REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska eksportuje technologie do walki z przestępstwami podatkowymi

Polska eksportuje technologie do walki z przestępstwami podatkowymi
Polska eksportuje technologie do walki z przestępstwami podatkowymi

REKLAMA

REKLAMA

Polska wykorzystuje technologię w walce z przestępczością podatkową w kraju, ma też potencjał do eksportu tych rozwiązań. Podpisaliśmy już umowę ze Słowacją, kończymy negocjacje z Czechami - poinformował w piątek w Senacie wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Nowe technologie pomagają zwalczać przestępstwa podatkowe

Przedstawiciele resortu finansów brali 28 maja 2021 r. udział w konferencji w Senacie pt. "Wpływ uszczelniania systemu finansów publicznych na wzrost gospodarczy w Polsce".
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński zwrócił uwagę, że szczelny system podatkowy oznacza nie tylko większy wpływ do budżetu państwa, który można przeznaczyć m.in. na programy społeczne, ale wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw. "Dzięki naszym działaniom wyrównujemy szanse i walczymy z nieuczciwymi praktykami" - powiedział.

O zastosowaniu technologii w walce z przestępcami podatkowymi mówił wiceminister finansów Jan Sarnowski. "Na działania podatkowych przestępców jest tylko jedno lekarstwo (...), technologia. Właśnie w tej technologii w ciągu ostatnich kilku lat staliśmy się całkowitymi europejskimi liderami. Pięć lat temu w administracji skarbowej zaczęła się prawdziwa technologiczna rewolucja i teraz jesteśmy w jej kulminacyjnym stadium" - powiedział Sarnowski.

Autopromocja

Analizy Big Data "bronią atomową" w walce z przestępcami

Ocenił, że dzięki cyfryzacji pojawiła się "broń atomowa" w walce z przestępcami - komputerowe analizy Big Data. "Bez tych narzędzi efektywna walka z przestępcami podatkowymi byłaby całkowicie niemożliwa" - wyjaśnił.

Zwrócił uwagę, że Polska ma ogromny potencjał jako państwo, które może się zajmować nie tylko zwalczaniem przestępczości podatkowej u siebie, ale także eksportem technologii i dbałością, w ramach międzynarodowej współpracy podatkowej, o wyrównywanie szans na rynku w całym naszym regionie.

Eksport technologii do Słowacji i Czech

"To jest nie tylko nasz potencjał, ale to co robimy. Takie umowy o transferze technologii, o wsparciu innych państw, podpisaliśmy już ze Słowacją, kończymy negocjacje umowy z Czechami" - poinformował wiceminister.

E-faktura

Sarnowski zapowiedział również projekt e-faktura, dzięki któremu fiskus będzie widzieć obrót praktycznie natychmiast po dokonaniu transakcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W październiku Polska będzie czwartym krajem UE, po Portugalii, Hiszpanii i po Włoszech, który wprowadzi elektroniczną fakturę (...). W ten sposób skrócimy czas wykrywania karuzel (...) do kilku tygodni. W momencie, kiedy elektroniczna faktura stanie się standardem, narzędziem, z którego będą korzystać wszyscy przedsiębiorcy obowiązkowo, czyli w roku 2023, będziemy mogli oczekiwać dalszego skokowego wzrostu efektywności zwalczania podatkowej przestępczości" - powiedział.

Wiceminister dodał, że przedsiębiorcy, którzy przejdą na elektroniczne faktury, będą uzyskiwać zwrot VAT szybciej - w ciągu 40 dni zamiast 60 dni.

Kasy fiskalne online

Sarnowski zwrócił też uwagę na stosowanie nowego typu kas fiskalnych, co, według niego, jest kolejną rewolucją.

"To kluczowa zmiana, pierwszy raz w historii na masową skalę pojawiają się na rynku kasy fiskalne, które bezpośrednio łączą się z internetem" - powiedział wiceminister. Wytłumaczył, że kasy takie wysyłają do administracji skarbowej informacje o wystawionym paragonie w czasie rzeczywistym. "Dzięki analizie paragonów możemy szybko widzieć różnice w deklarowanym obrocie" - dodał.

Kasy takie, jak wyjaśnił Sarnowski, umożliwiają wykrywanie nie tylko zaniżania obrotów, ale także proceder prania pieniędzy. Zaznaczył, że od czerwca zeszłego roku możliwe jest używanie przez firmy kasy w formie aplikacji na telefon, a MF liczy, że stanie się to standardem.

"Już teraz sytuacja wygląda bardzo dobrze, działa na rynku prawie 300 tys. kas fiskalnych najnowszej generacji, co miesiąc jest na nie nabijany obrót na ponad 156 mld zł" - powiedział wiceminister finansów.

Elektroniczne deklaracje i ewidencje w akcyzie

Przypomniał, że w kwietniu br. wszedł w życie pakiet akcyzowy, który od końca tego roku wprowadzi w akcyzie obowiązkowe elektroniczne deklaracje i ewidencje. Dzięki temu urzędnicy na bieżąco będą widzieć, co się dzieje w firmach produkujących np. alkohol, tytoń, czy paliwo.

"Technologiczna rewolucja w administracji jest faktem, wydarzyła się i cały czas jest kontynuowana" - podsumował wiceminister. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ mk/

Konferencja: pt. „Wpływ uszczelniania systemu finansów publicznych na wzrost gospodarczy w Polsce” - 28.05.2021 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  REKLAMA