REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odsetki dyskontowe były kosztem działalności

Aleksandra Tarka

REKLAMA

Koszty dyskonta weksli w postaci odsetek dyskontowych i prowizji bankowych mogły być zaliczone przez podatnika do kosztów uzyskania przychodu.


Ta korzystna dla podatników interpretacja znalazła potwierdzenie w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego. Pytanie zostało skierowane w sprawie spółki akcyjnej, której organy podatkowe zakwestionowały rozliczenie podatku dochodowego za 2000 rok.


Powodem było zaliczenie przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych z tytułu zdyskontowania obcych weksli przed terminem ich wykupu.


Otóż spółka zgodziła się przyjąć od kontrahentów zapłatę w wekslach. Żeby jednak uzyskać gotówkę wcześniej niż w terminie wykupu weksla, który strony ustaliły, podatniczka złożyła weksle do dyskonta. Wyglądało to tak, że spółka przedstawiała weksle w banku przed terminem ich wykupu i otrzymywała gotówkę. Nie była to jednak cała kwota z sum wekslowych. Bank pomniejszał je o wartość obliczonego dyskonta (prowizja banku i odsetki dyskontowe). Tym samym spółka dostawała pieniądze szybciej, bo przed dniem, na jaki umówiła się z wystawcą weksla, ale w kwocie mniejszej.


Koszty dyskonta weksli spółka potraktowała jako koszty uzyskania przychodu. Innego zdania były jednak organy podatkowe. Uznały, że dyskonto weksla można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, ale dopiero w dacie wykupu weksla przez dłużnika wekslowego, a nie, jak to zrobiła spółka, w dacie jego naliczenia przez bank.


Spółka przegrała przed sądem I instancji, a NSA rozpatrując jej skargę kasacyjną, powziął wątpliwości interpretacyjne.


Ostatecznie siedmioosobowy skład NSA uznał, że podatnik w 2000 roku sporne wydatki mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie ogólnej definicji kosztów z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jak podkreślono w uzasadnieniu uchwały, nie ma wątpliwości, że spółka od czerwca do grudnia 2000 r. złożyła weksle do dyskonta. Można więc mówić o ciągłości jej działania, a weksle spełniały funkcje kredytu. W ocenie sądu odsetki dyskontowe to w tym przypadku cena kredytu, a wystawca weksla nie był obciążany z tego tytułu. To posiadacz weksla ponosił ciężar kosztów.


Jak podkreślił sąd, posłużenie się wekslami było finansowaniem bieżącej działalności, i wystawienie, a potem zdyskontowanie jest najwygodniejszą formą zapłaty, zwłaszcza gdy nabywca nie ma środków na zapłatę. W ocenie NSA spółka mogła potraktować wydatki na prowizje bankowe i odsetki dyskontowe jako celowe wydatki ponoszone w związku z przychodami z działalności.


Sygn. akt II FPS 8/06


Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA