REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokie grzywny dla nieuczciwych podatników

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Wyłudzenie zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych grozi karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności.


Obowiązujące przepisy przewidują dotkliwe sankcje za wyłudzenie zwrotu VAT na materiały budowlane. O rekompensatę mogą ubiegać się osoby fizyczne, które w okresie od 1 maja 2004 r. do końca 2007 roku w związku z inwestycją mieszkaniową poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych, na które po 30 kwietnia 2004 r. stawka VAT wzrosła z 7 do 22 proc. Fiskus zwraca podatnikom różnicę między 22-proc. stawką podstawową a stawką preferencyjną. We wniosku o zwrot VAT należy określić wartość poniesionych wydatków w związku z inwestycjami polegającymi m.in. na budowie budynku mieszkalnego, remoncie budynku lub lokalu mieszkalnego. Wniosek o zwrot należy udokumentować m.in. wykazem faktur potwierdzających poniesione koszty.


Trzeba pamiętać, że wykaz robót budowlanych zaliczonych do remontu objętego zwrotem VAT zawiera załącznik do ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Przeprowadzone prace remontowe muszą mieścić się w tym wykazie. W przeciwnym razie rekompensata nie przysługuje.


Nieuczciwi podatnicy muszą jednak liczyć się z sankcjami grożącymi za wyłudzenie nienależnego zwrotu, określonymi w kodeksie karnym skarbowym (art. 76a). Osoba, która przez podanie danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym lub zatajenie rzeczywistego stanu rzeczy wprowadza w błąd organ podatkowy dokonujący zwrotu, narażając go na nienależny zwrot wydatków poniesionych na materiały budowlane podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych. Oznacza to, że podatnikowi może grozić zapłata grzywny w wysokości od 312 zł do 8 985 600 zł. Podatnik może zostać ukarany także karą pozbawienia wolności albo łącznie karą grzywny i karą pozbawienia wolności.


Wprowadzenie w błąd organu podatkowego może polegać m.in. na posłużeniu się podrobionymi czy też nierzetelnymi fakturami lub innymi dokumentami, które inwestor jest zobowiązany dołączyć do wniosku o zwrot VAT, np. pozwolenie na budowę, dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu. Trzeba pamiętać, że w takim wypadku, oprócz odpowiedzialności za wyłudzenie podatku na podstawie art. 76a kodeksu karnego skarbowego podatnikowi może także grozić odpowiedzialność karna za fałszowanie dokumentów.


Jeżeli kwota narażona na nienależny zwrot nie przekracza ustawowego progu (tj. 4680 zł), sprawca podlega karze grzywny jak za wykroczenie skarbowe. Kara grzywny za wykroczenie skarbowe w 2007 roku może wynieść od 93,6 zł do 18 720 zł.


PRZYKŁAD: ZWROT VAT

Podatnik wystąpił do urzędu skarbowego o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych w związku z przeprowadzanym remontem domu. Część zakupionych materiałów przed 1 maja 2004 r. nie była opodatkowana 7-proc. stawką VAT, w związku z tym podatnikowi z tytułu tych wydatków nie należała się rekompensata. Aby otrzymać wyższy zwrot podatku, podatnik posłużył się przerobionymi fakturami. Ponieważ celem takiego działania było celowe wprowadzenie w błąd organu podatkowego i narażenie go na nienależny zwrot, podatnikowi grożą sankcje karne skarbowe.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA