REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatnik musi sam obliczyć wysokość dochodów

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Jeśli rok podatkowy w kraju, w którym pracuje Polak, nie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, podatnik musi sam obliczyć dochody uzyskane za granicą i wykazać je w polskim PIT.


Polacy pracujący za granicą mogą mieć problemy z rozliczeniem zagranicznych zarobków. Kłopoty mogą pojawić się, gdy w państwie, w którym dana osoba pracuje, okres rozliczeniowy w podatku dochodowym od osób fizycznych jest inny niż w Polsce, a więc nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Może wtedy dojść do sytuacji, w której polski podatnik, który w Polsce z rocznych dochodów musi rozliczyć się do końca kwietnia, od zagranicznego pracodawcy dostanie informacje o uzyskanych dochodach dopiero w maju. W takich przypadkach niestety trzeba radzić sobie samemu.


Samodzielne wyliczenia


Doktor Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i adiunkt UW, wyjaśnił, że rzeczywiście w niektórych ustawodawstwach podatkowych rok podatkowy dla osób fizycznych nie odpowiada rokowi kalendarzowemu i może faktycznie polskim rezydentom przysporzyć wielu niedogodności natury techniczno-administracyjnej.

- Niestety, nie ma innego rozwiązania niż samemu dokonać - dla celów złożenia zeznania podatkowego w Polsce - stosownego podziału dochodów uzyskanego za granicą w danym roku podatkowym (innym niż rok kalendarzowy) na dwie części odpowiadające każdemu z poszczególnych lat kalendarzowych - wyjaśnił dr Fiszer.

Jednocześnie dodał, że w państwach, w których pracodawca działający jako płatnik dokonuje obliczenia i poboru podatku (tzw. system pay-as-you-earn, czyli PAYE, obowiązujący m.in. w Wielkiej Brytanii czy Irlandii), uzyskanie od pracodawcy miarodajnej informacji (zestawienia) na temat kwoty dochodu w danym roku kalendarzowym i kwoty zapłaconych/pobranych w tym roku zaliczek, nie powinno być trudne.

W przypadku rozliczania dochodów zagranicznych w Polsce mogą pojawić się kłopoty z zastosowaniem metody podwójnego opodatkowania wynikającej z danej umowy międzynarodowej.


Problemy z podatkiem


Zdaniem Ewy Opalińskiej, doradcy podatkowego w Kancelarii Prawnej GLN, dotyczy to w szczególności metody proporcjonalnego odliczenia. Metoda ta polega na odliczeniu od podatku, jaki jest należny w Polsce, od całości dochodów danej osoby osiągniętych w roku kalendarzowym, podatku zapłaconego za granicą, nie więcej jednak niż kwoty podatku polskiego należnego od dochodów zagranicznych.

- Problem pojawi się w sytuacji, gdy termin ostatecznego rozliczenia się z całości dochodów w Polsce jest wcześniejszy niż termin składania zeznań rocznych za granicą. W tej sytuacji nie jest znana ostateczna kwota podatku zagranicznego do odliczenia - wskazała Ewa Opalińska.

Według niej, jak wynika z praktyki organów podatkowych w tym zakresie, pojęcie podatku do odliczenia odnosi się do podatku faktycznie uiszczonego (np. interpretacja naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu z 25 października 2005 r.; nr PDII/415-33/AG/05), zatem na podstawie informacji o uiszczonych zaliczkach na podatek za granicą (np. odcinki płacy otrzymane od pracodawcy), dana osoba ma prawo odliczyć podatek faktycznie zapłacony, pomimo że jego ostateczna kwota nie będzie jeszcze znana.

- Jednak takie postępowanie może się wiązać z ryzykiem podatkowym wynikającym z zawyżenia kwoty podatku do odliczenia. W przypadku bowiem, gdyby w ostatecznym rozliczeniu dana osoba otrzymała zwrot nadpłaconego podatku zagranicznego, powstanie konieczność skorygowania deklaracji złożonej w Polsce i tym samym dopłacenia należnego podatku wraz z odsetkami - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Podkreśliła również, że tym samym, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo otrzymania zwrotu podatku zagranicznego, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest nieodliczanie kwoty podatku faktycznie zapłaconego za granicą do czasu ustalenia jego ostatecznej kwoty i ewentualne późniejsze wystąpienie z wnioskiem o zwrot nadpłaty podatku w Polsce.


Ważne!

Tam, gdzie płatnik dokonuje obliczenia i poboru podatku (m.in. Wielka Brytania i Irlandia), podatnik nie powinien mieć problemów z uzyskaniem zestawienia zawierającego kwotę dochodu oraz wysokość zapłaconych zaliczek na podatek


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA