reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Definicja budownictwa społecznego ma być uzgodniona w przyszłym tygodniu

Definicja budownictwa społecznego ma być uzgodniona w przyszłym tygodniu

Definicja budownictwa społecznego, która pozwoli utrzymać niższy VAT w budownictwie mieszkaniowym, ma być gotowa w przyszłym tygodniu - dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Budownictwa.


W następnym tygodniu zostanie ogłoszona definicja budownictwa społecznego. Do tego czasu resort budownictwa chce przekonać Ministerstwo Finansów, by zgodziło się na przedłużenie obowiązywania ustawy o zwrocie VAT od materiałów budowlanych. Opracowanie definicji budownictwa społecznego zapewni Polsce utrzymanie po 1 stycznia 2008 r. preferencyjnej 7proc. stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym.


W Ministerstwie Budownictwa potwierdzono, że we wtorek doszło do spotkania przedstawicieli tego resortu z Ministerstwem Finansów, jednak protokół uzgodnień nie został podpisany. Prace nad definicją budownictwa społecznego nadal trwają. Szef resortu Andrzej Aumiller zapewnił, że definicja będzie gotowa w następnym tygodniu.


- Nic się nie zmieniło. Nie ma ostatecznych uzgodnień, ale prace nad definicją zbliżają się do finału - powiedział GP Jakub Lutyk, rzecznik resortu finansów.

Tymczasem według wiceministra finansów Jacka Dominika informacje o ustaleniach, do których miało dojść, są mocno naciągane.


W środę pojawiły się informacje, że definicja budownictwa społecznego jest gotowa. Obniżona 7-proc. stawka VAT miałaby objąć m.in. samodzielną budowę domów jednorodzinnych. To zaskoczenie, bo w przypadku budowy systemem gospodarczym podatek obejmuje wyłącznie materiały budowlane. W tym wypadku wprowadzenie niższej stawki nie jest możliwe z uwagi na regulacje UE.


Andrzej Aumiller powiedział, że chciałby jeszcze rozmawiać z minister finansów Zytą Gilowską na temat przedłużenia obowiązywania ustawy o zwrocie VAT od materiałów budowlanych. Jak dotąd MF nie chciało się na to zgodzić, tłumacząc to stanowiskiem Komisji Europejskiej.


Wcześniej resorty budownictwa i finansów doszły do porozumienia, by niższy VAT dotyczył mieszkań o powierzchni do 120 mkw. i domów o powierzchni do 220 mkw. Nie było jednak zgody co do zakresu remontów opodatkowanych 7-proc. stawką.


7
proc. VAT w budownictwie mieszkaniowymbędzie można stosować dzięki definicji budownictwa społecznego.

Marcin Musiał

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama