| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie więcej odszkodowań zwolnionych z podatku

Będzie więcej odszkodowań zwolnionych z podatku

Senat chce poszerzenia zwolnienia podatkowego dla określonych odszkodowań otrzymanych na podstawie ugody sądowej.


zmiana prawa


Senatorowie opracowali projekt nowelizacji ustawy o PIT, który poszerzy zakres zwolnień podatkowych dla odszkodowań. Projekt ma dostosować ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 listopada ubiegłego roku.


Senat proponuje zmianę art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g). Zgodnie z jej obecnym brzmieniem wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód. Senat proponuje, by wyjątek nie dotyczył ugód sądowych.


26 listopada ubiegłego roku Trybunał uznał, że art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy o PIT w zakresie, w jakim wyłącza zwolnienie podatkowe w stosunku do odszkodowań uzyskanych na podstawie ugody sądowej, jest niezgodny z konstytucją.


Trybunał Konstytucyjny stwierdził przy tym, że samo ograniczenie zwolnienia do odszkodowań uzyskanych w drodze sądowej i wyłączenie tych, które strony ustaliły umownie, jest zasadne. Eliminuje to przypadki zmowy stron co do zajścia fikcyjnej szkody i tym samym do ustalenia fikcyjnego odszkodowania. Jest to metoda uniknięcia podatku od wypłacanych sum tytułem rzekomych odszkodowań.


Co prawda przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie odszkodowań zmieniono w 2004 roku wprowadzając do niej art. 21 ust. 3b, niemniej zdaniem Senatu nie realizuje on w pełni wytycznych wyroku.


Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK