REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatniku, pilnuj terminu

REKLAMA

Na początku roku podatnicy muszą wybrać formę rozliczeń z fiskusem. Oświadczenie złożone w styczniu decyduje o podatku przez cały rok. Przeoczenie terminów może spowodować zastosowanie sankcji.


Początek roku to czas, kiedy podatnicy muszą składać wiele formularzy, druków i oświadczeń, które wpływają na rodzaj opodatkowania. Spóźnienie się ze złożeniem informacji i zeznań spowoduje sankcje karne skarbowe.


Przed 10 stycznia

Oświadczenie pracownika dla celów rocznego obliczenia podatku (PIT-12)

Do 10 stycznia należy złożyć pracodawcy oświadczenie dla celów rocznego obliczenia podatku (druk PIT-12). Dotyczy to jednak tylko tych pracowników, którzy nie chcą sami rozliczać się z fiskusem. Zachowanie terminu do złożenia pracodawcy tego oświadczenia spowoduje, że do końca lutego pracodawca będzie zobowiązany do rozliczenia podatku na druku PIT-40.


Konsekwencje
Niezłożenie tego oświadczenia spowoduje, że pracodawca wystawi nam PIT-11, który stanowi podstawę do samodzielnego rozliczenia zeznania rocznego.


Do 20 stycznia


Wybór formy opodatkowania:
- karty podatkowej
- ryczałtu ewidencjonowanego płaconego miesięcznie
- podatku liniowego


Wybór formy opłacania ryczałtu ewidencjonowanego:
- co kwartał
- opodatkowanego w całości od przychodu z najmu przez jednego z małżonków


Jednym z ważnych wyborów, które musimy podjąć, prowadząc działalność gospodarczą, jest wybór formy opodatkowania. Mamy na to czas do 20 stycznia.


Podatnicy prowadzący działalność mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym. Podobnie możemy wybrać opodatkowanie ryczałtem lub kartą podatkową. W tym samym terminie podatnik, który zdecydował się na opłacanie ryczałtu, może wybrać rozliczenie kwartalne. Natomiast w przypadku najmu rozliczanego nie w ramach działalności możliwe jest opodatkowanie całości przychodu z najmu przez jednego z małżonków po złożeniu oświadczenia.


Konsekwencje
Niezłożenie tych oświadczeń powoduje utratę prawa wyboru w danym roku, tzn. będziemy rozliczać podatek na zasadach ogólnych według skali. Następny wybór formy opodatkowania dopiero za rok.


Do 31 stycznia


Złożenie:
- zeznania rocznego przez ryczałtowców PIT-28
- deklaracji o odliczonej od karty podatkowej składce zdrowotnej PIT-16A
- oświadczenia o skorzystaniu ze zwolnienia z podatku dochodowego (tzw. kredyt podatkowy)


Do końca stycznia podatnicy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową mają czas na ostateczne rozliczenie z fiskusem. W przypadku ryczałtowców polega to na złożeniu zeznania rocznego PIT-28. Opodatkowani kartą składają deklarację PIT-16A, w której wykazują odliczone co miesiąc od podatku składki zdrowotne. W tym terminie mog złożyć też oświadczenie o skorzystaniu ze zwolnienia z podatku (tzw. kredyt podatkowy) podatnicy rozpoczynający po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej.


Konsekwencje
Niezłożenie zeznania i deklaracji skutkuje sankcjami karnymi skarbowymi. Niezłożenie oświadczenia o kredyt podatkowy nie spowoduje ujemnych konsekwencji.


Do 20 lutego


Zawiadomienie o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek


Podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych (zarówno ci opodatkowani według skali progresywnej, jak i 19-proc. podatkiem liniowym) mogą wybrać uproszczoną formę wpłacania zaliczek. Wyboru tego nie mają przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku podatkowym albo w roku poprzedzającym rok podatkowy.


Konsekwencje
Niezłożenie oświadczenia o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek spowoduje, że zaliczki będą płacone na ogólnych zasadach.


Do 28 lutego


Płatnicy oraz osoby niebędące płatnikami sporządzają:
- Informację o wypłaconym stypendium PIT-8S
- Informację o przychodach z innych źródeł i dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C
- Informacja o przychodzie uzyskanym z umowy aktywizacyjnej PIT-8G
- Informację o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11/8B
- Roczne obliczenie podatku przez pracodawcę PIT-40 lub organ rentowy PIT-40A/11A


Do końca lutego płatnicy są zobowiązani do przekazania urzędowi oraz podatnikowi informacji o przychodach i pobranych zaliczkach na podatek z tytułu wypłaconych kwot (np. stypendium PIT-8S, umowy o pracę PIT-11, zlecenie PIT-8B, umowa aktywizacyjna dla pomocy domowych PIT-8G). Podmioty niebędące płatnikami również powinny przesłać informację o wypłaconych kwotach i przychodach (np. przychodach z innych źródeł PIT-8C).


Konsekwencje
Niewypełnienie obowiązków płatnika skutkuje sankcjami karnymi skarbowymi. Sankcje te grożą również za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością i narażenie przez to na uszczuplenie podatku przez osoby niebędące płatnikami.


Do 30 kwietnia


Złożenie zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38


Obowiązkiem podatników, którzy uzyskują dochody lub ponoszą stratę ze źródeł przychodów, jest złożenie po roku podatkowym zeznania rocznego. Dotyczy to zarówno tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (zeznanie PIT-36), jak i opodatkowanych 19-proc. podatkiem liniowym (zeznanie PIT-36L). Składać zeznanie roczne muszą też osoby będące pracownikami lub zleceniobiorcami (zeznanie PIT-37), chyba że pracownik złoży oświadczenie pracodawcy, aby ten go rozliczył. Oddzielne zeznanie składają osoby osiągające dochód lub stratę z kapitałów pieniężnych, np. ze zbycia papierów wartościowych (zeznanie PIT-38).


Konsekwencje
Złożenie zeznania rocznego po terminie skutkuje sankcjami karnymi skarbowymi oraz odsetkami za zwłokę w razie wystąpienia niedopłaty podatku.


Kary za niezłożenie zeznania (w złotych)


2006 rok

89,91-17 982 w postępowaniu karnym
skarbowym

89,91-1798,20 w drodze mandatu


2007 rok

93,60-18 720 w postępowaniu karnym
skarbowym

93,60-1872,00 w drodze mandatu

Bogdan Świąder

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Posiłki udostępniane dla współpracowników (np. zleceniobiorców, samozatrudnionych) można ująć w kosztach podatkowych

Koszt podatkowy mogą stanowić wydatki na posiłki ponoszone nie tylko dla pracowników, lecz również dla współpracowników, z którymi zawierane są umowy cywilnoprawne (umowa zlecenia, umowa o dzieło, kontrakt B2B). Dopiero 11 października 2024 r. opublikowane zostało pismo Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z 21 lipca 2021 r. zmieniające z urzędu niekorzystną dla podatnika indywidualną interpretację podatkową Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 czerwca 2020 r. w tej sprawie - w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków ponoszonych na zakup artykułów spożywczych. To był początek utrwalonej już dziś linii interpretacyjnej dotyczącej zarówno podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), jak i podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Logistyka boi się geopolityki i cyberataków, ale tylko 32 proc. firm ma plan kryzysowy

Co trzeci manager zarządzający logistyką i dostawami za największe zagrożenie dla prowadzonych operacji uważa napięcia geopolityczne, a co czwarty wskazuje na cyberbezpieczeństwo. Obserwujemy wzrost start finansowych wynikających z naruszeń biznesowych systemów teleinformatycznych, ale większość firm przyznaje, że nie jest przygotowana na potencjalne kryzysy. Pomóc ma digitalizacja, ale ona także generuje zagrożenia.

Dyrektywa o jawności wynagrodzeń: Pracodawcy, którzy nie zaczną działać już teraz, mogą zmierzyć się z kosztownymi konsekwencjami

Od 2026 roku firmy zatrudniające ponad 150 pracowników będą musiały raportować dane o wynagrodzeniach, ujawniając lukę płacową między płciami. Nowe przepisy wymuszają dokładne audyty struktury stanowisk i wynagrodzeń. Pracodawcy, którzy nie zaczną działać już teraz, mogą zmierzyć się z kosztownymi konsekwencjami. Czy Twoja firma jest gotowa na taką rewolucję?

ZUS wypłacił 8 mln zł w ramach wyrównania świadczenia interwencyjnego. Kto może liczyć na dodatkowy przelew?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o przelaniu na konta 512 przedsiębiorców dotkniętych powodzią ponad 8 mln zł wyrównania w ramach świadczenia interwencyjnego. Kiedy i komu zostanie uzupełniona kwota wypłaty świadczenia interwencyjnego?

REKLAMA

VAT-R - nowa wersja formularza od 1 stycznia 2025 r. Na czym polega procedura SME

Od 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązywała (18) wersja formularza VAT-R. Zmiany są spowodowane wprowadzeniem do ustawy o VAT od nowego roku procedury SME, czyli zwolnienia z VAT dla podmiotów zagranicznych w Polsce. Dlatego wprowadzono zmiany umożliwiające rejestrację do VAT przez te pomioty, gdy utracą prawo do stosowania procedury SME lub rezygnację ze statusu podatnika VAT w Polsce w związku z korzystaniem ze zwolnienia.

PFRON: nie będzie refundacji składek ZUS w miesiącu korzystania z wakacji składkowych. Zwolnienie ze składek to pomoc de minimis

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w komunikacie z 25 listopada 2024 r. poinformował, że za miesiąc objęty ulgą „wakacje składkowe” refundacja składek (emerytalnej i rentowej) z PFRON nie przysługuje. Fundusz może zrefundować wyłącznie składki opłacone do ZUS przez przedsiębiorcę.

Kwota wolna od podatku po przekroczeniu limitu 85 528 zł. Jak wtedy działa ulga podatkowa dla młodych, do ukończenia 26. roku życia?

Suma przychodów wolnych od podatku w ramach ulgi dla młodych nie może przekroczyć rocznie 85 528 zł. Co się dzieje po przekroczeniu tego limitu? Jak działa kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 zł rocznie?

Podatek od nieruchomości w 2025 r.: Czy właściciele centrów handlowych i najemcy zapłacą więcej? W projekcie nowelizacji wiele niejasności a nowe przepisy mają obowiązywać już od 1 stycznia 2025 r.

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Nowelizacja ta wprowadzić ma istotne zmiany w kwestii podatku od nieruchomości. Zakładany termin jej wejścia w życie to już 1 stycznia 2025 r. 

REKLAMA

Podatek od pustostanów i flipów - nowe podatki od nieruchomości już na horyzoncie. Jest zapowiedź reformy mieszkaniowej, autorstwa Lewicy

Wprowadzenie podatku od pustostanów, podatku fliperskiego, a także zwiększenie środków na odnowę zasobu komunalnego czy wspieranie spółdzielni mieszkaniowych. Takie rozwiązania zawiera nowa reforma mieszkaniowa, którą proponuje Lewica.

Podatki 2025: Podatnicy i gminy potrzebują objaśnień podatkowych do nowych przepisów dot. podatku od nieruchomości

Nowelizacja przepisów dotyczących podatku od nieruchomości, która ma wejść w życie od 2025 roku czeka już tylko na czeka na podpis Prezydenta RP. Ta nowelizacja jest największa od wielu lat, wprowadza nowe, kluczowe definicje w szczególności budowli, prac budowlanych czy trwałego związania z gruntem. Wprawdzie zgodnie z uzasadnieniem, nowelizacja ma nie zmieniać zakresów opodatkowania, jednak nowe przepisy budzą bardzo dużo wątpliwości. Potrzebna jest więc aktywność Ministra Finansów, żeby na starcie wyjaśnił, co oznaczają nowe przepisy.

REKLAMA