| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można wybrać 19-proc. PIT

Można wybrać 19-proc. PIT

Przedsiębiorca, który zamierza wybrać opodatkowanie działalności gospodarczej 19-proc. podatkiem liniowym w ramach samozatrudnienia, nie może wykonywać na rzecz byłego pracodawcy czynności świadczonych wcześniej przy umowie o pracę.


Jednym z warunków skorzystania przez przedsiębiorców z opodatkowania 19-proc. podatkiem liniowym jest złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. W przypadku rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego oświadczenie składa się do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


W tym momencie nic nie stoi na przeszkodzie, aby podatnik wykonujący działalność gospodarczą w ramach samozatrudnienia korzystał z opłacania dochodów 19-proc. podatkiem liniowym.


Podatnik może jednak stracić wcześniej wybraną formę opodatkowania. Dzieje się tak wtedy, gdy uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w spółce niemającej osobowości prawnej (np. cywilnej) przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników: wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.


Po utracie prawa do opodatkowania 19-proc. podatkiem samozatrudniony jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek (jeśli były mniejsze w okresie opłacania ich 19-proc. podatkiem liniowym).


Aby zatem rozliczać swoje dochody podatkiem liniowym, przedsiębiorca nie może wykonać w okresie dwóch lat czynności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. W tym momencie uniemożliwia to opodatkowanie 19-proc. podatkiem liniowym. Sama instytucja samozatrudnienia polega bowiem na wykonywaniu czynności na rzecz dawnego pracodawcy, które były dotychczas wykonywane w ramach stosunku pracy.


Nie zawsze jednak z opodatkowania 19-proc. podatkiem wyklucza podatnika wykonywanie czynności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.


Samozatrudniony będzie miał prawo do korzystania z opodatkowania dochodu 19-proc. podatkiem, gdy co prawda wykona czynności na rzecz pracodawcy, ale inne niż te wykonywane wcześniej w ramach pracy. Jeśli zatem przykładowo samozatrudniony w 2006 roku pracował u pracodawcy jako magazynier, a w 2007 roku świadczy na jego rzecz usługi transportowe w ramach samozatrudnienia, będzie mógł opodatkować swoją działalność 19-proc. podatkiem liniowym.


Bogdan Świąder

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »