REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska eksportuje technologie do walki z przestępstwami podatkowymi

Polska eksportuje technologie do walki z przestępstwami podatkowymi
Polska eksportuje technologie do walki z przestępstwami podatkowymi

REKLAMA

REKLAMA

Polska wykorzystuje technologię w walce z przestępczością podatkową w kraju, ma też potencjał do eksportu tych rozwiązań. Podpisaliśmy już umowę ze Słowacją, kończymy negocjacje z Czechami - poinformował w piątek w Senacie wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Nowe technologie pomagają zwalczać przestępstwa podatkowe

Przedstawiciele resortu finansów brali 28 maja 2021 r. udział w konferencji w Senacie pt. "Wpływ uszczelniania systemu finansów publicznych na wzrost gospodarczy w Polsce".
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński zwrócił uwagę, że szczelny system podatkowy oznacza nie tylko większy wpływ do budżetu państwa, który można przeznaczyć m.in. na programy społeczne, ale wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw. "Dzięki naszym działaniom wyrównujemy szanse i walczymy z nieuczciwymi praktykami" - powiedział.

O zastosowaniu technologii w walce z przestępcami podatkowymi mówił wiceminister finansów Jan Sarnowski. "Na działania podatkowych przestępców jest tylko jedno lekarstwo (...), technologia. Właśnie w tej technologii w ciągu ostatnich kilku lat staliśmy się całkowitymi europejskimi liderami. Pięć lat temu w administracji skarbowej zaczęła się prawdziwa technologiczna rewolucja i teraz jesteśmy w jej kulminacyjnym stadium" - powiedział Sarnowski.

Autopromocja

Analizy Big Data "bronią atomową" w walce z przestępcami

Ocenił, że dzięki cyfryzacji pojawiła się "broń atomowa" w walce z przestępcami - komputerowe analizy Big Data. "Bez tych narzędzi efektywna walka z przestępcami podatkowymi byłaby całkowicie niemożliwa" - wyjaśnił.

Zwrócił uwagę, że Polska ma ogromny potencjał jako państwo, które może się zajmować nie tylko zwalczaniem przestępczości podatkowej u siebie, ale także eksportem technologii i dbałością, w ramach międzynarodowej współpracy podatkowej, o wyrównywanie szans na rynku w całym naszym regionie.

Eksport technologii do Słowacji i Czech

"To jest nie tylko nasz potencjał, ale to co robimy. Takie umowy o transferze technologii, o wsparciu innych państw, podpisaliśmy już ze Słowacją, kończymy negocjacje umowy z Czechami" - poinformował wiceminister.

E-faktura

Sarnowski zapowiedział również projekt e-faktura, dzięki któremu fiskus będzie widzieć obrót praktycznie natychmiast po dokonaniu transakcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W październiku Polska będzie czwartym krajem UE, po Portugalii, Hiszpanii i po Włoszech, który wprowadzi elektroniczną fakturę (...). W ten sposób skrócimy czas wykrywania karuzel (...) do kilku tygodni. W momencie, kiedy elektroniczna faktura stanie się standardem, narzędziem, z którego będą korzystać wszyscy przedsiębiorcy obowiązkowo, czyli w roku 2023, będziemy mogli oczekiwać dalszego skokowego wzrostu efektywności zwalczania podatkowej przestępczości" - powiedział.

Wiceminister dodał, że przedsiębiorcy, którzy przejdą na elektroniczne faktury, będą uzyskiwać zwrot VAT szybciej - w ciągu 40 dni zamiast 60 dni.

Kasy fiskalne online

Sarnowski zwrócił też uwagę na stosowanie nowego typu kas fiskalnych, co, według niego, jest kolejną rewolucją.

"To kluczowa zmiana, pierwszy raz w historii na masową skalę pojawiają się na rynku kasy fiskalne, które bezpośrednio łączą się z internetem" - powiedział wiceminister. Wytłumaczył, że kasy takie wysyłają do administracji skarbowej informacje o wystawionym paragonie w czasie rzeczywistym. "Dzięki analizie paragonów możemy szybko widzieć różnice w deklarowanym obrocie" - dodał.

Kasy takie, jak wyjaśnił Sarnowski, umożliwiają wykrywanie nie tylko zaniżania obrotów, ale także proceder prania pieniędzy. Zaznaczył, że od czerwca zeszłego roku możliwe jest używanie przez firmy kasy w formie aplikacji na telefon, a MF liczy, że stanie się to standardem.

"Już teraz sytuacja wygląda bardzo dobrze, działa na rynku prawie 300 tys. kas fiskalnych najnowszej generacji, co miesiąc jest na nie nabijany obrót na ponad 156 mld zł" - powiedział wiceminister finansów.

Elektroniczne deklaracje i ewidencje w akcyzie

Przypomniał, że w kwietniu br. wszedł w życie pakiet akcyzowy, który od końca tego roku wprowadzi w akcyzie obowiązkowe elektroniczne deklaracje i ewidencje. Dzięki temu urzędnicy na bieżąco będą widzieć, co się dzieje w firmach produkujących np. alkohol, tytoń, czy paliwo.

"Technologiczna rewolucja w administracji jest faktem, wydarzyła się i cały czas jest kontynuowana" - podsumował wiceminister. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ mk/

Konferencja: pt. „Wpływ uszczelniania systemu finansów publicznych na wzrost gospodarczy w Polsce” - 28.05.2021 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA