Spadkobierca nie musi składać PIT za zmarłego
REKLAMA
Śmierć osoby będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych jest zdarzeniem, które rodzi obowiązki po stronie spadkobierców.
Jeśli śmierć spadkodawcy następuje w trakcie roku podatkowego, powstaje problem ostatecznego rozliczenia podatku. Jak wyjaśniła Magdalena Mucha-Prymas, menedżer podatkowy w BDO Numerica, skutkiem śmierci podatnika jest przejęcie przez spadkobierców podatnika podatkowych praw i obowiązków majątkowych, a także w określonych sytuacjach praw niemajątkowych, co wynika z art. 97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
- Obowiązek złożenia zeznania ciąży na podatniku i nie przechodzi on na spadkobierców - podkreśliła Magdalena Mucha-Prymas.
Jednocześnie dodała, że zgodnie z art. 104 par. 1 Ordynacji podatkowej organ podatkowy informuje spadkobierców o wysokości dochodu lub przychodu spadkodawcy oraz o wysokości wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy lub podatku, podając równocześnie przypadającą do zapłaty kwotę podatku lub kwotę nadpłaty.
- Jeżeli spadkodawca nabył ulgi, bądź poniósł wydatki uprawniające do odliczeń od dochodu i podatku, spadkobierca powinien w terminie 30 dni od dnia otrzymania takiej informacji zawiadomić organ podatkowy o wysokości wydatków uprawniających do ulg i odliczeń. Po upływie tego terminu organ podatkowy doręcza spadkobiercom decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego lub stwierdzającą nadpłatę - tłumaczyła nasza rozmówczyni.
Według niej, spadkobiercy są również uprawnieni do żądania zwrotu nadpłaty przysługującej spadkodawcy. Oprocentowanie nadpłaty przysługującej spadkodawcy jest naliczane do dnia otwarcia spadku. W celu otrzymania kwoty nadpłaty spadkobiercy powinni wystąpić ze zgodnym wnioskiem o dokonanie zwrotu nadpłaty, równocześnie określając, w jakich proporcjach powinna być zwrócona poszczególnym spadkobiercom kwota nadpłaty.
EWA MATYSZEWSKA
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat