reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczyć składki na organizacje pracodawców

Jak rozliczyć składki na organizacje pracodawców

W koszty uzyskania przychodów można zaliczyć część składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców. Obowiązują jednak limity.


Według z art. 16 ust. 1 pkt 37 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654) nie uważa się za koszty uzyskania przychodu składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa. Od tej zasady są jednak wyjątki. Artykuł 16 ust. 1 pkt 37 a) pozwala zaliczyć w koszty składki organizacji spółdzielczych na rzecz związków rewizyjnych i Krajowej Rady Spółdzielczej. Na podstawie tego przepisu minister finansów wyznaczył limity składek, które można zaliczyć do kosztów.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 19 marca 1999 r. (Dz.U. z 1999 r. nr 30, poz. 290) maksymalna wysokości stawek zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu zależy od rodzaju składek lub wielkości przychodów podmiotu je płacącego. I tak np. górna granica składek na rzecz Krajowej Rady Spółdzielczej, które organizacja może zaliczyć do kosztów, wynosi 30 zł miesięcznie.

Przedsiębiorcy mogą też zaliczyć do kosztów część składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 37 c) w koszty można zaliczyć jedynie składki do wysokości łącznie nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty odpowiadającej 0,15 proc. wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiącym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Anna Bryńska, radca prawny wskazuje, że taką odrębną ustawą jest na przykład ustawa o organizacjach pracodawców.

– Ustawa ta zezwala każdemu związkowi pracodawców na przystępowanie do międzynarodowych organizacji pracodawców. Mimo to, dla możliwości zaliczenia do kosztów składek płaconych na rzecz międzynarodowych organizacji pracodawców niezbędne jest działanie danej organizacji na podstawie polskiej ustawy – mówi Anna Bryńska. Ostrzega, że w praktyce składki na rzecz takich międzynarodowych organizacji nie będą mogły być uznane za koszty uzyskania przychodów.

Marcin Musiał

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama