reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wydatki na leki można odliczać także w zeznaniu za 2006 rok

Wydatki na leki można odliczać także w zeznaniu za 2006 rok

Podatnicy z orzeczonym stopniem niepełnosprawności nadal będą mogli w rozliczeniu za 2006 rok odliczyć wydatki na zakup leków.


Wielu podatników obawia się, że w związku z likwidacją kolejnych ulg zmienią się zasady odliczania wydatków na leki. Tymczasem są one takie, jak w ubiegłym roku i nadal przysługują osobom, które mają prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.


Warunki, na jakich korzystanie z tego odliczenia jest możliwe, określa ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Z jej przepisów wynika, że odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Aby być uznanym za osobę niepełnosprawną, należy posiadać orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednej z grup niepełnosprawności lub decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy lub decyzję przyznającą rentę szkoleniową, albo, w przypadku osób, które nie ukończyły 16 lat, orzeczenie o rodzaju i stopniu niepełnosprawności.


Odliczenie będzie przysługiwało osobie niepełnosprawnej, w stosunku do której lekarz stwierdzi, że leki powinna stosować stale lub czasowo.


Odliczenia mogą dokonać nie tylko osoby niepełnosprawne, ale też podatnicy, na utrzymaniu których znajdują się niepełnosprawni. W konsekwencji ulga na zakup leków będzie możliwa, gdy podatnik utrzymuje niepełnosprawnego współmałżonka, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbów, rodziców, rodziców współmałżonka, rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięcia lub synową.


Odliczając wydatki na leki, nie będzie można odliczyć wszystkich wydanych kwot. Ulga na leki jest limitowana. Odliczenie od dochodu części wydatków niepełnosprawnego na leki jest możliwe, gdy wydatki przekraczały w danym miesiącu 100 zł. Ulga obejmuje tylko różnicę (nadwyżkę) między kwotą 100 zł a wydatkami poniesionymi w danym miesiącu. Odliczana więc będzie tylko nadwyżka ponad 100 zł. Dowodem potwierdzającym zakup leków jest rachunek lub faktura z apteki.


Wydatki na zakup leków nie mogą też być sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków NFZ, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Nie mogą też zostać zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane, odliczeniu podlega jedynie różnica między poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną lub zwróconą podatnikowi w jakiejkolwiek formie.


100 złotych
muszą przekroczyć miesięczne wydatki na leki, aby skorzystać z ulgi


Edyta Wereszczyńska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama