REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doradcy podatkowi apelują do Ministra Finansów o pilne przesunięcie terminów podatkowych

Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Samorząd zawodowy doradców podatkowych
Doradcy podatkowi apelują do Ministra Finansów o pilne przesunięcie terminów podatkowych
Doradcy podatkowi apelują do Ministra Finansów o pilne przesunięcie terminów podatkowych

REKLAMA

W związku z epidemią koronawirusa, samorząd doradców podatkowych zaapelował do Ministra Finansów oraz Minister Rozwoju o przesunięcie terminów podatkowych, odstąpienie od wymierzania kar za ich niedochowanie oraz szybkie przyjęcie specustawy, łagodzącej negatywne skutki zaistniałej sytuacji kryzysowej.

W swoim apelu Krajowa Rada Doradców Podatkowych zwraca uwagę na fakt, że ograniczenia i profilaktyka związane z pojawieniem się w Polsce koronawirusa mogą spowodować znaczne trudności w realizacji obowiązków podatkowych, zwłaszcza przez małe i średnie firmy. W ocenie KRDP owe utrudnienia będą coraz bardziej narastać wraz z pojawianiem się coraz większej liczby ognisk choroby.

- Odpowiednie działanie w zakresie profilaktyki nie powinno ograniczać się jedynie do kwestii zdrowotnych, bowiem równie istotnym czynnikiem funkcjonowania społeczeństwa i państwa jest szeroko rozumiana aktywność gospodarcza oraz zapewnienie jej prawidłowego funkcjonowania - tłumaczy stanowisko doradców podatkowych prof. Adam Mariański, Przewodniczący KRDP

Samorząd doradców podatkowych deklaruje chęć pomocy przy określeniu tych obszarów prawa podatkowego, które powinny zostać uwzględnione w działaniach ministerstwa i wymagają szybkiej interwencji. Apel został dziś (12.03) przekazany do Ministra Finansów, Tadeusza Kościńskiego oraz Minister Rozwoju, Jadwigi Emilewicz.

Poniżej pełna treść listu Krajowej Rady Doradców Podatkowych do Ministra Finansów i Minister Rozwoju.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Mając na uwadze okoliczności, a przede wszystkim ograniczenia, wynikające z pojawienia się na terytoriom Polski przypadków zarażenia koronawirusem, Prezydium Krajowej Rady Doradców Podatkowych zdecydowało o podjęciu przez samorząd zawodowy, stosownych do zmieniających się okoliczności, działań ochronnych, w tym zmierzających do czasowego ograniczenia aktywności wewnątrzzawodowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe działania mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, a przede wszystkim zminimalizowanie ryzyka zarażenia. Wierzymy, że bez pogłębiania atmosfery szeroko rozumianej paniki, pomogą one uniknąć nowych zakażeń i przyśpieszą powrót do normalnego trybu funkcjonowania.

Pragniemy jednak zwrócić uwagę, że ograniczenia i profilaktyka związane z pojawieniem się w Polsce koronawirusa spowodować mogą znaczne trudności w zakresie realizacji części nałożonych przez państwo obowiązków – w tym podatkowych - zarówno dla przedstawicieli naszej grupy zawodowej, ale i przede wszystkim dla podatników – w szczególności małych i średnich przedsiębiorców. W ocenie Krajowej Rady Doradców Podatkowych owe utrudnienia mogą - z pojawianiem się coraz większej ilości ognisk choroby - bardziej narastać, dlatego też zwracamy się do Państwa z zapytaniem czy istnieje możliwość ograniczenia ewentualnych negatywnych skutków braku realizacji przez podatników niektórych powinności wynikających z przepisów prawa?

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Jako samorząd zawodowy doradców podatkowych apelujemy o podjęcie działań legislacyjnych polegających na uchwaleniu w trybie pilnym ustawy (tzw. specustawa) oraz wydaniu innych aktów wykonawczych ograniczających negatywne skutki niedopełnienia przez klientów doradców podatkowych ich obowiązków podatkowych w związku z okolicznościami, na które nie mają wpływu, np. poprzez stosowne wydłużenie terminów przewidzianych w prawie podatkowym bądź odstąpienie od wymierzania kar za ich niedochowanie.

Odpowiednie działanie w zakresie profilaktyki nie powinno ograniczać się jedynie do kwestii zdrowotnych, bowiem równie istotnym czynnikiem funkcjonowania społeczeństwa i państwa jest szeroko rozumiana ich aktywność gospodarcza oraz zapewnienie jej prawidłowego funkcjonowania.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Krajowa Rada Doradców Podatkowych wyraża chęć pomocy w określeniu obszarów prawa podatkowego, które powinny zostać objęte wspomnianym ograniczeniem.

Licząc na współpracę w tej kwestii, z wyrazami szacunku,

Prof. dr hab. Adam MARIAŃSKI
Przewodniczący Krajowej Rady
Doradców Podatkowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

    MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

    W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

    Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

    Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

    KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

    Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

    Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

    Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

    KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

    E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

    Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

    Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

    Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

    W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

    Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

    Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

    Negatywne nastroje wśród przedsiębiorców. Brakuje rezerw na inwestycje

    Negatywne nastroje wśród polskich przedsiębiorców. W firmach skończyły się rezerwy na inwestycje.

    REKLAMA