Kategorie

"Polski Ład" - zmiany w PIT. Najwięcej zyskają pracownicy zarabiający 3000-3500 zł brutto

"Polski Ład" - zmiany w PIT. Najwięcej zyskają pracownicy zarabiający 3000-3500 zł brutto
"Polski Ład" - zmiany w PIT. Na zmianach podatkowych zapisanych w "Polskim Ładzie" najwięcej zyskają pracujący na etatach, którzy zarabiają 3000-3500 zł brutto. Dla osób w tej grupie roczne oszczędności mogą wynieść 1700-1800 zł – wynika z szacunków dołączonych do prezentacji programu.

"Polski Ład" - zmiany w PIT

"Polski Ład" to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Zakłada on m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz zwiększenie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł. Jednocześnie zniknie możliwość odliczania składki zdrowotnej w wysokości 9 proc. podstawy od podatku.

Kto zyska a kto straci?

Osoby zarabiające 3000-3500 zł

Jak informowali przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy przy prezentacji programu, te zmiany będą najbardziej korzystne dla osób zatrudnionych na etatach. Z danych dołączonych do prezentacji programu wynika, że najwięcej zyskają osoby zarabiające 3000-3500 zł brutto.

Osoba zatrudniona na etat, która zarabia 3000 zł brutto miesięcznie, obecnie uzyskuje 2203 zł netto. Po zmianach będzie to 2356 zł miesięcznie. Oznacza to wzrost pensji na rękę o 153 zł miesięcznie, czyli 1836 zł rocznie.

Zatrudnieni na umowę o pracę na 3500 zł brutto miesięcznie obecnie otrzymują netto kwotę 2555 zł. Po zmianach będą to 2702 zł, a więc o 147 zł miesięcznie więcej – wynika z danych dołączonych do prezentacji "Polskiego Ładu". To o 1764 zł rocznie więcej.

Mniejsze korzyści będą uzyskiwać osoby, które zarabiają mniej. Jeśli ktoś obecnie zarabia 2000 zł brutto, to jego pensja netto miesięcznie wzrośnie o 73 zł. Przy zarobkach na poziomie 2500 zł brutto zmiany podatkowe zaplanowane w "Polskim Ładzie" pozwolą na zwiększenie pensji miesięcznej netto o 113 zł.

Osoby zarabiające od 3500 do 5500 zł brutto

Także osoby, które zarabiają ponad 3,5 tys. zł, zyskają nieco mniej na zmianach wynikających z "Polskiego Ładu". Na przykład zarabiający 4000 zł brutto miesięcznie będą dostawać netto 3022 zł, a więc o 114 zł więcej niż obecnie. Przy zarobkach 4500 zł brutto miesięczne oszczędności na podatkach po wprowadzeniu "Polskiego Ładu" wyniosą 80 zł, a przy pensji rzędu 5000 zł brutto – 47 zł miesięcznie. Zarabiający 5500 zł brutto uzyskają miesięczną płacę netto wyższą o 13 zł.

Osoby zarabiające od 6000 do 11000 zł brutto

Osoby, które pracują na etacie i zarabiają między 6000 zł a 11 tys. zł, mają na zmianach podatkowych nie stracić. Ma to zagwarantować tzw. ulga dla klasy średniej. Jej szczegóły nie są znane. Z wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Finansów wynika, że będzie to algorytm zapisany w ustawie o PIT. Do tego dochodzi jeszcze podwyżka progu podatkowego z 85,5 tys. zł obecnie do 120 tys. zł, co sprawi, że ok. połowa z 1,2 mln podatników opłacających obecnie PIT wg stawki 32 proc. będzie w przyszłości płacić stawkę 17 proc.

Osoby zarabiające ponad 11000 zł brutto

Reklama

Koszty "Polskiego Ładu" dla osób zatrudnionych na etacie pojawią się dopiero przy zarobkach brutto przekraczających 11 tys. zł. Osoby, których pensja brutto wynosi obecnie 13 tys. zł, zapłacą o 13 zł więcej miesięcznie (ich pensja netto spadnie do 8623 zł). Przy zarobkach rzędu 15 tys. zł obciążenie miesięczne pensji zwiększy się o 163 zł miesięcznie.

