REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Odmrożenie" gospodarki w maju - harmonogram [aktualizacja]

Subskrybuj nas na Youtube
"Odmrożenie" gospodarki w maju - harmonogram

REKLAMA

REKLAMA

"Odmrożenie" gospodarki w maju. W połowie przyszłego tygodnia przedstawimy plan odmrażania gospodarki na maj. Będzie on kompleksowy. Będzie pokazywał w jakich terminach i pod jakimi warunkami będą otwierane poszczególne gałęzie - powiedział w piątek 23 kwietnia 2021 r. w Radiu Gdańsk rzecznik rządu Piotr Müller. Przygotowujemy bardzo szczegółowy harmonogram luzowania obostrzeń na maj; zostanie on zaprezentowany najprawdopodobniej w środę 28 kwietnia; oprócz edukacji w maju wróci działanie bardzo wielu sektorów i usług - poinformował w poniedziałek 26 kwietnia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski: najprawdopodobniej w środę prezentacja harmonogramu luzowania obostrzeń na maj

Minister zdrowia został zapytany na poniedziałkowej konferencji prasowej, kiedy możemy spodziewać się luzowania obostrzeń i znoszenia jakich obostrzeń możemy się spodziewać.
"Przygotowujemy w tej chwili bardzo szczegółowy harmonogram luzowania obostrzeń na miesiąc maj. Ten harmonogram zostanie zaprezentowany najprawdopodobniej w środę, być może w czwartek, ale najprawdopodobniej w środę" - poinformował Niedzielski.

"Możemy się spodziewać, że w przeciągu miesiąca maja wróci - oprócz edukacji - bardzo wiele usług i zostanie przywróconych do funkcjonowania bardzo wiele sektorów, za których działaniem już się stęskniliśmy" - zapowiedział.
Na pytanie, czy restauracje będą dostępne tylko dla osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki, Niedzielski oświadczył, że "nie ma na razie takiej dyskusji, żeby różnicować dostępność usług publicznych, jak restauracje, dla osób, które są zaszczepione bądź nie są zaszczepione".

REKLAMA

Autopromocja

Od poniedziałku w 11 województwach: małopolskim, pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, podkarpackim, świętokrzyskim, podlaskim i lubuskim, znów mogą działać salony urody, fryzjerskie i kosmetyczne. Nadal zamknięte są sklepy w galeriach handlowych, kluby fitness, siłownie, kina, muzea czy teatry.
Natomiast w woj.: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim utrzymane są wszystkie wcześniejsze obostrzenia.(PAP)

Aleksandra Rebelińska
reb/ godl/

Punkty szczepień powszechnych

W poniedziałek 19 kwietnia w Redzikowie (pow. słupski) uruchomiono pierwszy na Pomorzu punkt szczepień powszechnych. Rzecznik rządu Piotr Müller pytany w piątek 23 kwietnia w Radiu Gdańsku o to, jak otwarcie tego pilotażowego punktu wpłynęło na wzrost liczby osób zaszczepionych w regionie słupskim poinformował, że dotąd skorzystało z niego ponad tysiąc osób.

"Punkt szczepień powszechnych w Redzikowie był potrzebny, bo region słupski w porównaniu do innych części województwa pod względem szczepień wyglądał gorzej. Punkt będzie mógł obsłużyć nawet pół tysiąca osób dziennie" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie przypomniał, że w piątek działalność rozpocznie największy na Pomorzu punkt szczepień powszechnych, który powstał w hali sportowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dziennie szczepionkę będzie mogło tu otrzymać nawet 4-5 tys. osób.

Dodał, że w Polsce wykonano dotychczas ok. 9,5 mln szczepień, z czego ponad 7 mln pierwszą dawką.

"Program szczepień mocno przyspiesza. Do tej pory istniało 6,5 tys. punktów szczepień rozsianych po całej Polsce. Teraz powstaje sieć blisko 500 punktów szczepień powszechnych, a także punkty drive-thru. Limitem, który nas ogranicza, jest tylko kwestia dostaw szczepionek, ale ten problem dotyczy wszystkich krajów. Zakładaliśmy, że do końca czerwca będzie wykonanych minimum 20 milionów szczepień. Przewidujemy, że będzie ich jeszcze więcej. Cała logistyka jest do tego gotowa" - zaznaczył.

Luzowanie obostrzeń przed długim weekendem?

Zapytany o to, czy przed długim weekendem majowym rząd planuje poluzować jakieś obostrzenia, Müller odparł, że wszystkie decyzje będą uzależnione od sytuacji epidemicznej - przyrostu zakażeń, liczby zajętych łóżek w szpitalach, a także liczby osób zaszczepionych.

"Na samym tylko Pomorzu z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa ponad 1500 osób, a ponad 100 osób walczy o życie pod respiratorami. Sytuacja jest więc nadal trudna. W połowie przyszłego tygodnia przedstawimy plan odmrażania gospodarki na maj. Będzie on kompleksowy. Będzie pokazywał, w jakich terminach i pod jakimi warunkami - przy jakich limitach zakażeń, obłożenia łóżek, itd. - będą otwierane poszczególne gałęzie. Ważny będzie też program szczepień, bowiem liczba zaszczepionych osób także będzie brana pod uwagę" - zapowiedział.

Głosowanie nad Krajowym Planem Odbudowy

Piotr Müller był też pytany o to, czy liderzy Zjednoczonej Prawicy osiągną porozumienie. "Jestem przekonany, że jeżeli chodzi o funkcjonowanie rządu i realizację reform państwowych, będziemy trwać do 2023 roku, a jeżeli Polacy ocenią nas dobrze, to dłużej. Zjednoczona Prawica będzie do końca tej kadencji realizowała swoje zobowiązania" - podkreślił.

Na pytanie o to, kiedy odbędzie się głosowanie nad Krajowym Planem Odbudowy i czy Solidarna Polska poprze ten projekt, rzecznik rządu odpowiedział, że "w sprawie głosowania nad KPO jest jedna z nielicznych różnic zdań w obozie Zjednoczonej Prawicy".

"Jestem przekonany, że większość parlamentarna w Sejmie się znajdzie. Warto podkreślić, że w tej chwili mamy do przegłosowania ustawę o zasobach własnych, która pozwala na funkcjonowanie całego budżetu UE, nie tylko Krajowego Planu Odbudowy. Od tego zależy, czy budżet unijny plus KPO w wysokości 770 miliardów złotych będzie mógł być realizowany. Ktoś, kto głosuje przeciwko temu, głosuje przeciwko klasycznemu budżetowi Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że posłowie PO z Pomorza nie będą przeciwko budowaniu kolejnych dróg ekspresowych, termomodernizacji szkół, rozwojowi szpitalnictwa czy budowaniu farm wiatrowych na Bałtyku. To głosowanie będzie o tym właśnie decydowało" - zaznaczył. (PAP)

Autorka: Anna Machińska

anm/

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 2026 r. nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Nowelizacja ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Minister finansów przygotował projekt rozporządzenia

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w przedawnieniu zobowiązań podatkowych od 2026 r. Wiceminister Neneman: czasem potrzebujemy więcej niż 5 lat. Co wynika z projektu nowelizacji ordynacji podatkowej

Jedna z wielu zmian zawartych w opublikowanym 28 marca 2025 r. projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej dotyczy zasad przedawniania zobowiązań podatkowych. Postanowiliśmy zmienić przepisy o przedawnieniu zobowiązań podatkowych, ale tak, aby nie wywrócić całego systemu – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wskazał, że przerwanie biegu przedawnienia przez wszczęcie postępowania będzie możliwe tylko w przypadku poważnych przestępstw. Ponadto projekt przewiduje wykreślenie z kodeksu karnego skarbowego zapisu, że karalność przestępstwa skarbowego ustaje wraz z przedawnieniem podatku.

KSeF pod lupą hakerów? Dlaczego cyfrowa rewolucja może być ryzykowna dla polskich firm

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to milowy krok w cyfryzacji biznesu, ale czy na pewno jesteśmy na to gotowi? Za e-fakturowaniem stoi wizja uproszczenia i przejrzystości, ale też realne zagrożenia – od wycieków danych po cyberataki. Eksperci ostrzegają: bez odpowiednich zabezpieczeń KSeF może stać się niebezpieczną bramą dla cyberprzestępców.

REKLAMA

Jak firmy w 2025 roku mogą sfinansować inwestycje w energooszczędność?

Rosnące koszty energii są jednym z większych problemów polskich przedsiębiorców w 2025 roku. W obliczu wzrostu cen wielu firmom najłatwiej byłoby przenieść dodatkowe koszty na klientów, jednak taka strategia niesie za sobą ryzyko utraty konkurencyjności i osłabienia pozycji rynkowej. Zamiast tego, skutecznym i długoterminowym rozwiązaniem mogą być inwestycje w efektywność energetyczną. Przedsiębiorstwa mają do dyspozycji różne formy wsparcia finansowego – od ulgi badawczo-rozwojowej, po szeroki wachlarz programów dotacyjnych, które mogą pomóc w realizacji tych działań. Jakie narzędzia są dostępne i jak z nich skorzystać?

Jak zachować orientację w taryfach D.Trumpa? Wzrośnie inflacja i ryzyko recesji? Co inwestorzy i przedsiębiorcy powinni wiedzieć

W ostatnich dniach globalne rynki pogrążyły się w chaosie w następstwie historycznych ceł ogłoszonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa – to najpoważniejsza perturbacja od czasu załamania wywołanego pandemią COVID-19. Nagły wzrost zmienności wywołał niepokój wśród inwestorów, którzy poszukują teraz jasnych wskazówek. Jacob Falkencrone, główny strateg inwestycyjny w Saxo, poniżej odpowiada na najistotniejsze pytania, z którymi mierzą się inwestorzy.

Zasada 6 miesięcy vacatio legis dla zmian w podatkach; urząd skarbowy ma rozstrzygać wątpliwości na korzyść podatnika. Zmiany w ordynacji podatkowej

W dniu 7 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia dwóch projektów nowelizacji Ordynacji podatkowej. Pierwszy ma dotyczyć wprowadzenia zasady co najmniej 6-miesięcznego vacatio legis dla zmian przepisów podatkowych. Druga nowelizacja ma wzmocnić zasadę rozstrzygania spraw podatkowych na korzyść podatników. Jeśli w wyniku postępowania dowodowego nie uda się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego, organy skarbowe będą musiały je rozstrzygnąć na korzyść podatnika.

Zmiany w Ordynacji podatkowej: Skarbówka nadal będzie mogła naciągać terminy przedawnienia

Ministerstwo Finansów chce znowu „poprawiać” Ordynację podatkową – ale zamiast reform, może tylko cementować nadużycia. Ekspert MDDP ostrzega: projektowane zmiany wciąż pozwalają skarbówce przedłużać postępowania latami, wykorzystując postępowania karne skarbowe jako narzędzie, a nie cel.

REKLAMA

Zmiany w ordynacji podatkowej

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja Podatkowa oraz niektórych innych ustaw został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Projekt ten skupiać się miał przede wszystkim na zwiększeniu efektywności organów podatkowych, ale również na tym by współpraca między organami a podatnikami przebiegała sprawniej a relacje miedzy nimi uległy poprawie. Pomimo tak zarysowanych celów nie wszystkie wprowadzone zmiany będą na rękę podatnikom i skorzystają na nich przede wszystkim organy podatkowe.

Komunikat MF: Groźne próby oszustw "na e-sprawozdanie finansowe". Jak nie stracić cennych danych

W komunikacie z 4 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów ostrzegło przed nową formą oszustwa, której ofiarami mogą paść osoby zainteresowane elektronicznymi sprawozdaniami finansowymi. Próba oszustwa polega na tym, że cyberprzestępcy wysyłają wiadomości e-mail z linkami do fałszywej strony na temat e-Sprawozdań Finansowych i chcą w ten sposób wyłudzać dane osobowe, czy firmowe. Ministerstwo Finansów wyraźnie informuje, że jego pracownicy nie wysyłają tego typu wiadomości. A korzystanie z ministerialnej aplikacji e-Sprawozdania Finansowe nie wymaga podawania loginu ani hasła do poczty elektronicznej.

REKLAMA