REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa matryca stawek VAT - podobne towary będą jednakowo opodatkowane

Nowa matryca stawek VAT - podobne towary będą jednakowo opodatkowane
Nowa matryca stawek VAT - podobne towary będą jednakowo opodatkowane

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 1 lipca 2020 r. wchodzi w życie nowa matryca stawek VAT. Według doradców podatkowych dzięki temu podobne towary będą podlegać jednej stawce VAT, nie będzie więc sytuacji, że musztarda jest opodatkowana inaczej niż sos musztardowy, jak obecnie.

REKLAMA

Autopromocja

Jak powiedział partner w kancelarii KNDP Andrzej Nikończyk, wejście w życie nowej matrycy VAT niesie za sobą zarówno korzyści jak i wątpliwości, na których rozwianie nie zostało wiele czasu.

"Zmiana będzie korzystna, bowiem lista pozycji towarów i usług, które będą podlegać różnym stawkom zostanie znacznie skrócona. Nie będzie już dochodzić do takich sytuacji, jak mamy obecnie, kiedy sos musztardowy i musztarda są opodatkowane różnymi stawkami" - powiedział doradca podatkowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zauważył, stawki na niektóre produkty wzrosną, np. do 23 proc. na owoce morza. Z tym wiążą się wątpliwości, nie do końca bowiem wiadomo, jak będą opodatkowane dania, w których dodatkiem będą krewetki, czy ośmiornice. Inne pytania dotyczą na przykład wyrobów higienicznych z waty - czy wszystkie nadal będą podlegały stawce obniżonej.

"To dla biznesu dość istotne kwestie. Na ich wyjaśnienie nie zostało wiele czasu" - dodał Nikończyk.

Partner w Crido Roman Namysłowski uważa, że wejście w życie zmian będzie korzystne zarówno dla podatników, jak i dla budżetu. W pierwszym przypadku mniejsze będzie ryzyko, że podobne towary zaklasyfikowane będą do grup opodatkowanych różną stawką. Z drugiej strony zostanie ograniczona możliwość manipulowania stawkami, aby zmniejszyć wysokość opodatkowania VAT-em.

Namysłowski zwrócił też uwagę na system Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS), który jest powiązany z matrycą. "Dzięki temu podatnik otrzyma interpretację, która będzie go chronić, uzyska pewność, że stosuje prawidłową stawkę" - powiedział doradca podatkowy. Jak dodał system interpretacji wydawanych przez Główny Urząd Statystyczny takiej pewności nie daje.

Polecamy: Nowa matryca stawek VAT

Nowa matryca stawek VAT miała być stosowana od 1 kwietnia 2020 r., jednak termin ten został przesunięty na 1 lipca 2020 r. Zmiana obejmuje m.in. zmianę klasyfikacji towarów i usług na potrzeby VAT, uproszczenie systemu stawek VAT, wprowadzenie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS).

Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, nowa matryca opiera się na następujących założeniach: objęciu jedną stawką w jak największym stopniu całych grup towarowych, generalnym obniżeniu stawek, zrównoważeniu efektu uproszczenia matrycy podwyżkami stawek na wybrane towary. Efektem ma być uproszczenie systemu obniżonych stawek VAT.

Resort podaje przykład pieczywa. Obecnie stawka na nie zależy od daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia. Jeśli data ta nie przekracza 14 dni to stawka wynosi 5 proc., ale gdy przekracza 14 dni – stosuje się stawkę 8 proc. W nowej matrycy stawek VAT pieczywo (sklasyfikowane w dziale CN 19 Przetwory ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka; pieczywa cukiernicze) każdego rodzaju i niezależnie od daty trwałości czy przydatności do spożycia będzie objęte stawką 5 proc.

Innym przykładem są ciastka, gdzie stawka jest zależna od daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia. Jeśli to mniej niż 45 dni, stawka wynosi 8 proc., gdy przekracza ten termin – wzrasta do 23 proc. W nowej matrycy stawek VAT ciastka (sklasyfikowane w dziale CN 19 Przetwory ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka; pieczywa cukiernicze) każdego rodzaju i niezależnie od daty trwałości czy przydatności do spożycia będą objęte stawką 5 proc.

W przypadku owoców większość z nich jest opodatkowana stawką 5 proc., stawka 8 proc. ma zastosowanie do owoców tropikalnych, cytrusowych i podzwrotnikowych. W nowej matrycy stawek VAT wszystkie owoce (sklasyfikowane w dziale CN 08 Owoce i orzechy jadalne; skórki owoców cytrusowych lub melonów) będą objęte stawką 5 proc.

Ministerstwo informuje, że 1 lipca spadnie też stawka na niektóre orzechy (np. migdały, pistacje) - z 8 proc. do 5 proc.; zupy, buliony, żywność homogenizowana – w tym również dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego – z 8 proc. do 5 proc.

W przypadku musztardy, niektórych przypraw przetworzonych (np. pieprzu, gałki muszkatołowej, tymianku) stawka spadnie z 23 proc. do 8 proc. Produkty dla niemowląt i dzieci tj. żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci, smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe będzie opodatkowana stawką 5 proc. (wobec 8 proc. obecnie). Taka sama obniżka ma objąć artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy).

Zgodnie z informacją MF na niektóre towary stawki VAT wzrosną. Zaliczają się do nich homary i ośmiornice oraz inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne (m.in. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetwory z nich, kawior oraz namiastki kawioru, jak również sprzedawane w różnego rodzaju placówkach gastronomicznych posiłki, których składnikiem są te produkty (podwyżka z 5 proc. i 8 proc. do 23 proc.)

Z 8 proc. na 23 proc. wzrośnie też stawka na lód używany do celów spożywczych i celów chłodniczych oraz drewno opałowe. (PAP)

Autor: Marcin Musiał
mmu/ skr/

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana formy opodatkowania w 2025 r. Do kiedy i jak może to zrobić przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą?

Początek każdego roku kalendarzowego to dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą okazja do analizy wyniku finansowego firmy. Czasami okazuje się, że stosowany dotąd sposób rozliczeń przestał być opłacalny lub nie sprawdził się. Zbyt niskie przychody, przekroczenie obowiązujących limitów czy też zmiana skali działalności skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań. Wyjaśniamy, jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej.

Uwaga! Twój e-mail do urzędu może być nieważny. Ministerstwo Finansów wyjaśnia pułapkę e-Doręczeń

Czy twoje pismo do urzędu faktycznie dotarło na czas? Ministerstwo Finansów ostrzega: liczy się data nadania, a nie potwierdzenie odbioru! Sprawdź, jak uniknąć kosztownych konsekwencji przy wysyłce dokumentów drogą elektroniczną.

Cyfrowy obieg dokumentów do podpisu w małych i dużych firmach

Nowoczesny obieg dokumentów do podpisu to przyszłość Twojej firmy. Eliminuje opóźnienia, ogranicza ryzyko błędów i gwarantuje bezpieczeństwo danych. Wprowadź cyfrowe rozwiązania i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać.

Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

REKLAMA

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

REKLAMA