REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa strategia KAS w I kwartale 2021 r. - więcej czynności sprawdzających i usług elektronicznych

Nowa strategia KAS w I kwartale 2021 r. - więcej czynności sprawdzających i usług elektronicznych
Nowa strategia KAS w I kwartale 2021 r. - więcej czynności sprawdzających i usług elektronicznych

REKLAMA

Nowa strategia Krajowej Administracji Skarbowej zostanie przedstawiona w pierwszym kwartale 2021 r.; w obszarze kontroli fiskus chce przesunąć ciężar na czynności sprawdzające - poinformowała PAP szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że trwają też prace nad nowelizacją ustawy o KAS.

Nowa strategia KAS w I kwartale 2021 r. - więcej usług elektronicznych i czynności sprawdzających

Jak powiedziała PAP szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska, w tym roku kończy się czteroletnia Strategia KAS na lata 2017-2020. "Pracujemy nad kolejną. Zmieni się kierunek, jeśli chodzi o działania związane z podejściem do naszych +klientów+, ich obsługą. Chcemy upraszczać język, którym się z nimi komunikujemy, upraszczać procedury i wprowadzać coraz więcej usług elektronicznych" - zapowiedziała wiceminister.

Dodała, że w obszarze kontroli nastąpi przesunięcie ciężaru na czynności sprawdzające, zarówno w przypadku kontroli celno-skarbowych, jak i podatkowych, bowiem przynoszą one znacznie lepsze efekty. "Będziemy się koncentrować na działalności analitycznej" - zaznaczyła.

Zgodnie z informacjami przekazanymi PAP przez szefową KAS, nowa Strategia na lata 2021-2024 ma być zaprezentowana w pierwszym kwartale 2021 r.

Pytana o priorytet kontroli w przyszłym roku Rzeczkowska wyjaśniła, że będzie nim obszar "potencjalnie związany z szarą strefą", nie wymieniła jednak konkretnych branż.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

"Obszary, którym się przyglądamy to te, które są najbardziej zagrożone zjawiskiem szarej strefy" - powiedziała. Wskazała, że obecnie największym zagrożeniem są nie tyle wyłudzenia zwrotu podatku, ile sztuczne obniżanie kwoty podatku do zapłaty. Tu branża nie ma znaczenia, pokusa dotyczy wszystkich. Dotyczy to zwłaszcza podatku VAT (tzw. puste faktury) i CIT (agresywne optymalizacje podatkowe).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Będziemy brać pod uwagę sytuację gospodarczą i epidemiczną. Nie chcemy utrudniać funkcjonowania firm w tym trudnym czasie, ale nie oznacza to przyzwolenia na nielegalną działalność. Naszym celem jest wsparcie legalnych biznesów " - podkreśliła.

Nowelizacja ustawy o KAS

Pytana o plany legislacyjne dotyczące KAS wiceminister poinformowała, że przede wszystkim trwają prace nad nowelizacją ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. "Po trzech latach funkcjonowania KAS mamy kilka refleksji, wniosków na temat samej organizacji, jej potrzeb, czy narzędzi uszczelniających system" - powiedziała.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Szefowa KAS nie ujawniła szczegółów, tłumacząc że projekt jest na wczesnym etapie prac, w konsultacjach wewnętrznych. "Ustalamy, w jakim kształcie te przepisy mogłyby funkcjonować” - tłumaczy Rzeczkowska.

VAT od handlu internetowego

W przyszłym roku planowane są zmiany uszczelniające handel elektroniczny towarami m.in. z Chin, związane z wejściem w życie unijnego pakietu VAT e-commerce. Dotyczy ona zarówno dyrektywy UE w sprawie VAT, ale również przepisów celnych w zakresie danych, które mają zawierać zgłoszenia celne.

Autopromocja

Akademia podatków 2023/2024

Uczestnicy szkolenia przypomną podstawowe zagadnienia dotyczące opodatkowania, które często uchodzą uwadze, a mają kluczowe znaczenie. Prowadzący wskaże jak rozliczać VAT i o czym pamiętać, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie najmu prywatnego.

Szkolenie: VAT w transakcjach krajowych 2023

"Pakiet przyniesie przede wszystkim ujednolicenie zasad gry na całym unijnym rynku. W tej chwili w niektórych państwach Wspólnoty przesyłki o niskiej wartości, do 22 euro, w ogóle nie podlegają należnościom podatkowym, a w innych już tak. Uszczelnienie odpraw w jednym kraju i wnikliwa kontrola przesyłek powodują, że wpływają one na dany rynek z innego państwa członkowskiego, gdzie odprawa jest łatwiejsza" - tłumaczy rozmówczyni PAP.

Podała przykład Szwecji, która dość wysokimi opłatami pocztowymi chciała ukrócić taki import ze Wschodu. Okazało się, że zmniejszyła się ilość przesyłek dystrybuowana przez pocztę szwedzką, ale wzrósł ich napływ z innych krajów UE w ramach wolnego rynku.

"Dlatego jednolite warunki dla wszystkich krajów są bardzo istotne. Niezależnie od wartości, takie przesyłki będą podlegały VAT, a powyżej wartości 150 euro także należnościom celnym. Zasadniczą zmianą w przypadku Polski będzie też wprowadzenie obsługi tego importu tylko w drodze zgłoszeń elektronicznych i danych elektronicznych przekazywanych przez operatorów kurierskich bądź Pocztę Polską, podmioty które dokonują odpraw tych towarów" - powiedziała Rzeczkowska.

"W przypadku firm kurierskich wymiana danych elektronicznych odbywa się od lat i większych problemów z kontrolą i odprawą nie ma. Natomiast dla Poczty Polskiej, ale także innych poczt w UE, zmiana ta może być dużym wyzwaniem. Poczty zasadniczo nie przekazują elektronicznie danych dotyczących odprawy celnej do systemów skarbowo-celnych krajów UE" - dodała szefowa KAS.

Wiceminister wyjaśniła, że obecnie dane towarzyszące przesyłkom pocztowym są bardzo ograniczone. Ich liczba się zwiększy, co znacznie ułatwi identyfikację przesyłek, umożliwi KAS prowadzenie analizy ryzyka i lepszą weryfikację zawartości.

"Oczywiście to na pewno nie załatwi od razu, od 1 lipca 2021 r., wszystkich problemów" - oceniła. "Skala obrotów jest bardzo duża, a jakość danych przekazywanych przez platformy sprzedaży, czy sprzedawców - przede wszystkim z Chin - pozostawia wiele do życzenia. Ale wprowadzenie nowych obowiązków będzie zmianą jakościową. Będziemy w stanie zdecydowanie więcej zweryfikować, sprawdzić i tym samym uszczelnić rynek" - zaznaczyła.

Aby nowe regulacje wdrożyć do polskiego prawa konieczna jest zmiana ustawy o VAT. "Trwa dyskusja nad ostateczną konstrukcją przepisów, aby z jednej strony system był szczelny, ale z drugiej strony nie okazało się, że nie jesteśmy w stanie obsłużyć importowanych przesyłek" - dodała.

Twój e-PIT 2021

Wiceminister zapowiedziała także kolejną edycję programu Twój e-PIT, uwzględniającą zmiany w obszarze prawa podatkowego, oraz uruchomienie e-Urzędu Skarbowego.

Nowe usługi elektroniczne - płatności online

"Chcielibyśmy udostępnić nowe usługi, które wiązałyby się z przyspieszeniem procesu wydawania zaświadczeń o niezaleganiu w podatkach. Chcielibyśmy też uruchomić usługę płatności online" - powiedziała. Toczą się także prace nad odmiejscowieniem usług, aby podatnik mógł swoje sprawy w urzędzie załatwiać niezależnie od tego, gdzie ma siedzibę. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  REKLAMA