Im wyższe zarobki na umowie o pracę, tym większe obciążenie pensji wynikające ze zmian podatkowych zaplanowanych w "Polskim Ładzie". Zarabiający 20 tys. zł brutto dostaną netto o ok. 541 zł miesięcznie mniej (w stosunku do 13 184 zł obecnie), zaś ci, których pensja brutto wynosi obecnie 25 tys. zł, muszą się liczyć ze zmniejszeniem dochodów netto o 919 zł miesięcznie (do 15 520 zł).

Według zapowiedzi przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy i rządu zmiany podatkowe wynikające z "Polskiego Ładu" powinny zostać uchwalone do końca listopada, aby mogły wejść w życie już od 1 stycznia 2022 r. (PAP)

Autor: Marek Siudaj

ms/ mk/

Müller: zarabiający do 12,5 tys. zł brutto nie stracą na reformie

Osoby, które zarabiają nawet do 12,5 tys. zł brutto na tej reformie nie stracą - powiedział 20 maja 2021 r. rzecznik rządu Piotr Müller, pytany skutki wprowadzenia Polskiego Ładu. Według niego 90 proc. Polaków na tych zmianach zyska lub będą one dla nich neutralne.

Ulga dla klasy średniej

Reklama

Rzecznik rządu był pytany w Radiu Plus, na czym będzie polegać ulga dla klasy średniej w Polskim Ładzie. "Osoby, które zarabiają nawet ponad 10 tys. z brutto, bo ten mechanizm będzie działał nawet do 12,5 tys. zł brutto, na tej reformie nie stracą. Mechanizm, który powoduje, że dla osób do 12,5 tys. zł ta reforma będzie neutralna. Czyli te osoby nie stracą na tym mechanizmie" - zaznaczył Müller.

Dodał, że mechanizm ten będzie analogiczny do kosztów uzyskania przychodu. "Krótko mówiąc, 90 proc. Polaków na tych zmianach zyskuje lub jest dla nich ta reforma neutralna" - podkreślił rzecznik rządu

"Mechanizm, który spowoduje w praktyce, że osoby, które miałyby w związku ze składką zdrowotną stracić, to do kwoty 12,5 tys. brutto nie stracą nic. Dla przykładu: osoba zarabiająca 13 tys. brutto na umowie o pracę będzie musiała dopłacić miesięcznie 13 zł" - wyjaśniał Muller.

Jak informowali przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy przy prezentacji programu Polski Ład, te zmiany będą najbardziej korzystne dla osób zatrudnionych na etatach. Z danych dołączonych do prezentacji programu wynika, że najwięcej zyskają osoby zarabiające 3000-3500 zł brutto.

Według autorów programu osoby, które pracują na etacie i zarabiają między 6000 zł a 11 tys. zł, mają na zmianach podatkowych nie stracić. Ma to zagwarantować tzw. ulga dla klasy średniej. Jej szczegóły nie są znane. Z wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Finansów wynika, że będzie to algorytm zapisany w ustawie o PIT. Do tego dochodzi jeszcze podwyżka progu podatkowego z 85,5 tys. zł obecnie do 120 tys. zł, co sprawi, że ok. połowa z 1,2 mln podatników opłacających obecnie PIT wg stawki 32 proc. będzie w przyszłości płacić stawkę 17 proc. (PAP)

Autor: Mateusz Mikowski

mm/ robs/

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość
  1 sty 2000
  16 cze 2021
  Zakres dat:

  Dotacja z gminy wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem a przedawnienie

  Dotacja z gminy a przedawnienie. Coraz więcej osób w swojej działalności stara się korzystać z różnych form pomocy. Jednym z popularnych rodzajów wsparcia, są różnego rodzaju dotacje – w tym dotacje z jednostek samorządu terytorialnego. W trakcie działalności podmiotu może jednak okazać się, że środki z dotacji zostały nieprawidłowo spożytkowane. W takiej sytuacji, zasadniczo, podatnik powinien zwrócić dotację – co w praktyce może jednak okazać się dla niego niemożliwe do wykonania (szczególnie po dłuższym czasie). Tak samo więc jak w innych przypadkach, ustawodawca przewidział odpowiedni okres przedawnienia dla konieczności zwrotu dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem. Warto jednak dowiedzieć się, jak należy obliczać ten termin - w szczególności, że proces przyznania, korzystania i rozliczenia dotacji może być dość długi – i wskazywać na różne momenty, od których należałoby obliczać termin przedawnienia.

  Polski Ład. 2/3 emerytów z zerowym PIT

  Zerowy PIT dla emerytów. Dwie trzecie emerytów będzie miało zerowy PIT, a duża część zapłaci niższy podatek - zapewnił wiceminister finansów Piotr Patkowski. Seniorzy, którzy pobierają emerytury powyżej 5 tys. zł miesięcznie stracą rocznie 75 zł - dodał. Polski Ład dla emerytów - kto zyska, kto straci?

  Interpretacja podatkowa nie może pomijać przepisów

  Interpretacja podatkowa. Przedsiębiorca wdał się w spór z fiskusem o pieniądze należne z tytułu CIT. Oczywiście fiskus chciał ich więcej, w tym celu interpretował przepisy tak, a w zasadzie pomijał ich część, aby uzasadnić słuszność poboru wyższego podatku. Ale po stronie przedsiębiorcy stanął sąd, przypominając organom skarbowym, że: „Nie wolno jest również interpretować przepisów prawnych tak, by pewne ich fragmenty okazały się zbędne” (wyrok WSA w Krakowie z 5 lutego 2021 r., sygn. akt I SA/Kr 1262/20).

  Rekordowy Twój e-PIT w 2021 roku

  Twój e-PIT w 2021 roku. Ministerstwo Finansów podsumowało tegoroczny sezon rozliczeń podatkowych PIT, a w szczególności najbardziej popularną e-usługę Krajowej Administracji Skarbowej - Twój e-PIT.

  Leasing finansowy przedsiębiorstwa – rozliczenia podatkowe (PIT, CIT, VAT, PCC)

  Leasing finansowy przedsiębiorstwa. Rozważając możliwość restrukturyzacji działalności, oprócz standardowych rozwiązań takich jak m.in aporty przedsiębiorstw, połączeń lub sprzedaży (niezależnie czy mamy do czynienia z zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa czy przedsiębiorstwem), należy wziąć pod uwagę możliwości oferowane przez leasing finansowy przedsiębiorstwa. W analizie opłacalności przedsięwzięcia musimy wziąć pod uwagę nie tylko aspekt biznesowy, ale również kwestie opodatkowania danej transakcji. Należy zwrócić uwagę, zarówno na podatki dochodowe (odpowiednio PIT oraz CIT), podatek od towarów i usług oraz podatek od czynności cywilnoprawnych.

  Jak wygląda cyberatak na firmową sieć?

  Cyberatak na firmową sieć. W trakcie pandemii ponad połowa polskich firm (54%) zauważyła wzrost liczby cyberataków. W opublikowanej w maju br. analizie Active Adversary Playbook 2021 analitycy ujawniają, że przestępcy zostają wykryci średnio dopiero po 11 dniach od przeniknięcia do firmowej sieci. W tym czasie mogą swobodnie poruszać się po zasobach i wykradać dane przedsiębiorstwa. Coraz trudniej namierzyć złośliwą działalność, jednak pomocna w tym zakresie może okazać się pandemia. W ubiegłym roku wzrosły bowiem umiejętności i szybkość reagowania zespołów IT.

  Kasa fiskalna online - serwis klimatyzacji w samochodach

  Kasa fiskalna online. Czy prowadząc działalność w ramach punktu serwisowego klimatyzacji w samochodach osobowych podatnik jest zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej online?

  CIT-8 za 2020 r. - wersja elektroniczna opublikowana

  CIT-8 za 2020 r. Ministerstwo Finansów opublikowało cyfrową wersję (30) CIT-8. Zrobiło to po trzech miesiącach od zapowiedzi, za to na dwa tygodnie przed upływem terminu na złożenie tego zeznania.

  Firmy z branży beauty nie mają kas fiskalnych online

  Kasy fiskalnej online. Co trzecia firma z branży kosmetycznej nie ma kasy fiskalnej online, która od 1 lipca 2021 r. będzie obowiązkowa - wskazała inicjatywa Beauty Razem. Branża apeluje do Ministra Finansów o przesunięcie o pół roku terminu obowiązkowej instalacji urządzeń.

  Jak firmy wpływają na edukację ekologiczną?

  Zrównoważony rozwój trafia do domu Kowalskich, czyli jak firmy i marketing wpływają na edukację ekologiczną.

  Zmiany w deklaracjach akcyzowych od 1 lipca 2021 r.

  Zmiany w deklaracjach akcyzowych. Ministerstwo Finansów udzieliło informacji i wyjaśnień odnośnie obowiązujących od 1 lipca 2021 r. zmian w zakresie deklaracji podatkowych w podatku akcyzowym. Zmiany te są wprowadzane do ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym przez ustawę z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 694).

  Podmioty akcyzowe - aktualizacja zgłoszeń rejestracyjnych do 30 czerwca 2021 r.

  Podmioty akcyzowe już zarejestrowane muszą dokonać aktualizacji zgłoszeń rejestracyjnych do 30 czerwca 2021 r. Aktualizacja to efekt uruchomienia Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych (CRPA).

  Interpretacja 590, czyli porozumienie inwestycyjne z MF

  Interpretacja 590 (porozumienie inwestycyjne) oznacza wiążącą opinię dla inwestorów strategicznych o wszystkich skutkach podatkowych planowanej inwestycji. Jest to nowe rozwiązanie zaproponowane w ramach Polskiego Ładu. Na czym konkretnie będzie polegało? Kiedy wejdzie w życie?

  Polski Ład - ryczałt szansą dla przedsiębiorców?

  Polski Ład - ryczałt. Konferencja Premiera Mateusza Morawieckiego z 2 czerwca br. na temat Polskiego Ładu przyniosła nowe wskazówki odnośnie zmiany zasad opodatkowania jednoosobowych działalności gospodarczych od 2022 r. Z zapowiedzi wynika, że promowaną przez rządzących formą opodatkowania zarobków przedsiębiorców podatkiem PIT będzie ryczałt.

  Podatkowe Grupy Kapitałowe - zmiany w ramach Polskiego Ładu

  Podatkowe Grupy Kapitałowe. Ministerstwo Finansów poinformowało o planowanych ułatwieniach dla Podatkowych Grup Kapitałowych (PGK) w ramach Polskiego Ładu: obniżenie minimalnego kapitału zakładowego uprawniającego do stworzenia PGK, więcej możliwości w powiązaniach spółek, zlikwidowanie warunku rentowności, korzystniejsze warunki rozliczania strat.

  Profil zaufany - zmiany od 17 czerwca 2021 r.

  Profil zaufany. Od 17 czerwca 2021 r. w trakcie wideospotkania z urzędnikiem będzie można założyć tradycyjny, a nie tymczasowy profil zaufany (PZ) - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Ponadto od 17 czerwca wydane wcześniej tymczasowe PZ staną się "tradycyjnymi" profilami zaufanymi, ważnymi przez 3 lata (tymczasowy profil był ważny tylko 3 miesiące).

  Polski Ład. Tworzenie Grup VAT

  Tworzenie Grup VAT (PGK VAT) to nowe rozwiązanie Polskiego Ładu, w ramach którego spółki należące do podatkowej grupy kapitałowej nie będą musiały w transakcjach między sobą rozliczać VAT. Na czym będzie polegało tworzenie Grupy VAT? Od kiedy będzie to możliwe?

  Fundacja rodzinna z ulgą repolonizacyjną

  Fundacje rodzinne. Propozycje zawarte w projekcie ustawy o fundacji rodzinnej zostały uzupełnione; ich skutkiem ma być niższe niż w oryginalnym projekcie opodatkowanie fundacji rodzinnych. Planowane jest m.in. wprowadzenie ulgi repolonizacyjnej, skierowanej do osób które chciałyby przenieść kapitał gromadzony w zagranicznych fundacjach czy trustach do polskiej fundacji rodzinnej.

  Wpłaty do PPK - kiedy pobrać zaliczkę na PIT?

  Wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę stanowią przychód pracownika oszczędzającego w PPK (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT). Oznacza to, że pracodawca powinien naliczyć i pobrać od tych wpłat zaliczkę na PIT zgodnie z obowiązującą danego pracownika skalą podatkową (17% lub 32%).

  Składka na ubezpieczenie zdrowotne a PIT w 2022 roku – jak być powinno

  Składka na ubezpieczenie zdrowotne a PIT. Jak rozwiązać problem składki na ubezpieczenie zdrowotne w nowym systemie opodatkowania dochodów osób fizycznych (PIT), który ma obowiązywać od 2022 roku? Profesor Witold Modzelewski proponuje, by – przy spełnieniu dwóch innych warunków - kwota składki była dla wszystkich podatników kosztem uzyskania przychodów lub była wyłączona z podstawy opodatkowania.

  Opłata reprograficzna a komputery przenośne i stacjonarne

  Opłata reprograficzna nie powinna dotyczyć komputerów przenośnych i stacjonarnych, natomiast w przypadku pozostałych urządzeń i nośników powinna być znacznie obniżona - uważa Konfederacja Lewiatan.

  Polski Ład: Investor Desk, Interpretacja 590, PGK VAT i inne udogodnienia dla inwestorów

  Polski Ład: Investor Desk, Interpretacja 590, PGK VAT i inne udogodnienia dla inwestorów. Ministerstwo Finansów informuje, że w ramach Polskiego Ładu zostaną wdrożone nowe rozwiązania prawne i organizacyjne mające na celu przyciąganie do Polski strategicznych inwestorów. Już w 2022 roku kompleksowa i szybka obsługa inwestorów ma stać się (wg zamierzeń MF i Rządu) wizytówką naszego kraju. Uruchomiony zostanie tzw. Investor Desk i Interpretacja 590. Będą też korzystne rozwiązania podatkowe dla holdingów (w tym PGK VAT) i zachęta do inwestycji dla instytucji finansowych.

  KSR „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów”

  KSR „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów” - to nowy standard rachunkowości, którego projekt został właśnie skierowany do dyskusji publicznej. Termin zgłaszania uwag do projektu upływa 8 sierpnia 2021 r. Co zawiera nowy KSR?

  SLIM VAT 2. Korekta deklaracji importowej

  SLIM VAT 2 zawiera rozwiązanie, które umożliwi podatnikowi rozliczającemu podatek z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej dokonania korekty deklaracji, w sytuacji gdyby w pierwotnej deklaracji nie rozliczył w prawidłowej wysokości podatku.

  Kolejne deklaracje akcyzowe z podpisem elektronicznym

  Deklaracje akcyzowe z podpisem elektronicznym. Ministerstwo Finansów planuje poszerzenie listy deklaracji podatkowych, które mogą być podpisywane elektronicznie o deklaracje akcyzowe AKC-UAKZ i AKC-KZ. Ponadto możliwe będzie opatrywanie podpisem zaufanym albo podpisem osobistym - deklaracji uproszczonej w sprawie podatku akcyzowego od samochodów osobowych (AKC-US) oraz podań w sprawach dotyczących podatku akcyzowego − przesyłanych przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.