REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie ulgi podatkowej w PIT na zasiedlenie nowego mieszkania

Nie będzie ulgi podatkowej w PIT na zasiedlenie nowego mieszkania
Nie będzie ulgi podatkowej w PIT na zasiedlenie nowego mieszkania

REKLAMA

REKLAMA

Ulga na zasiedlenie. W odpowiedzi z 20 marca 2020 r. na interpelację poselską, Jan Sarnowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów poinformował, że zrezygnowano z dalszych prac legislacyjnych nad ulgą na zasiedlenie. Natomiast Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii obecnie pracuje nad wdrożeniem mechanizmu polegającego na finansowym wsparciu w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych w wysokości uzależnionej m.in. od liczby członków gospodarstwa domowego.

Ulga na zasiedlenie w PIT

Projekt ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw, który ostatecznie został przyjęty przez Radę Ministrów 9 marca 2021 r. przewidywał na wstępnym etapie wprowadzenie nowej ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych, tzw. ulgi na zasiedlenie

Autopromocja

Więcej na ten temat: Ulga podatkowa dla nabywających mieszkania (ulga na zasiedlenie​​​​​​​) od 2021 r. - kto skorzysta i na jakich warunkach?

Planowaną datą wejścia w życie tej ustawy (i ww. ulgi podatkowej) był 1 stycznia 2021 r., jednak termin ten nie został dotrzymany.

W związku z tym poseł Paweł Szramka wystąpił z interpelacją poselską nr 20299, z pytaniami:
1. Kiedy planowane jest dalsze procedowanie nad projektem ustawy obejmującej wprowadzenie ulgi na zasiedlenie?
2. Jaka jest obecnie planowana data wejścia w życie ustawy?

Nie będzie ulgi na zasiedlenie w PIT

W odpowiedzi na tę interpelację Jan Sarnowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów poinformował, że zgodnie z Rządowym Procesem Legislacyjnym ulga na zasiedlenie była elementem rozwiązań przewidzianych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw (UD90), w wersji która w 2020 r. została skierowana do uzgodnień międzyresortowych. Wnioskodawcą projektu jest minister rozwoju (obecnie minister rozwoju, pracy i technologii).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister rozwoju, pracy i technologii poinformował, że w trakcie uzgodnień międzyresortowych członkowie Rady Ministrów zwrócili uwagę, że zaproponowane rozwiązanie w formie ulgi na zasiedlenie nie jest optymalnym instrumentem pomocy mieszkaniowej w kontekście założonych celów. W szczególności dotyczy to osób fizycznych, które nie płacą podatku dochodowego od osób fizycznych (np. uzyskują przychody w całości zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych lub nie są podatnikami tego podatku) lub wysokość uzyskanych dochodów lub podatku od tych dochodów nie pozwala na pełne odliczenie ulgi na zasiedlenie. Ma to miejsce na przykładach w rodzinach wielodzietnych. W przypadku tych rodzin, ze względu na stosowanie ulgi prorodzinnej, po jej odliczeniu od podatku, rodziny te w praktyce nie płacą podatku dochodowego. W związku z tym wprowadzenie ulgi mieszkaniowej, w ich przypadku, mogłoby nie przynieść założonych rezultatów.

Na skutek tych argumentów, zrezygnowano z dalszych prac legislacyjnych nad ulgą na zasiedlenie.

Będzie inna forma wsparcia finansowego na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych

W związku z rezygnacją z wprowadzenia ulgi na zasiedlenie w PIT, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii obecnie pracuje nad wdrożeniem mechanizmu polegającego na finansowym wsparciu w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych w wysokości uzależnionej m.in. od liczby członków gospodarstwa domowego. Mechanizm ten będzie uzupełniał wprowadzone już instrumenty, w tym rozwiązania ujęte w pakiecie mieszkaniowym.

Jak stwierdził Jan Sarnowski, biorąc pod uwagę początkowy etap prac legislacyjnych nad projektem ustawy, na chwilę obecną nie jest możliwe wskazanie szczegółów projektu oraz terminu wejścia projektowanych przepisów w życie.

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

REKLAMA