prawa podatkowego, które powinny zostać objęte wspomnianym ograniczeniem.

Licząc na współpracę w tej kwestii, z wyrazami szacunku,

Prof. dr hab. Adam MARIAŃSKI
Przewodniczący Krajowej Rady
Doradców Podatkowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama