reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwolnienie z VAT i cła sprzętu medycznego i ochronnego przywożonego do Polski

Zwolnienie z VAT i cła sprzętu medycznego i ochronnego przywożonego do Polski

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) uzyskała zgodę Komisji Europejskiej (KE) na stosowanie zwolnienia z cła i VAT produktów potrzebnych w zwalczaniu skutków epidemii COVID-19. Ma to związek z rosnącym zapotrzebowaniem na sprzęt ochronny i medyczny. Zwolnienia te obowiązują od 30 stycznia do 31 lipca 2020 r. i dotyczą towarów przywożonych z krajów spoza Unii Europejskiej.

- Zgoda Komisji Europejskiej umożliwia nam stosowanie zwolnienia z należności celnych przywozowych oraz opodatkowania VAT od towarów importowanych, przeznaczonych do walki z epidemią. Oznacza to, że organizacje rządowe, fundacje i inne uprawnione podmioty, które sprowadzają np. z Chin sprzęt i darują go polskim szpitalom, będą zwolnione z zapłaty tych danin. Zapewniam, że KAS traktuje priorytetowo odprawy przesyłek zawierających wyroby medyczne, środki ochrony indywidualnej i inne towary potrzebne przy zwalczaniu skutków epidemii, tak aby jak najszybciej trafiały one do adresatów – informuje szef KAS Magdalena Rzeczkowska.
Zwolnienie obowiązuje z mocą wsteczną od 30 stycznia do 31 lipca 2020 r.

Zawieszenie stało się zwolnieniem
W oczekiwaniu na decyzję KE, Polska zdecydowała o zawieszeniu od 26 marca br. poboru cła w przywozie i VAT w imporcie sprzętu ochronnego i medycznego sprowadzanego do kraju spoza UE, z przeznaczeniem do wykorzystania przy zapobieganiu rozprzestrzenianiu się koronawirusa i zwalczaniu epidemii. Otrzymanie pozytywnej decyzji KE oznacza, że danin już zawieszonych, nie trzeba wpłacać.

[RAPORT] KORONAWIRUS - podatki, prawo pracy, biznes

Promocja: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

MF: import sprzętu medycznego na potrzeby walki z epidemią będzie bez VAT

W najbliższych dniach wydane zostanie rozporządzenie zwalniające z VAT import sprzętu medycznego, które ma być podarowane jednostkom walczącym z epidemią - poinformował PAP wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Wiceminister przypomniał, że zwolnione są z VAT darowizny sprzętu medycznego, laboratoryjnego i wyposażenia ochronnego przeznaczonego dla podmiotów walczących z COVID-19.

"W najbliższych dniach wydane będzie również rozporządzenie zwalniające z VAT import wyposażenia medycznego z przeznaczeniem na podarowanie go jednostkom walczącym z epidemią" - poinformował Sarnowski. Według niego jest to szczególnie ważne, gdy napływają do Polski kolejne transporty kupionego w Chinach sprzętu: kombinezonów medycznych, maseczek ochronnych, gogli czy respiratorów.

Sarnowski podkreślił, że okres walki z koronawirusem to czas, w którym solidarność i wzajemna odpowiedzialność stają na pierwszym miejscu – również w podatkach. Jego zdaniem w ostatnich tygodniach obserwuje się eksplozję solidarności, która przejawia się w pomocy nieznajomym, wsparciu dla osób w podeszłym wieku, ale również w darowiznach na rzecz szpitali czy rządowych agencji dedykowanych walce z COVID-19.

"Zależy nam na tym, aby maksymalnie ułatwić dokonywanie darowizn – zabezpieczyć darczyńców przed negatywnymi konsekwencjami podatkowymi, jakie mogłyby się z nimi wiązać. Chcemy również, by darowizny, szczególnie w okresie, gdy są one najbardziej potrzebne, znalazły odpowiednie uwzględnienie w rozliczeniu podatkowym" - mówi wiceminister.

Jak zauważył, już teraz możliwe jest odliczenie od dochodu przez podatników PIT (do limitu 6 proc. dochodu) i CIT (do limitu 10 proc. dochodu) darowizn pieniężnych i rzeczowych na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz na cele kultu religijnego, krwiodawstwa czy szkolnictwa zawodowego.

Dzięki regulacji, która znalazła się w specustawie będącej częścią tzw. tarczy antykryzysowej, darowizny - podobnie jak we Włoszech - przekazane na przeciwdziałanie COVID-19 odliczane będą bez limitów. Szczególnie skorzystają ci, którzy przekażą swoje dary już teraz, gdy Polska przygotowuje się na wzrost liczby zachorowań. Darowizny przekazane do końca kwietnia 2020 r. można będzie odliczyć od podstawy opodatkowania aż w wysokości 200 proc., w maju w 150-proc. i od czerwca do 30 września w 100 proc.

Sarnowski zapowiada także możliwość szybszego rozliczenia ulgi na badania i rozwój (B+R). Dotychczas mogła ona być rozliczana przez podatników CIT dopiero na etapie rozliczenia rocznego CIT-8.

"Dla firm opracowujących produkty przeciwdziałające COVID-19 rozliczenie kosztów działalności badawczo-rozwojowej będzie szybsze – odbędzie się już na poziomie miesięcznych zaliczek" - poinformował wiceminister. Dzięki przepisom specustawy firmy przygotowujące się do produkcji towarów służących walce z koronawirusem będą także mogły dokonać jednorazowej amortyzacji zakupionych w tym celu maszyn czy nawet całych linii produkcyjnych.

„Takie rozwiązania pozwoliły zwiększyć produkcję najpotrzebniejszych produktów w Chinach. Podobne ulgi działają m. in. we Francji, w Niemczech i w Singapurze” – wyjaśnił Sarnowski.

Dodał, że możliwe będzie także szybsze zastosowanie ulgi IP Box: ulgowa 5-proc. stawka podatku znajdzie zastosowanie już na poziomie miesięcznych zaliczek i bez konieczności posiadania dokumentów rejestrowych (np. w Urzędzie Patentowym).

"Dajemy podatnikom w tej trudnej sytuacji możliwość wcześniejszego skorzystania z ulg i bez niepotrzebnego formalizmu, zachęcając do podejmowania działań w tym zakresie" - podsumował Sarnowski. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama