REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa strategia KAS w I kwartale 2021 r. - więcej czynności sprawdzających i usług elektronicznych

Nowa strategia KAS w I kwartale 2021 r. - więcej czynności sprawdzających i usług elektronicznych
Nowa strategia KAS w I kwartale 2021 r. - więcej czynności sprawdzających i usług elektronicznych

REKLAMA

REKLAMA

Nowa strategia Krajowej Administracji Skarbowej zostanie przedstawiona w pierwszym kwartale 2021 r.; w obszarze kontroli fiskus chce przesunąć ciężar na czynności sprawdzające - poinformowała PAP szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że trwają też prace nad nowelizacją ustawy o KAS.

Nowa strategia KAS w I kwartale 2021 r. - więcej usług elektronicznych i czynności sprawdzających

Jak powiedziała PAP szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska, w tym roku kończy się czteroletnia Strategia KAS na lata 2017-2020. "Pracujemy nad kolejną. Zmieni się kierunek, jeśli chodzi o działania związane z podejściem do naszych +klientów+, ich obsługą. Chcemy upraszczać język, którym się z nimi komunikujemy, upraszczać procedury i wprowadzać coraz więcej usług elektronicznych" - zapowiedziała wiceminister.

Autopromocja

Dodała, że w obszarze kontroli nastąpi przesunięcie ciężaru na czynności sprawdzające, zarówno w przypadku kontroli celno-skarbowych, jak i podatkowych, bowiem przynoszą one znacznie lepsze efekty. "Będziemy się koncentrować na działalności analitycznej" - zaznaczyła.

Zgodnie z informacjami przekazanymi PAP przez szefową KAS, nowa Strategia na lata 2021-2024 ma być zaprezentowana w pierwszym kwartale 2021 r.

Pytana o priorytet kontroli w przyszłym roku Rzeczkowska wyjaśniła, że będzie nim obszar "potencjalnie związany z szarą strefą", nie wymieniła jednak konkretnych branż.

"Obszary, którym się przyglądamy to te, które są najbardziej zagrożone zjawiskiem szarej strefy" - powiedziała. Wskazała, że obecnie największym zagrożeniem są nie tyle wyłudzenia zwrotu podatku, ile sztuczne obniżanie kwoty podatku do zapłaty. Tu branża nie ma znaczenia, pokusa dotyczy wszystkich. Dotyczy to zwłaszcza podatku VAT (tzw. puste faktury) i CIT (agresywne optymalizacje podatkowe).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Będziemy brać pod uwagę sytuację gospodarczą i epidemiczną. Nie chcemy utrudniać funkcjonowania firm w tym trudnym czasie, ale nie oznacza to przyzwolenia na nielegalną działalność. Naszym celem jest wsparcie legalnych biznesów " - podkreśliła.

Nowelizacja ustawy o KAS

Pytana o plany legislacyjne dotyczące KAS wiceminister poinformowała, że przede wszystkim trwają prace nad nowelizacją ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. "Po trzech latach funkcjonowania KAS mamy kilka refleksji, wniosków na temat samej organizacji, jej potrzeb, czy narzędzi uszczelniających system" - powiedziała.

Szefowa KAS nie ujawniła szczegółów, tłumacząc że projekt jest na wczesnym etapie prac, w konsultacjach wewnętrznych. "Ustalamy, w jakim kształcie te przepisy mogłyby funkcjonować” - tłumaczy Rzeczkowska.

VAT od handlu internetowego

W przyszłym roku planowane są zmiany uszczelniające handel elektroniczny towarami m.in. z Chin, związane z wejściem w życie unijnego pakietu VAT e-commerce. Dotyczy ona zarówno dyrektywy UE w sprawie VAT, ale również przepisów celnych w zakresie danych, które mają zawierać zgłoszenia celne.

"Pakiet przyniesie przede wszystkim ujednolicenie zasad gry na całym unijnym rynku. W tej chwili w niektórych państwach Wspólnoty przesyłki o niskiej wartości, do 22 euro, w ogóle nie podlegają należnościom podatkowym, a w innych już tak. Uszczelnienie odpraw w jednym kraju i wnikliwa kontrola przesyłek powodują, że wpływają one na dany rynek z innego państwa członkowskiego, gdzie odprawa jest łatwiejsza" - tłumaczy rozmówczyni PAP.

Podała przykład Szwecji, która dość wysokimi opłatami pocztowymi chciała ukrócić taki import ze Wschodu. Okazało się, że zmniejszyła się ilość przesyłek dystrybuowana przez pocztę szwedzką, ale wzrósł ich napływ z innych krajów UE w ramach wolnego rynku.

"Dlatego jednolite warunki dla wszystkich krajów są bardzo istotne. Niezależnie od wartości, takie przesyłki będą podlegały VAT, a powyżej wartości 150 euro także należnościom celnym. Zasadniczą zmianą w przypadku Polski będzie też wprowadzenie obsługi tego importu tylko w drodze zgłoszeń elektronicznych i danych elektronicznych przekazywanych przez operatorów kurierskich bądź Pocztę Polską, podmioty które dokonują odpraw tych towarów" - powiedziała Rzeczkowska.

"W przypadku firm kurierskich wymiana danych elektronicznych odbywa się od lat i większych problemów z kontrolą i odprawą nie ma. Natomiast dla Poczty Polskiej, ale także innych poczt w UE, zmiana ta może być dużym wyzwaniem. Poczty zasadniczo nie przekazują elektronicznie danych dotyczących odprawy celnej do systemów skarbowo-celnych krajów UE" - dodała szefowa KAS.

Wiceminister wyjaśniła, że obecnie dane towarzyszące przesyłkom pocztowym są bardzo ograniczone. Ich liczba się zwiększy, co znacznie ułatwi identyfikację przesyłek, umożliwi KAS prowadzenie analizy ryzyka i lepszą weryfikację zawartości.

"Oczywiście to na pewno nie załatwi od razu, od 1 lipca 2021 r., wszystkich problemów" - oceniła. "Skala obrotów jest bardzo duża, a jakość danych przekazywanych przez platformy sprzedaży, czy sprzedawców - przede wszystkim z Chin - pozostawia wiele do życzenia. Ale wprowadzenie nowych obowiązków będzie zmianą jakościową. Będziemy w stanie zdecydowanie więcej zweryfikować, sprawdzić i tym samym uszczelnić rynek" - zaznaczyła.

Aby nowe regulacje wdrożyć do polskiego prawa konieczna jest zmiana ustawy o VAT. "Trwa dyskusja nad ostateczną konstrukcją przepisów, aby z jednej strony system był szczelny, ale z drugiej strony nie okazało się, że nie jesteśmy w stanie obsłużyć importowanych przesyłek" - dodała.

Twój e-PIT 2021

Wiceminister zapowiedziała także kolejną edycję programu Twój e-PIT, uwzględniającą zmiany w obszarze prawa podatkowego, oraz uruchomienie e-Urzędu Skarbowego.

Nowe usługi elektroniczne - płatności online

"Chcielibyśmy udostępnić nowe usługi, które wiązałyby się z przyspieszeniem procesu wydawania zaświadczeń o niezaleganiu w podatkach. Chcielibyśmy też uruchomić usługę płatności online" - powiedziała. Toczą się także prace nad odmiejscowieniem usług, aby podatnik mógł swoje sprawy w urzędzie załatwiać niezależnie od tego, gdzie ma siedzibę. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA