| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie dróg wewnętrznych

Opodatkowanie dróg wewnętrznych

Ministerstwo Finansów twierdzi, że nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dotycząca opodatkowania dróg wewnętrznych doprecyzowuje wcześniejsze przepisy. Eksperci uważają, że zakres opodatkowania rozszerzono.


Nowe prawo


Ministerstwo Finansów tłumaczy w piśmie przesłanym do Gazety Prawnej, że nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z 7 grudnia 2006 r. (Dz.U. nr 249, poz. 1828) nie wprowadza merytorycznych zmian w zakresie opodatkowania dróg wewnętrznych. Nowe przepisy doprecyzowują jedynie art. 2 ust. 3 pkt 4. Innego zdania są eksperci podatkowi. Zgodnie twierdzą, że zmiana rozszerza zakres opodatkowania. Powinna więc wejść w życie z co najmniej miesięczną vacatio legis.


Jednak MF wyjaśnia, że w obecnym brzmieniu art. 2 ust. 3 pkt 4 przewiduje, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają pasy drogowe wraz z drogami oraz obiektami budowlanymi związanymi z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu. Ze względu na fakt, że ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie definiuje pojęć pasa drogowego oraz drogi, pojęcia te należy interpretować zgodnie z przepisami ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 204, poz. 2086 z późn. zm.), co skutkuje wyłączeniem z zakresu opodatkowania podatkiem od nieruchomości jedynie dróg publicznych.


Obowiązujący aktualnie przepis określający zakres opodatkowania dróg został wprowadzony ustawą z 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 200, poz. 1953) i zgodnie z intencją ustawodawcy miał na celu, podobnie jak w przypadku pozostałych nowelizowanych ustaw, dostosowanie ich treści, w tej części, w jakiej odwoływały się do pojęć w ustawie o drogach publicznych. Według MF nie było zamiarem ustawodawcy dokonywanie zmian merytorycznych w zakresie zmienianych ustaw. Organy podatkowe gmin pobierają podatek od nieruchomości od dróg innych niż drogi publiczne, z uwzględnieniem przepisów określających ich oznaczenie w ewidencji gruntów i budynków.


W związku z pojawiającymi się wątpliwościami w interpretacji przepisu wyłączającego z opodatkowania podatkiem od nieruchomości drogi publiczne, niezbędne było dokonanie przedmiotowej nowelizacji. Zmiana wprowadzana ustawą z 7 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w zakresie nowego brzmienia art. 2 ust. 3 pkt 4 przewiduje, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie będą podlegały grunty zajęte pod pasy drogowe dróg publicznych w rozumieniu przepisów o drogach publicznych oraz zlokalizowane w nich budowle - z wyjątkiem związanych z prowadzeniem działalności innej niż eksploatacja autostrad płatnych. Wyłączenie obejmuje również budowle zlokalizowane w pasie drogowym, związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu. Zmiana ma więc charakter doprecyzowujący.


Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK