| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Potrzebny będzie wniosek o zezwolenie

Potrzebny będzie wniosek o zezwolenie

Rolnik ubiegający się o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego będzie musiał złożyć wniosek. Nie będzie jednak musiał posiadać statusu podatnika VAT.


Zmiana prawa


Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia, określający zasady ubiegania się o zezwolenia na prowadzenia składu podatkowego dla rolników produkujących w tym składzie wyłącznie ester oraz czysty olej roślinny (jako samoistne paliwo). W tym celu rolnik nie będzie musiał już posiadać statusu podatnika VAT. Jedynymi warunkami, jakie trzeba będzie spełnić, aby uzyskać zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego na prowadzoną produkcję w składzie podatkowym, będzie posiadanie siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium Polski oraz zobowiązanie się do zapłacenia na pierwsze żądanie naczelnika urzędu celnego kwoty należnej z tytułu powstania zobowiązania podatkowego. W projekcie określono także wykaz dokumentów, które rolnik będzie miał obowiązek dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego.


Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2007 r. jednocześnie z przepisami ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, wprowadzającej zmiany do ustawy o podatku akcyzowym.


WZORY WNIOSKÓW

W projekcie rozporządzenia określono dwa wzory wniosków
- o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego/prowadzenie działalności jako zarejestrowany handlowiec/prowadzenie działalności jako niezarejestrowany handlowiec,
- wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego rolnikowi wytwarzającemu na własny użytek ester lub czysty olej roślinny.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK