REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zdefiniowanie zawodu księgowego - badanie opinii przedsiębiorców

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
Organizacja skupiająca przedstawicieli środowiska zawodowego związanego z rachunkowością i finansami
Zdefiniowanie zawodu księgowego - badanie opinii przedsiębiorców
Zdefiniowanie zawodu księgowego - badanie opinii przedsiębiorców

REKLAMA

REKLAMA

Zdefiniowanie zawodu księgowego. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zaprasza przedsiębiorców – głównych interesariuszy usług księgowych, do udziału w krótkiej, anonimowej ankiecie. Państwa opinia ma ogromne znaczenie dla środowiska księgowych!

Zdefiniowanie zawodu księgowego - ankieta

Przedsiębiorco! Wypowiedz się – Twoja opinia jest bardzo ważna!

REKLAMA

Autopromocja

Czekamy do 31 października br.

Wyniki ankiety zostaną przekazane do Ministerstwa Finansów, które prowadzi obecnie prace związane z zawodem księgowego, a także upowszechnione na stronach (www.skwp.pl) i w mediach społecznościowych SKwP, a także innych organizacji współpracujących ze Stowarzyszeniem w działaniach zarówno na rzecz księgowych, jak i przedsiębiorców.

W wielu krajach podpisanie sprawozdania finansowego czy prowadzenie biura rachunkowego to czynności zastrzeżone dla certyfikowanych księgowych, posiadających odpowiednie wykształcenie i na bieżąco aktualizujących wiedzę – mówi dr hab. prof. US Stanisław Hońko, wiceprezes Zarządu Głównego SKwP. – W Polsce zawód księgowego nie jest uregulowany, co oznacza, że w naszym kraju każdy może być księgowym czy właścicielem biura rachunkowego. Rynek oczywiście weryfikuje osoby niekompetentne, ale ryzyko i koszty tej niekompetencji ponoszą przedsiębiorcy. Kierownictwo może się czuć bezpiecznie tylko wówczas, jeżeli zatrudnia księgowego (czy współpracuje z biurem rachunkowym) o wysokich kompetencjach. Problem polega jednak na tym, że rozpoczynając współpracę z księgowym czy biurem rachunkowym trudno te kompetencje ocenić. Poza tym, ze względu na zmienność przepisów i technologii, kompetencje księgowych wymagają ciągłej aktualizacji. Wymienione uwarunkowania stanowiły przesłanki podjęcia działań na rzecz zdefiniowania zawodu księgowego, zainicjowanych przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

REKLAMA

Kim jest księgowy? – zastanawia się Aneta Lech, prawnik, doradca podatkowy, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP  ­– To proste na pozór pytanie, wcale proste nie jest ani nie ma nań jednoznacznej odpowiedzi. Intuicyjnie każdy przedsiębiorca wie, że księgowy zajmuje się ewidencjonowaniem faktur i innych dokumentów, ustalaniem wyniku finansowego oraz rozliczeniem podatków. Wikipedia mówi, że księgowy to osoba zajmująca się wszelkimi czynnościami związanymi z prowadzeniem ksiąg rachunkowych podmiotów gospodarczych. Dlaczego zasięgnęłam definicji z Wikipedii? Ponieważ, niestety, nie ma jej w żadnej z ustaw w polskim systemie prawnym. Nie znajdziemy też definicji biura rachunkowego, które zajmuje się outsourcingiem usług księgowych. Brak definicji powoduje, że na księgowych nakładane są coraz to nowe obowiązki nie dając im w zamian jakichkolwiek uprawnień. Czego więc należy oczekiwać od księgowego? Czy księgowy jest od wszystkiego i czy są jakieś granice i obszary, w które księgowy nie powinien się zapuszczać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z jednej strony, zawód księgowego jest jednym z najstarszych zawodów. To z niego, w wyniku specjalizacji, wykształciły się takie zawody jak biegły rewident czy doradca podatkowy. Paradoksalnie te młodsze zawody zostały zdefiniowane i uregulowane jako zawody zaufania publicznego. Mają określone kompetencje i uprawnienia, a także zastrzeżone czynności, do wykonywania których tylko ich przedstawiciele są uprawnieni. Zawód księgowego pozostał jednak nieuregulowany i traktuje się go jako swoiste dopełnienie nieuregulowanych czynności. Jednak stan taki powoduje konflikty w kontekście działań, leżących na „styku” księgowości i doradztwa podatkowego czy księgowości i audytu.

– Zmieniające się otoczenie prawne oraz rozwój cyfryzacji, eliminuje w znacznym stopniu czysto techniczne czynności, które dotychczas w dużej mierze były domeną księgowych. Z drugiej strony zmieniająca się rola księgowego wymaga od niego właściwego przygotowania, permanentnego dokształcania się i przestrzegania zasad etyki. Z tych powodów środowisko księgowych stoi dziś przed poważnym dylematem, regulować czy nie regulować zawód, określać i definiować prawa i obowiązki czy pozostawić wszystko wolności i swobodzie wyboru przedsiębiorców. Teoretycznie zakres usług księgowych tak w przypadku księgowego na etacie jak i księgowego w biurze rachunkowym może określać umowa i zakres czynności. Jednak umowy sporządzają strony, które mają określone oczekiwania i nimi się kierują określając jej zakres. Przy braku definicji łatwo ten zakres zawęzić, ale i rozszerzyć w sposób, który wkracza w kompetencje zastrzeżone dla innych uregulowanych zawodów – podkreśla Aneta Lech.

– Księgowi są architektami bezpiecznego biznesu. Nie można mówić o zdefiniowaniu zawodu księgowego bez zbadania potrzeb i poznania opinii przedsiębiorców. Dlatego zależy nam na wypełnieniu przez przedstawicieli biznesu krótkiej, anonimowej ankiety – podsumowuje Stanisław Hońko.

Rolą księgowego jest przetwarzanie, analizowanie i dostarczanie informacji niezbędnych m.in. dla biznesu, dlatego prosimy jego przedstawicieli – przedsiębiorców o wypełnienie online krótkiej i w pełni anonimowej ankiety, która – mamy nadzieję – wskaże ich oczekiwania. Dla Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, a także dla Ministerstwa Finansów będzie to ważny sygnał, czy potrzebne są zmiany dotyczące zdefiniowania zawodu księgowego  i czy obecna sytuacja jest dla przedsiębiorców w pełni komfortowa i bezpieczna.

Ankieta będzie aktywna do 31 października 2021 r.

Ankieta jest dostępna na https://skwp.pl/aktualnosc/zdefiniowanie-zawodu-ksiegowego-badanie-opinii-przedsiebiorcow/

Link do ankiety dostępny jest tutaj.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA