Każdy ma prawo do autokorekty
REKLAMA
Możliwość złożenia deklaracji korygującej dają podatnikom przepisy ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Należy jednak uwzględnić fakt, że nawet złożona autokorekta może podlegać ponownej weryfikacji przez organ podatkowy. Potwierdził to NSA w wyroku z 7 lutego 2003 r. (sygn. akt I SA/Gd 419/00, POP z 2004 r. nr 4, poz. 87). Sąd uznał, że w sytuacji gdy organ po złożeniu przez stronę deklaracji korygującej będzie miał wątpliwości co do wykazanego w niej zobowiązania lub kwoty zwrotu podatku, powinien wszcząć postępowanie podatkowe w sprawie określenia zobowiązania za dany okres obrachunkowy.
Podatnik, który decyduje się na autokorektę, musi pamiętać, że aby była ona prawidłowa, można jej dokonać tylko w określony przepisami sposób. Jak podkreśla Paweł Jabłonowski, ekspert podatkowy z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.
Autokorekta nie wywołuje skutków prawnych, gdy zostanie złożona w trakcie postępowania lub kontroli podatkowej.
W tym czasie prawo do skorygowania deklaracji zostaje zawieszone w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Odnosi się to też do wspólnika spółki cywilnej, jeśli kontrola dotyczy działalności spółki. Taką skorygowaną deklarację można złożyć już po zakończeniu kontroli. Uprawnienie takie będzie miał również podatnik po zakończeniu postępowania podatkowego w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.
WAŻNE
Autokorekta złożona przez podatnika w trakcie postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej nie wywoła żadnych skutków prawnych
Edyta Wereszczyńska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA