reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Doradcy podatkowi apelują do Ministra Finansów o pilne przesunięcie terminów podatkowych

Doradcy podatkowi apelują do Ministra Finansów o pilne przesunięcie terminów podatkowych

W związku z epidemią koronawirusa, samorząd doradców podatkowych zaapelował do Ministra Finansów oraz Minister Rozwoju o przesunięcie terminów podatkowych, odstąpienie od wymierzania kar za ich niedochowanie oraz szybkie przyjęcie specustawy, łagodzącej negatywne skutki zaistniałej sytuacji kryzysowej.

W swoim apelu Krajowa Rada Doradców Podatkowych zwraca uwagę na fakt, że ograniczenia i profilaktyka związane z pojawieniem się w Polsce koronawirusa mogą spowodować znaczne trudności w realizacji obowiązków podatkowych, zwłaszcza przez małe i średnie firmy. W ocenie KRDP owe utrudnienia będą coraz bardziej narastać wraz z pojawianiem się coraz większej liczby ognisk choroby.

- Odpowiednie działanie w zakresie profilaktyki nie powinno ograniczać się jedynie do kwestii zdrowotnych, bowiem równie istotnym czynnikiem funkcjonowania społeczeństwa i państwa jest szeroko rozumiana aktywność gospodarcza oraz zapewnienie jej prawidłowego funkcjonowania - tłumaczy stanowisko doradców podatkowych prof. Adam Mariański, Przewodniczący KRDP

Samorząd doradców podatkowych deklaruje chęć pomocy przy określeniu tych obszarów prawa podatkowego, które powinny zostać uwzględnione w działaniach ministerstwa i wymagają szybkiej interwencji. Apel został dziś (12.03) przekazany do Ministra Finansów, Tadeusza Kościńskiego oraz Minister Rozwoju, Jadwigi Emilewicz.

Poniżej pełna treść listu Krajowej Rady Doradców Podatkowych do Ministra Finansów i Minister Rozwoju.

Mając na uwadze okoliczności, a przede wszystkim ograniczenia, wynikające z pojawienia się na terytoriom Polski przypadków zarażenia koronawirusem, Prezydium Krajowej Rady Doradców Podatkowych zdecydowało o podjęciu przez samorząd zawodowy, stosownych do zmieniających się okoliczności, działań ochronnych, w tym zmierzających do czasowego ograniczenia aktywności wewnątrzzawodowej.

Powyższe działania mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, a przede wszystkim zminimalizowanie ryzyka zarażenia. Wierzymy, że bez pogłębiania atmosfery szeroko rozumianej paniki, pomogą one uniknąć nowych zakażeń i przyśpieszą powrót do normalnego trybu funkcjonowania.

Pragniemy jednak zwrócić uwagę, że ograniczenia i profilaktyka związane z pojawieniem się w Polsce koronawirusa spowodować mogą znaczne trudności w zakresie realizacji części nałożonych przez państwo obowiązków – w tym podatkowych - zarówno dla przedstawicieli naszej grupy zawodowej, ale i przede wszystkim dla podatników – w szczególności małych i średnich przedsiębiorców. W ocenie Krajowej Rady Doradców Podatkowych owe utrudnienia mogą - z pojawianiem się coraz większej ilości ognisk choroby - bardziej narastać, dlatego też zwracamy się do Państwa z zapytaniem czy istnieje możliwość ograniczenia ewentualnych negatywnych skutków braku realizacji przez podatników niektórych powinności wynikających z przepisów prawa?

Jako samorząd zawodowy doradców podatkowych apelujemy o podjęcie działań legislacyjnych polegających na uchwaleniu w trybie pilnym ustawy (tzw. specustawa) oraz wydaniu innych aktów wykonawczych ograniczających negatywne skutki niedopełnienia przez klientów doradców podatkowych ich obowiązków podatkowych w związku z okolicznościami, na które nie mają wpływu, np. poprzez stosowne wydłużenie terminów przewidzianych w prawie podatkowym bądź odstąpienie od wymierzania kar za ich niedochowanie.

Odpowiednie działanie w zakresie profilaktyki nie powinno ograniczać się jedynie do kwestii zdrowotnych, bowiem równie istotnym czynnikiem funkcjonowania społeczeństwa i państwa jest szeroko rozumiana ich aktywność gospodarcza oraz zapewnienie jej prawidłowego funkcjonowania.

Krajowa Rada Doradców Podatkowych wyraża chęć pomocy w określeniu obszarów prawa podatkowego, które powinny zostać objęte wspomnianym ograniczeniem.

Licząc na współpracę w tej kwestii, z wyrazami szacunku,

Prof. dr hab. Adam MARIAŃSKI
Przewodniczący Krajowej Rady
Doradców Podatkowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama