reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sposób rozliczenia zmienia się po przekroczeniu limitu

Sposób rozliczenia zmienia się po przekroczeniu limitu

Wartość sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju uprawniająca do uznania jej za dostawę towarów dokonaną poza to terytorium wynosi w tym roku 139 tys. zł.


W przypadku sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na tym terytorium, z pewnym jednak zastrzeżeniem. Zasadę tę sformułowano w art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT). Wspomniane zastrzeżenie zawarte jest w art. 24 ust. 2 ustawy o VAT. Wynika z niego, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną poza terytorium kraju, jeżeli całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe zharmonizowane, wysyłanych lub transportowanych z tego samego państwa członkowskiego na terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku od wartości dodanej, jest mniejsza lub równa w roku podatkowym od kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 35 tys. euro.


Przepis art. 24 ust. 2 stosuje się pod warunkiem, że całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe zharmonizowane, wysyłanych lub transportowanych z tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku od wartości dodanej, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 35 tys. euro, obliczonej na ten poprzedni rok zgodnie z art. 24 ust. 13.


Według tego ostatniego przepisu, minister finansów określa w rozporządzeniu kwotę, o której mowa w art. 24 ust. 2 ustawy o VAT, obliczoną według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w zaokrągleniu do 1 tys. zł.


Warto przypomnieć, że od 1 stycznia 2007 r. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów z 5 grudnia 2006 r. w sprawie kwoty uprawniającej do uznania sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju za dostawę towarów dokonaną poza terytorium kraju (Dz.U. nr 230, poz. 1677). Z rozporządzenia wynika, że wartość sprzedaży wysyłkowej, o której mowa w art. 24 ust. 2 ustawy o VAT, uprawniająca do uznania sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju za dostawę towarów dokonaną poza terytorium kraju w 2007 roku, określa się w kwocie 139 tys. zł.


35  tys. Euro równowartość tej kwoty decyduje o rozliczeniach sprzedaży wysyłkowej


KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama