REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa strategia KAS w I kwartale 2021 r. - więcej czynności sprawdzających i usług elektronicznych

Nowa strategia KAS w I kwartale 2021 r. - więcej czynności sprawdzających i usług elektronicznych
Nowa strategia KAS w I kwartale 2021 r. - więcej czynności sprawdzających i usług elektronicznych

REKLAMA

REKLAMA

Nowa strategia Krajowej Administracji Skarbowej zostanie przedstawiona w pierwszym kwartale 2021 r.; w obszarze kontroli fiskus chce przesunąć ciężar na czynności sprawdzające - poinformowała PAP szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że trwają też prace nad nowelizacją ustawy o KAS.

Nowa strategia KAS w I kwartale 2021 r. - więcej usług elektronicznych i czynności sprawdzających

Jak powiedziała PAP szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska, w tym roku kończy się czteroletnia Strategia KAS na lata 2017-2020. "Pracujemy nad kolejną. Zmieni się kierunek, jeśli chodzi o działania związane z podejściem do naszych +klientów+, ich obsługą. Chcemy upraszczać język, którym się z nimi komunikujemy, upraszczać procedury i wprowadzać coraz więcej usług elektronicznych" - zapowiedziała wiceminister.

REKLAMA

Autopromocja

Dodała, że w obszarze kontroli nastąpi przesunięcie ciężaru na czynności sprawdzające, zarówno w przypadku kontroli celno-skarbowych, jak i podatkowych, bowiem przynoszą one znacznie lepsze efekty. "Będziemy się koncentrować na działalności analitycznej" - zaznaczyła.

Zgodnie z informacjami przekazanymi PAP przez szefową KAS, nowa Strategia na lata 2021-2024 ma być zaprezentowana w pierwszym kwartale 2021 r.

Pytana o priorytet kontroli w przyszłym roku Rzeczkowska wyjaśniła, że będzie nim obszar "potencjalnie związany z szarą strefą", nie wymieniła jednak konkretnych branż.

"Obszary, którym się przyglądamy to te, które są najbardziej zagrożone zjawiskiem szarej strefy" - powiedziała. Wskazała, że obecnie największym zagrożeniem są nie tyle wyłudzenia zwrotu podatku, ile sztuczne obniżanie kwoty podatku do zapłaty. Tu branża nie ma znaczenia, pokusa dotyczy wszystkich. Dotyczy to zwłaszcza podatku VAT (tzw. puste faktury) i CIT (agresywne optymalizacje podatkowe).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Będziemy brać pod uwagę sytuację gospodarczą i epidemiczną. Nie chcemy utrudniać funkcjonowania firm w tym trudnym czasie, ale nie oznacza to przyzwolenia na nielegalną działalność. Naszym celem jest wsparcie legalnych biznesów " - podkreśliła.

Nowelizacja ustawy o KAS

Pytana o plany legislacyjne dotyczące KAS wiceminister poinformowała, że przede wszystkim trwają prace nad nowelizacją ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. "Po trzech latach funkcjonowania KAS mamy kilka refleksji, wniosków na temat samej organizacji, jej potrzeb, czy narzędzi uszczelniających system" - powiedziała.

Szefowa KAS nie ujawniła szczegółów, tłumacząc że projekt jest na wczesnym etapie prac, w konsultacjach wewnętrznych. "Ustalamy, w jakim kształcie te przepisy mogłyby funkcjonować” - tłumaczy Rzeczkowska.

VAT od handlu internetowego

W przyszłym roku planowane są zmiany uszczelniające handel elektroniczny towarami m.in. z Chin, związane z wejściem w życie unijnego pakietu VAT e-commerce. Dotyczy ona zarówno dyrektywy UE w sprawie VAT, ale również przepisów celnych w zakresie danych, które mają zawierać zgłoszenia celne.

"Pakiet przyniesie przede wszystkim ujednolicenie zasad gry na całym unijnym rynku. W tej chwili w niektórych państwach Wspólnoty przesyłki o niskiej wartości, do 22 euro, w ogóle nie podlegają należnościom podatkowym, a w innych już tak. Uszczelnienie odpraw w jednym kraju i wnikliwa kontrola przesyłek powodują, że wpływają one na dany rynek z innego państwa członkowskiego, gdzie odprawa jest łatwiejsza" - tłumaczy rozmówczyni PAP.

REKLAMA

Podała przykład Szwecji, która dość wysokimi opłatami pocztowymi chciała ukrócić taki import ze Wschodu. Okazało się, że zmniejszyła się ilość przesyłek dystrybuowana przez pocztę szwedzką, ale wzrósł ich napływ z innych krajów UE w ramach wolnego rynku.

"Dlatego jednolite warunki dla wszystkich krajów są bardzo istotne. Niezależnie od wartości, takie przesyłki będą podlegały VAT, a powyżej wartości 150 euro także należnościom celnym. Zasadniczą zmianą w przypadku Polski będzie też wprowadzenie obsługi tego importu tylko w drodze zgłoszeń elektronicznych i danych elektronicznych przekazywanych przez operatorów kurierskich bądź Pocztę Polską, podmioty które dokonują odpraw tych towarów" - powiedziała Rzeczkowska.

"W przypadku firm kurierskich wymiana danych elektronicznych odbywa się od lat i większych problemów z kontrolą i odprawą nie ma. Natomiast dla Poczty Polskiej, ale także innych poczt w UE, zmiana ta może być dużym wyzwaniem. Poczty zasadniczo nie przekazują elektronicznie danych dotyczących odprawy celnej do systemów skarbowo-celnych krajów UE" - dodała szefowa KAS.

Wiceminister wyjaśniła, że obecnie dane towarzyszące przesyłkom pocztowym są bardzo ograniczone. Ich liczba się zwiększy, co znacznie ułatwi identyfikację przesyłek, umożliwi KAS prowadzenie analizy ryzyka i lepszą weryfikację zawartości.

"Oczywiście to na pewno nie załatwi od razu, od 1 lipca 2021 r., wszystkich problemów" - oceniła. "Skala obrotów jest bardzo duża, a jakość danych przekazywanych przez platformy sprzedaży, czy sprzedawców - przede wszystkim z Chin - pozostawia wiele do życzenia. Ale wprowadzenie nowych obowiązków będzie zmianą jakościową. Będziemy w stanie zdecydowanie więcej zweryfikować, sprawdzić i tym samym uszczelnić rynek" - zaznaczyła.

Aby nowe regulacje wdrożyć do polskiego prawa konieczna jest zmiana ustawy o VAT. "Trwa dyskusja nad ostateczną konstrukcją przepisów, aby z jednej strony system był szczelny, ale z drugiej strony nie okazało się, że nie jesteśmy w stanie obsłużyć importowanych przesyłek" - dodała.

Twój e-PIT 2021

Wiceminister zapowiedziała także kolejną edycję programu Twój e-PIT, uwzględniającą zmiany w obszarze prawa podatkowego, oraz uruchomienie e-Urzędu Skarbowego.

Nowe usługi elektroniczne - płatności online

"Chcielibyśmy udostępnić nowe usługi, które wiązałyby się z przyspieszeniem procesu wydawania zaświadczeń o niezaleganiu w podatkach. Chcielibyśmy też uruchomić usługę płatności online" - powiedziała. Toczą się także prace nad odmiejscowieniem usług, aby podatnik mógł swoje sprawy w urzędzie załatwiać niezależnie od tego, gdzie ma siedzibę. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK i rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA