reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > E-faktury obligatoryjne dla wszystkich przedsiębiorców

E-faktury obligatoryjne dla wszystkich przedsiębiorców

Krajowy System e-Faktur (KSeF) na ruszyć 1 października 2021 r. Początkowo wystawianie faktur w tym systemie ma być dobrowolne. Zdaniem przedsiębiorców e-faktury zmienią dotychczasowy sposób ich wystawiania, dlatego ważne są nie tylko rozwiązania prawne, ale przede wszystkim techniczne.

Krajowy System e-Faktur (KSeF)

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który przewiduje wprowadzenie możliwości wystawiania e-faktur w systemie ministerstwa finansów znajduje się w konsultacjach. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od 1 października 2021 r. W pierwszym etapie korzystanie z systemu ma być dobrowolne, nie wiadomo czy i kiedy będzie to obowiązek przedsiębiorców. Ci, którzy wystawią e-fakturę w KSeF mogą otrzymać zwrot VAT w ciągu 40, a nie 60 dni.

- Dla oceny systemu e-faktur ważne jest zapoznanie się nie tylko z projektem ustawy, ale i aktami wykonawczymi, które dotyczą tej kwestii. Istotny jest też aspekt praktyczny i prezentacja wersji testowej platformy, opublikowanie API wykazu podatników VAT, umożliwienie przedsiębiorcom przetestowania kompletnego rozwiązania oraz zgłoszenie ewentualnych uwag, również, co do wydajności systemu - mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.

System e-faktur obligatoryjny dla wszystkich przedsiębiorców?

Zdaniem Lewiatana z nowych przepisów nie wynika, czy system e-faktur będzie obligatoryjny dla wszystkich przedsiębiorców. Powinno być to wyjaśnione poprzez np. odpowiednie regulacje wprowadzone na możliwie wczesnym etapie. Zapewni to transparentność i pewność przepisów, dając przedsiębiorcom niezbędne argumenty do rozpoczęcia ewentualnych prac nad wdrożeniem tego rozwiązania.

- Jest to absolutne minimum potrzebne m.in. do oszacowania kosztów konfiguracji używanych systemów z nowym wzorem faktury oraz przeprowadzenia zmian w procesach księgowych oraz obsługi klientów (w szczególności ważnej w przypadku firm świadczących usługi o charakterze masowym) - dodaje Przemysław Pruszyński.

To jest również istotne z perspektywy innych regulacji niż podatkowe, które obligują np. operatorów telekomunikacyjnych do przesyłania wraz z fakturą dodatkowych informacji o świadczonych usługach. W takich sytuacjach, jeśli faktycznie system e-faktura będzie obligatoryjny dla wszystkich podatników VAT, przedsiębiorcy będą musieli zapewnić również inne kanały/warunki przesyłania takich informacji, tak aby spełnić wymogi ustawowe. Może to również dotyczyć przedsiębiorców, którzy kontraktowo zobowiązani są do przesyłania wraz z fakturą dodatkowych specyfikacji, protokołów odbioru dokumentów. Wprowadzenie obligatoryjnego obiegu faktur poprzez e-fakturę będzie oznaczało poważną dolegliwość zarówno po stronie nabywcy usługi jak i sprzedawcy (różne kanały przesyłania i archiwizowania dokumentów).

Konfederacja Lewiatan

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama