REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uchwały dyscyplinują fiskusa

Aleksandra Tarka

REKLAMA

Na rozpoznanie w Izbie Finansowej NSA czeka aż 17 pytań prawnych. Są one efektem niejasnych przepisów podatkowych.


Skomplikowane przepisy, ich częste zmiany, a nierzadko również niedoróbki legislacyjne czy brak regulacji przejściowych zmuszają składy orzekające do kierowania pytań prawnych. Eksperci są zgodni - uchwały poszerzonych składów mają bardzo pozytywny wpływ na praktykę podatkową. Nie tylko niwelują rozbieżności w orzecznictwie, ale przede wszystkim dyscyplinują organy podatkowe i pozytywnie wpływają na działalność ustawodawczą, jak wyjaśnia Jarosław Ostrowski, radca prawny i doradca podatkowy z Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy, oddział w Toruniu. Jego zdaniem działalność NSA koryguje praktykę organów podatkowych oraz pozytywnie wpływa na działalność ustawodawczą.


Lepsza jakość prawa


NSA podejmuje uchwały mające na celu wyjaśnienie przepisów prawnych, których stosowanie wywołało rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych, a także uchwały zawierające rozstrzygnięcie zagadnień prawnych budzących poważne wątpliwości w konkretnej sprawie. Oba rodzaje uchwał podejmowane są w składzie siedmiu sędziów, całej izby bądź w pełnym składzie.

- Już choćby z tej przyczyny są one respektowane w procesie stosowania i stanowienia prawa, wpływając na poprawę jakości prawa podatkowego - podkreśla nasz rozmówca.

Podobnego zdania jest Aleksandra Krawczyk, konsultant w dziale doradztwa podatkowego firmy Deloitte.

- Znaczenia roli uchwał NSA w praktyce podatkowej nie sposób przecenić - podkreśla.

Przypomina, że często stanowią one decydujący głos w interpretacji niejasnych przepisów.

- Jako przykład można wymienić uchwałę w składzie siedmiu sędziów z 8 stycznia 2007 r. o sygn. akt I FPS 1/06, rozstrzygającą, że użytkowanie wieczyste jest dostawą towarów na gruncie VAT - dodaje Aleksandra Krawczyk.

Jej zdaniem stanowiska wypracowane przez uchwały NSA odgrywają niezaprzeczalną rolę w procesie wykładni prawa podatkowego i wielokrotnie dyscyplinują organy podatkowe.

- W sytuacji wieloznaczności przepisów podatkowych i związanych z tym rozbieżności w interpretacjach organów, uchwały NSA stanowią ważny czynnik stabilizujący praktykę podatkową - dodaje.


Łatwiejsza ocena ryzyka


O tym, że uchwały NSA mają ogromne znaczenie w praktyce stosowania prawa podatkowego, przekonany jest również Marek Kolibski, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg.

- Dla doradców podatkowych podjęcie uchwały przez NSA przesądza ocenę ryzyka podatkowego określonego sposobu postępowania podatnika. Jeśli podatnik zastosuje się do uchwały, minimalizuje ona ryzyko podatkowe. Przykładem może być uchwała NSA pozwalająca na nielimitowane odliczenie darowizn kościelnych - twierdzi nasz rozmówca.

Dodaje, że uchwały NSA są często najważniejszym argumentem w postępowaniach podatkowych. Jeśli np. w trakcie postępowania podatkowego NSA w innej sprawie podejmie uchwałę, to wynik pierwszej sprawy jest już niemal przesądzony.

Na rozpoznanie przez poszerzone składy sędziów Izby Finansowej czeka obecnie 17 pytań prawnych. Aż trzy z nich dotyczą wątpliwości powstałych na gruncie nowej ustawy o VAT.


Będą nowe wątpliwości


Okazuje się, że również nowe przepisy mogą bardzo szybko wywoływać poważne wątpliwości. Jedno z pytań dotyczy tego, czy czy definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie o VAT stanowi prawidłową implementację prawa UE w zakresie, w jakim za działalność uznaje się również czynność, która została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar jej wykonywania w sposób częstotliwy. Pytania dotyczą także podatków dochodowych.

Na odpowiedź NSA czekają cztery pytania dotyczące PIT i dwa z zakresu CIT. Izba Finansowa NSA została zapytana m.in. o to, czy wniosek osoby samotnie wychowującej dziecko o opodatkowanie w sposób preferencyjny mógł być złożony po terminie przewidzianym do złożenia zeznania rocznego. Składy orzekające mają też problemy ze stosowaniem procedur. Po trzy pytania sędziowie zadali w zakresie przepisów Ordynacji podatkowej i samej procedury sądowo-administracyjnej. Jedno pytanie dotyczy postępowania egzekucyjnego w administracji.


Sąd może zadać pytanie
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

13 uchwał podjął NSA w 2006 roku, wydał też dwa wyroki w poszerzonym składzie i dwa razy odmówił podjęcia uchwały


Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

  Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

  REKLAMA