reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatniku, pilnuj terminu

Podatniku, pilnuj terminu

Na początku roku podatnicy muszą wybrać formę rozliczeń z fiskusem. Oświadczenie złożone w styczniu decyduje o podatku przez cały rok. Przeoczenie terminów może spowodować zastosowanie sankcji.


Początek roku to czas, kiedy podatnicy muszą składać wiele formularzy, druków i oświadczeń, które wpływają na rodzaj opodatkowania. Spóźnienie się ze złożeniem informacji i zeznań spowoduje sankcje karne skarbowe.


Przed 10 stycznia

Oświadczenie pracownika dla celów rocznego obliczenia podatku (PIT-12)

Do 10 stycznia należy złożyć pracodawcy oświadczenie dla celów rocznego obliczenia podatku (druk PIT-12). Dotyczy to jednak tylko tych pracowników, którzy nie chcą sami rozliczać się z fiskusem. Zachowanie terminu do złożenia pracodawcy tego oświadczenia spowoduje, że do końca lutego pracodawca będzie zobowiązany do rozliczenia podatku na druku PIT-40.


Konsekwencje
Niezłożenie tego oświadczenia spowoduje, że pracodawca wystawi nam PIT-11, który stanowi podstawę do samodzielnego rozliczenia zeznania rocznego.


Do 20 stycznia


Wybór formy opodatkowania:
- karty podatkowej
- ryczałtu ewidencjonowanego płaconego miesięcznie
- podatku liniowego


Wybór formy opłacania ryczałtu ewidencjonowanego:
- co kwartał
- opodatkowanego w całości od przychodu z najmu przez jednego z małżonków


Jednym z ważnych wyborów, które musimy podjąć, prowadząc działalność gospodarczą, jest wybór formy opodatkowania. Mamy na to czas do 20 stycznia.


Podatnicy prowadzący działalność mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym. Podobnie możemy wybrać opodatkowanie ryczałtem lub kartą podatkową. W tym samym terminie podatnik, który zdecydował się na opłacanie ryczałtu, może wybrać rozliczenie kwartalne. Natomiast w przypadku najmu rozliczanego nie w ramach działalności możliwe jest opodatkowanie całości przychodu z najmu przez jednego z małżonków po złożeniu oświadczenia.


Konsekwencje
Niezłożenie tych oświadczeń powoduje utratę prawa wyboru w danym roku, tzn. będziemy rozliczać podatek na zasadach ogólnych według skali. Następny wybór formy opodatkowania dopiero za rok.


Do 31 stycznia


Złożenie:
- zeznania rocznego przez ryczałtowców PIT-28
- deklaracji o odliczonej od karty podatkowej składce zdrowotnej PIT-16A
- oświadczenia o skorzystaniu ze zwolnienia z podatku dochodowego (tzw. kredyt podatkowy)


Do końca stycznia podatnicy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową mają czas na ostateczne rozliczenie z fiskusem. W przypadku ryczałtowców polega to na złożeniu zeznania rocznego PIT-28. Opodatkowani kartą składają deklarację PIT-16A, w której wykazują odliczone co miesiąc od podatku składki zdrowotne. W tym terminie mog złożyć też oświadczenie o skorzystaniu ze zwolnienia z podatku (tzw. kredyt podatkowy) podatnicy rozpoczynający po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej.


Konsekwencje
Niezłożenie zeznania i deklaracji skutkuje sankcjami karnymi skarbowymi. Niezłożenie oświadczenia o kredyt podatkowy nie spowoduje ujemnych konsekwencji.


Do 20 lutego


Zawiadomienie o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek


Podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych (zarówno ci opodatkowani według skali progresywnej, jak i 19-proc. podatkiem liniowym) mogą wybrać uproszczoną formę wpłacania zaliczek. Wyboru tego nie mają przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku podatkowym albo w roku poprzedzającym rok podatkowy.


Konsekwencje
Niezłożenie oświadczenia o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek spowoduje, że zaliczki będą płacone na ogólnych zasadach.


Do 28 lutego


Płatnicy oraz osoby niebędące płatnikami sporządzają:
- Informację o wypłaconym stypendium PIT-8S
- Informację o przychodach z innych źródeł i dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C
- Informacja o przychodzie uzyskanym z umowy aktywizacyjnej PIT-8G
- Informację o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11/8B
- Roczne obliczenie podatku przez pracodawcę PIT-40 lub organ rentowy PIT-40A/11A


Do końca lutego płatnicy są zobowiązani do przekazania urzędowi oraz podatnikowi informacji o przychodach i pobranych zaliczkach na podatek z tytułu wypłaconych kwot (np. stypendium PIT-8S, umowy o pracę PIT-11, zlecenie PIT-8B, umowa aktywizacyjna dla pomocy domowych PIT-8G). Podmioty niebędące płatnikami również powinny przesłać informację o wypłaconych kwotach i przychodach (np. przychodach z innych źródeł PIT-8C).


Konsekwencje
Niewypełnienie obowiązków płatnika skutkuje sankcjami karnymi skarbowymi. Sankcje te grożą również za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością i narażenie przez to na uszczuplenie podatku przez osoby niebędące płatnikami.


Do 30 kwietnia


Złożenie zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38


Obowiązkiem podatników, którzy uzyskują dochody lub ponoszą stratę ze źródeł przychodów, jest złożenie po roku podatkowym zeznania rocznego. Dotyczy to zarówno tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (zeznanie PIT-36), jak i opodatkowanych 19-proc. podatkiem liniowym (zeznanie PIT-36L). Składać zeznanie roczne muszą też osoby będące pracownikami lub zleceniobiorcami (zeznanie PIT-37), chyba że pracownik złoży oświadczenie pracodawcy, aby ten go rozliczył. Oddzielne zeznanie składają osoby osiągające dochód lub stratę z kapitałów pieniężnych, np. ze zbycia papierów wartościowych (zeznanie PIT-38).


Konsekwencje
Złożenie zeznania rocznego po terminie skutkuje sankcjami karnymi skarbowymi oraz odsetkami za zwłokę w razie wystąpienia niedopłaty podatku.


Kary za niezłożenie zeznania (w złotych)


2006 rok

89,91-17 982 w postępowaniu karnym
skarbowym

89,91-1798,20 w drodze mandatu


2007 rok

93,60-18 720 w postępowaniu karnym
skarbowym

93,60-1872,00 w drodze mandatu

Bogdan Świąder

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama