reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wypłata środków z OFE nie zawsze jest opodatkowana

Wypłata środków z OFE nie zawsze jest opodatkowana

Wypłata środków z OFE w przypadku śmierci członka funduszu podlega PIT. Nie dotyczy to wypłaty transferowej środków na rzecz małżonka zmarłego.


Kwoty wypłacane po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub spadkobiercom co do zasady podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.


Magdalena Sapińska, ekspert podatkowy w firmie doradczej MS Consulting, wyjaśnia, że uczestnik OFE może dysponować pieniędzmi zgromadzonymi na rachunkach emerytalnych na wypadek swojej śmierci.


- Aby ułatwić procedurę wypłaty, należy wskazać osobę uposażoną. W przypadku gdy uczestnik OFE nie wskaże takiej osoby, zgromadzone pieniądze zostaną wypłacone członkom najbliższej rodziny w równych częściach, a w razie ich braku, spadkobiercom - mówi Magdalena Sapińska.


Regulacje te zawarte są w ustawie z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U. z 2004 r. nr 159, poz. 1667 z późn. zm.).


- Kwoty wypłacane po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub spadkobiercom podlegają 19-proc. zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu od osób fizycznych - wyjaśnia nasza rozmówczyni.


Nie każdy przypadek nabycia środków z OFE będzie jednak podlegał opodatkowaniu PIT. Na podatkową preferencję może liczyć małżonek zmarłego członka funduszu.


- Wolne od podatku dochodowego są wypłaty z OFE na rzecz byłego współmałżonka członka tego funduszu, przekazane na rachunek tego współmałżonka w OFE - mówi Piotr Wróbel, doradca podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego P. Wróbel i S. Reising.


Co to oznacza w praktyce? Zgodnie z ustawą o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, jeżeli w chwili śmierci członek otwartego funduszu pozostawał w związku małżeńskim, fundusz dokonuje wypłaty transferowej połowy środków zgromadzonych na rachunku zmarłego w OFE, w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej (art. 131 ustawy). Jeżeli zmarły członek funduszu wskazał osobę uprawnioną do otrzymania zgromadzonych przez niego środków, to fundusz dokona na rzecz tej osoby wypłaty 50-proc. środków. Otrzymana kwota zostanie pomniejszona o zryczałtowany podatek w wysokości 19 proc. Podatek odprowadza jako płatnik Otwarty Fundusz Emerytalny, który dokonuje wypłaty środków. Opodatkowaniu nie będzie natomiast podlegała połowa środków przekazanych na rachunek w OFE małżonka zmarłego członka.


- Nabycie w drodze spadku środków zgromadzonych na rachunku zmarłego członka OFE nie podlega podatkowi od spadków i darowizn - dodaje Piotr Wróbel.


Wyraźne wyłączenie z opodatkowania takiego nabycia zawiera art. 3 pkt 5 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama