reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Tarcza antykryzysowa 3.0 - instrumenty pomocowe w zakresie podatków i ZUS

Tarcza antykryzysowa 3.0 - instrumenty pomocowe w zakresie podatków i ZUS

W dniu 16 maja opublikowana została ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 z 14 maja 2020 r., w której znalazły się kolejne instrumenty pomocowe, dotyczące podatków i ZUS. Ustawa jest kontynuacją działań rządu w obszarze realizacji Tarczy Antykryzysowej (tzw. Tarcza antykryzysowa 3.0).

Przedstawiamy najważniejszy zmiany Tarczy antykryzysowej 3.0, wprowadzone przez ustawę z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 875).

  • OP: przy wydawaniu zaświadczenia o niezaleganiu w trybie art. 306e Ordynacji podatkowej w okresie objętym zaniechaniem poboru odsetek za zwłokę od zaległości (np. przy zapłacie PIT do 1 czerwca), tych zaległości nie będzie się uwzględniać.

  • PIT: złożenie deklaracji o wysokości daniny solidarnościowej po terminie i jej zapłata po terminie, nie później jednak niż do dnia 1 czerwca 2020 r. nie będzie skutkować karami z kodeksu karnego skarbowego – będzie to równoznaczne ze złożeniem czynnego żalu. Ponadto MF został upoważniony do wydania rozporządzenia o zaniechania poboru odsetek od daniny solidarnościowej – projekt rozporządzenia jest już przygotowany.

  • ZUS: umożliwienie skorzystania ze zwolnienia ze składek w kwietniu i maju osobom prowadzącym pozarolniczą działalność opłacającym składki wyłącznie na własne ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne w sytuacji, gdy przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, był wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r., ale dochód uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, nie był wyższy niż 7 000 zł. Na takich samych zasadach o zwolnienie ze składki zdrowotnej będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy korzystający z ulgi na start. W obydwu przypadkach warunkiem jest prowadzenie działalności przed 1 kwietnia. W przypadku, gdyby składki za kwiecień lub maj zostały opłacone, na wniosek podatnika mogą zostać zwrócone, na zasadach określonych w ustawie systemowej.

  • ZUS: Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego będzie przekazywana przez ZUS drogą elektroniczną, jeśli ubezpieczony utworzył profil w systemie teleinformatycznym ZUS. Informacja może zostać udostępniona w formie pisemnej na żądanie ubezpieczonego.

  • ZUS: wprowadzenie zasady ustalania wysokości emerytury w czerwcu 2020 r. w taki sam sposób, jak przy ustalaniu wysokości emerytury w maju 2020 r. (kwota składek będzie podlegać oprócz waloryzacji rocznej, także waloryzacji kwartalnej), jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego.

  • Pozostałe: wprowadzenie daniny publicznej na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla podmiotów dostarczających audiowizualną usługę medialną na żądanie w postaci 1,5% przychodu uzyskanego z opłat umożliwiających korzystanie z portali usług medialnych w Polsce.

  • Pozostałe: uchylenie art. 15zzs i 15zzr w specustawie z 2 marca 2020 r. (Dz.U. poz. 374, 567, 568 i 695), które dotyczyły zawieszenia albo braku rozpoczęcia biegu wskazanych terminów procesowych, sądowych i określonych przepisami administracyjnymi. Terminy, których bieg nie rozpoczął się, rozpoczynają bieg po upływie 7 dni od dnia wejścia w życie omawianej ustawy (czyli 23 maja). Terminy, których bieg uległ zawieszeniu, biegną dalej po upływie 7 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (czyli od 23 maja). Data wznowienia postępowania może budzić wątpliwości – art. 15zzs i 15zzr zostały uchylone już 16 maja, więc obecnie brakuje podstawy do zawieszenia biegu terminów. Poza tym z dniem wejścia w życie ustawy rozpoczął się bieg przedawnienia karalności czynu oraz przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa, przestępstwa i wykroczenia skarbowe oraz w sprawach o wykroczenia.

O kolejnych zmianach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Accreo

[RAPORT] KORONAWIRUS – podatki, prawo pracy, biznes

Polecamy: Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Tarcza antykryzysowa 3.0 -  instrumenty pomocowe w zakresie podatków i ZUS /shutterstock
Tarcza antykryzysowa 3.0 - instrumenty pomocowe w zakresie podatków i ZUS /shutterstock

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama