Nagrody za walkę z chorobami zakaźnymi zwierząt nie będą opodatkowane PIT
REKLAMA
REKLAMA
Zaniechanie poboru PIT od nagród za przyczynienie się do szybkiej likwidacji choroby zakaźnej zwierząt
Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów (przychodów) z tytułu nagród za przyczynienie się do szybkiej likwidacji choroby zakaźnej zwierząt.
Jak podano w uzasadnieniu do projektu, nagrody te przyznawane są na podstawie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt przez wojewódzkiego lekarza weterynarii, na wniosek powiatowego lekarza weterynarii, osobom, którym nie przysługuje odszkodowanie.
REKLAMA
Odszkodowanie z budżetu, jak wyjaśniono, przysługuje za zwierzęta zabite lub poddane ubojowi z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej. Chodzi o bydło, świnie, owce, kozy, konie, kury, kaczki, gęsi, indyki, perlice, przepiórki, kuropatwy, bażanty, strusie (Struthio camelus), jeleniowate utrzymywane w warunkach fermowych (jeleń szlachetny – Cervus elaphus, jeleń sika – Cervus nippon i daniel – Dama dama), rodziny pszczele (pszczoła miodna – Apis mellifera) oraz ryby słodkowodne.
Odszkodowanie przysługuje też za zniszczone produkty pochodzenia zwierzęcego - w rozumieniu przepisów o produktach pochodzenia zwierzęcego, czyli jaja wylęgowe, pasze, a także za sprzęt, który nie może być odkażony.
Odszkodowanie takie podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT, Natomiast nagroda zaliczana jest do przychodów z tytułu tzw. innych źródeł. Podatnicy, którzy ją otrzymali muszą uwzględnić ją w zeznaniu podatkowym i opodatkować według skali podatkowej (17 proc. i 32 proc.).
"Zarówno odszkodowanie, jak i nagroda związane są z działaniami mającymi na celu zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt. Z tego względu jest uzasadnione, żeby odszkodowanie i nagroda traktowane były na równi również w zakresie skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych. Skoro odszkodowanie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, to jest uzasadnione niepobieranie podatku także od nagrody przysługującej osobom, które przyczyniły się do szybkiej likwidacji choroby zakaźnej" - tłumaczyło MF.
Resort wskazał, że w Polsce cały czas występują przypadki choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF). Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w pierwszym półroczu 2020 r. wypłacono 13 nagród w łącznej wysokości 310 746 zł (12 z nich dotyczyło choroby ASF).
Dodano, że zaniechaniem poboru podatku dochodowego objęte były nagrody wypłacone w latach 2018 i 2019.
Aktualnie projekt przewiduje zaniechanie poboru PIT z tytułu tych nagród uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. Według MF zmiana "pozwoli na rozważenie i podjęcie takich działań, które nie wymagałyby w przyszłości wydawania kolejnych rozporządzeń dotyczących zaniechania poboru podatku dochodowego od wypłaconych nagród np. poprzez uregulowanie tej kwestii w ustawie PIT".
Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)
autor: Marcin Musiał
mmu/ amac/
Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Polecamy: INFORLEX Biznes
Polecamy: PIT 2020. Komentarz
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat