REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O zapłacie podatku decyduje data faktury

REKLAMA

Obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w siódmym dniu od wykonania czynności. Od zasady tej obowiązują jednak pewne wyjątki.


Co pewien czas wraca spór o interpretację przepisów regulujących obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług. Przepisy te, zarówno pod rządami obecnej ustawy, jak i jej poprzedniczki obowiązującej w latach 1993-2004, nie uległy istotnym zmianom. Ich treść - na tle innych przepisów tych ustaw - jest stosunkowo prosta.


Decyzja podatnika


Dla powstania obowiązku podatkowego kluczowe znaczenie ma czynność podlegająca opodatkowaniu (obecnie dostawa towarów lub wykonanie usługi). Ponieważ czynność ta musi być fakturowana, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu od dnia wykonania czynności.


Ustawodawca celowo i świadomie uzależnił w tym przypadku powstanie obowiązku podatkowego od działania podatnika wykonującego obowiązek prawny wystawienia faktury, bo ona przecież dopiero określa podstawę opodatkowania i podatek należny. Podatnik może więc - w granicach określonych przez ustawodawcę - wybrać moment powstania obowiązku podatkowego. Decyduje o tym data wystawionej faktury.


Rozliczanie zaliczek


Jest to uzasadnione zarówno względami pragmatycznymi (niezbędny czas dla obiegu dokumentów i sporządzenia prawidłowej faktury), jak i celowościowymi. Nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia, aby zbędnie utrudniać wykonywanie podstawowej dla tego podatku czynności, jaką jest fakturowanie i tym samym zwiększać ryzyko błędu w identyfikacji obowiązku podatkowego.


Wyjątkiem od tej zasady jest powstanie obowiązku podatkowego w przypadku zaliczek (przedpłat, rat, zadatków). Wtedy obowiązek powstaje punktowo z chwilą przyjęcia zapłaty. Tu też należy zgo- dzić się z ustawodawcą, który mógł, w drodze wyjątku, związać powstanie obowiązku ze zdarzeniami powstającymi ściśle określonej dacie - jest to data stosunkowo łatwa do ustalenia i w dużym stopniu niezależna od podatnika (uznanie rachunku bankowego jest czynnością banku). Warto przypomnieć, że zdarzenia te też podlegają fakturowaniu, lecz obowiązek podatkowy w tym przypadku powstaje - jako wyjątek - z dniem otrzymania zapłaty.

Zasada ogólna, w myśl której obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, przy czym wystawienie to nie może nastąpić wcześniej niż w dniu wykonania czynności i nie później niż w ostatnim dniu terminu określonego w ustawie, jest w pełni akceptowana przez praktyków oraz doktrynę. Zasada ta ma również zastosowanie w większości przypadków szczególnych momentów powstania obowiązków podatkowych. Paradoks jednak polega na tym, że w niektórych przypadkach szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego pojawiają się głosy negujące jej istnienie.


Ostatnio pogląd ten pojawił się np. w orzecznictwie sądowym (wyrok NSA z 20 września 2006 r., I FSK 1201/05) i dotyczy sprzedaży złomu pod rządami poprzedniej ustawy, gdy obowiązywała zasada, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty nie później niż 20 albo 30 dni (w zależności od charakteru złomu) od dnia wysyłki złomu. Bezspornym jest, że ma tu zastosowanie ta sama zasada ogólna: dzień wystawienia faktury decyduje o powstaniu obowiązku podatkowego. Różnica polega jedynie na tym, że ze względów praktycznych termin na jej wystawienie jest dłuższy niż siedem dni.


Poza tym każdy przypadek otrzymania zapłaty, w tym również w okresie od wydania towarów do upływu tego terminu, rodzi obowiązek podatkowy. Ten ostatni przypadek charakterystyczny jest również dla większości po- zostałych szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego i jest uzasadniony potrzebą ochrony interesu publicz-nego, gdyż zapłata niebędąca zaliczką (zadatkiem), którą otrzyma podatnik w okresie od wydania towarów do upływu ostatniego dnia terminu, w którym powstaje obowiązek podatkowy, powinna podlegać opodatkowaniu.


Odstępstwa od zasady


Z niewiadomych powodów akurat w tych przypadkach część doktryny dostrzega odstępstwo od zasady ogólnej, a obowiązek podatkowy powstaje tu punktowo w ostatnim dniu tych terminów. Nie sposób zrozumieć sensu tych poglądów, bo nie wynikają z treści gramatycznej przepisów. Co więcej pogląd ten jest dość odległy od realiów prowadzenia rejestrów oraz sporządzania deklaracji podatkowych, gdyż każdy księgowy musiałby dodatkowo sprawdzać, kiedy upłynął 20 albo 30 dzień od wydania towarów i uważać, aby nie zaksięgować faktury w miesiącu jej wystawienia, jeżeli ostatni dzień przypada w następnym miesiącu. Poza tym nie jest tu chroniony interes publiczny (wręcz odwrotnie, jest to pogląd szkodliwy dla budżetu), a podatnikom, którzy chcą wcześniej zapłacić podatek, rzuca się kłody pod nogi.


Ważne!

Podanie na fakturze dwóch dat: sprzedaży, po której liczone jest siedem dni, oraz daty wystawienia faktury pozwala na możliwie najprostsze prowadzenie ewidencji i składanie deklaracji


Witold Modzelewski

Instytut Studiów Podatkowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF umożliwi oznakowanie akcyzą cygar i cygaretek. Banderole mają być stosowane od 20 maja 2024 roku

  Resort finansów chce umożliwić oznakowanie akcyzą cygar i cygaretek. Banderole na cygara i cygaretki byłyby stosowane od 20 maja 2024 roku. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie.

  Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu nie może być dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Wyrok WSA dotyczący firmy, która kupowała puste faktury

  Organy skarbowe nie mogą zajmować majątku firmy na zabezpieczenie dodatkowych zobowiązań podatkowych. Tak wynika z orzeczenia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który kupował puste faktury.

  Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

  Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

  Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

  Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

  Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

  Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  REKLAMA