Na ukaranie mandatem trzeba wyrazić zgodę
REKLAMA
Sprawca wykroczenia skarbowego może zostać ukarany grzywną nałożoną mandatem karnym. Jednak podatnik otrzyma mandat tylko wtedy, gdy spełnione zostaną określone warunki.
Mariusz Orliński, ekspert prawa karnego skarbowego z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Partnerzy z Katowic (zrzeszona w Consortio LEX), wyjaśnia, że mandat można nałożyć jedynie w sytuacji, gdy osoba sprawcy i okoliczności popełnienia wykroczenia nie budzą wątpliwości i jednocześnie nie ma konieczności wymierzenia kary surowszej niż grzywna.
Ekspert zwraca też uwagę, że postępowania mandatowego nie można prowadzić wówczas, gdy sprawca nie uiścił uszczuplonej należności publicznoprawnej, zachodzi zbieg przepisów o wykroczeniach z przepisami dotyczącymi przestępstwa skarbowego oraz gdy zgłoszono interwencję w stosunku do przedmiotu podlegającego przepadkowi.
Mandat karny może nałożyć wyłącznie upoważniony funkcjonariusz bądź pracownik właściwego organu.
- Sprawca musi wyrazić zgodę na samo przyjęcie mandatu, a także zgodę w formie pisemnej na przepadek przedmiotów czynu zabronionego, jeżeli zachodzi konieczność jego orzeczenia. W przypadku braku wyrażenia zgody, o czym sprawca powinien być pouczony, sprawa podlegać będzie rozpoznaniu na zasadach ogólnych - mówi Mariusz Orliński.
Mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że maksymalna wysokość grzywny nałożonej mandatem karnym wynosi 1872 zł (minimalne wynagrodzenie w 2007 roku to 936 zł).
- W stosunku do osób stale zamieszkujących w Polsce mandat przybiera formę mandatu kredytowego, który staje się prawomocny z chwilą jego podpisania przez sprawcę. Karę należy uiścić w ciągu siedmiu dni, pod rygorem egzekucji administracyjnej. W stosunku do innych osób można nałożyć mandat gotówkowy - wyjaśnia ekspert.
Zwraca uwagę, że osoba, która przyjmuje mandat, nie jest ewidencjonowana w Krajowym Rejestrze Karnym, czyli pozostaje osobą niekaraną, a sprawa prawomocnie zakończona nie podlega w zasadzie wzruszeniu.
- Uchylenie prawomocnego mandatu może nastąpić jedynie w sytuacji, gdy został on nałożony na czyn, który nie jest wykroczeniem skarbowym. Dokonać tego może jedynie sąd właściwy do rozpoznania sprawy, w przypadku złożenia wniosku przez ukaranego w terminie siedmiu dni od przyjęcia mandatu bądź działając z urzędu - podsumowuje ekspert.
KTO NAKŁADA MANDAT
Mandat karny może nałożyć upoważniony pracownik lub funkcjonariusz:
- urzędu skarbowego,
- urzędu celnego,
- policji,
- straży granicznej,
- Żandarmerii Wojskowej,
- inspektor kontroli skarbowej.
1872 zł wynosi maksymalna grzywna nałożona mandatem karnym
Magdalena Majkowska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA